Biologiczna Bzdura Roku 2020, jak głosować? Nominowane znane gwiazdy. Magda Gessler wyśmiana za przemowę o cebuli!

2021-01-01 16:00

Biologiczna Bzdura Roku to plebiscyt, który polega na wyłonieniu wypowiedzi głoszonych przez osoby publiczne i organizacje, niezgodne z wiedzą naukową. Wśród absurdalnych wypowiedzi wiele dotyczy oczywiście koronawirusa. Nominowana w plebiscycie jest m. in. Magda Gessler za swoją słynną wypowiedź o cebuli! Restauratorka ma konkurencję! Zobaczcie, kto jeszcze walczy o Biologiczną Bzdurę Roku! Sprawdźcie, jak głosować!

 Magda Gessler i jej przemowa o cebuli!

i

Autor: Instagram

Biologiczna Bzdura Roku to plebiscyt wymyślony przez Łukasza Sakowskiego - biologa z Poznania, który prowadzi blog totylkoteoria.pl o charakterze popularnonaukowym. Na tej stronie czytamy, że: - Plebiscyt polega na wybraniu wypowiedzi wygłoszonych lub napisanych i opublikowanych przez osoby publiczne i oficjalnie przez organizacje, niezgodnych z obecną wiedzą naukową, w tematyce szeroko rozumianych nauk przyrodniczych: od biofizyki po psychologię. Wszystkie nominowane wypowiedzi są autentyczne i nie są wyrwane z kontekstu. Ideą plebiscytu jest edukacja, popularyzowanie wiedzy przyrodniczej, zachęcenie znanych osób do częstszego korzystania z rzetelnych źródeł, nim wygłoszą swoje opinie na tematy związane z nauką. Wśród nominowanych znalazły się m. in. Edyta Górniak, Viola Kołakowska, Kaja Godek, Anna Lewandowska i oczywiście Magda Gessler, której wypowiedzi postanowiliśmy się przyjrzeć, bowiem chodzi o cebulę! 

Agnieszka Osiecka. Groby kochanków i macochy wróżki. Niezapomniani

Biologiczna Bzdura Roku 2020, jak głosować? 

Magda Gessler została nominowana za opublikowanie anegdoty o epidemii z 1919 roku. W swoim poście przekonywała, że cebula chroni przed wirusami. Zaproponowała rozmieszczenie jej w pomieszczeniach. Fani w większości nie potraktowali poważnie jej słów. Ponadto podała, że lekarze z tamtych czasów mogli obejrzeć wirusy (na cebuli) pod mikroskopem. W rzeczywistości nie tak identyfikuje się wirusy, a co więcej, mikroskopy elektronowe, pod którymi można by je dojrzeć, zaczęły powstawać w latach 30. XX wieku. W pierwszej i drugiej dekadzie XX wieku posługiwano się mikroskopami optycznymi (świetlnymi), które nie nadawały się do obserwacji wirusów. Kucharka na wizji TVN powiedziała później, że jej wypowiedź o lekarzu oglądającym wirusy przylepione do cebuli miała być żartem - czytamy na blogu autora plebiscytu. Zobaczcie, za co są nominowane inne gwiazdy. Głosowanie potrwa do 10 stycznia 2021 roku, a zwycięzca zostanie uhonorowany symbolicznie wirtualną statuetką Alternatywnej Zięby. Tutaj możecie zagłosować.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają