Butelka wódki na grobie polskiego aktora. Grób Józefa Nalberczaka w złym stanie [WIDEO]

2021-02-23 15:22

Józef Nalberczak (+66 l.), aktor znany z takich filmów i seriali jak: "Brunet wieczorową porą", "Czterej pancerni i pies", "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?", "Stawka większa niż życie", czy "Daleko od szosy", pochowany jest w grobowcu rodzinnym na Starych Powązkach w Warszawie. Niestety nagrobek, który powstał ponad 100 lat temu jest w dość opłakanym stanie i musi przejść renowację. Niebawem program "(Nie)zapomniani. Cmentarne historie" rusza ze zbiórką na remont grobu słynnego polskiego aktora. Dostał już zielone światło od Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami.

Józef Nalberczak

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe Aktor w 1967 roku

Odwiedziwszy grób Józefa Nalberczaka (kw. 296) natrafiliśmy na smutny widok. Na zasypanej śniegiem mogile znajdowała się pusta buteleczka po cytrynówce. Przypominało to sytuację z grobu innego aktora, przedwojennego amanta polskiego kina Zbigniewa Staniewicza (+28 l.), gdzie na jego zniszczonym grobie na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, bloger Marek Teler (Marekos) znalazł butelki po piwie.

Butelki po piwie na grobie polskiego aktora. Zdewastowana mogiła amanta [ZDJĘCIA]

Aż trudno uwierzyć, że grób Józefa Nalberczaka, który przeszedł do historii kina sceną z dworca w "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz", gdzie tłumaczył postaci granej przez Mariana Łącza (+62 l.), jak dojeżdża do pracy. Niestety aktor zmagał się z uzależnieniem od alkoholu. Pod koniec życia ciężko zachorował - miał zator płuc i udar. Kłopoty ze zdrowiem spowodowały, że załamała się jego kariera. Smutki topił w alkoholu. Przed śmiercią miał wypić litr wódki - zdradził Janusz Zaorski (72 l.) w książce "Jak u Barei, czyli kto to powiedział" Rafała Dajbora. Znany reżyser stwierdził nawet, że mogło być to samobójstwo.

- To się stało jak jego partnerka wyjechała na sympozjum naukowe do innego miasta. Gdy wróciła - Ziutek był w mieszkaniu martwy. Sekcja wykazała,że wypił około litra wódki. A był przecież po poważnym udarze. Nie chcę wyrokować, bo nie wiem, to tylko moje domniemanie, ale moim zdaniem Ziutek popełnił samobójstwo. A ponieważ był całe życie facetem twardym, a do tego zabawowym biesiadnikiem - postanowił zrobić to z przytupem, w taki sposób, by jeszcze ten ostatni raz po prostu napić się wódeczki i w ten sposób pożegnać się ze światem i życiem - zuważył Zaorski.

Józef Nalberczak rodził się w Warszawie 9 stycznia 1926 roku w rodzinie Józefa Nalberczaka i Heleny z Laskowskich. W czasie II wojny światowej należał do Armii Krajowej i był żołnierzem Obwodu VII „Obroża”. Jako ochotnik zgłosił się do Wojska Polskiego, gdzie w 2. Dywizji Piechoty występował w teatrze frontowym. Po wojnie występował w Zespole Pieśni i Tańca Wojska Polskiego i ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Potemzaczął pracować Teatrze Rozmaitości. W 1948 roku zadebiutował w filmie. Zagrał epizod w "Skarbie" Leonarda Buczkowskiego". W tym samym roku ożenił się z Aldoną Antoniną Cacko. Małżeństwo przetrwał tylko siedem lat. Józef Nalberczak miał syna Jacka, który został kierownikiem produkcji. Pod koniec życia aktor był w zespole Teatru Narodowego w Warszawie. Z powodu choroby przestał grać w 1990 roku. Swój ostatni film "Virtuti" nagrał rok wcześniej. Aktorstwo Nalberczaka cechowała wyrazistość i prawda psychologiczna. Miał szeroką skalę możliwości, która pozwalała mu wcielić się zarówno w rolę dramatyczną, jak i komediową. - Specjalizuje się w rysowaniu postaci mocnymi, zdecydowanymi kreskami, ale — dysponując bardzo bogatymi i różnorodnymi środkami aktorskiego warsztatu, umie gospodarować nimi nader oszczędnie i celnie. Jest osobowością bujną, aktorem, którego każde pojawienie się na scenie zaciekawia, ponieważ w obcowaniu z nim nigdy nie grozi nam wrażenie monotonii - mówiła o nim jedna z krytyczek teatralnych.

Józef Nalberczak miał zator płuc i udar. Kłopoty ze zdrowiem spowodowały, że załamała się jego kariera. Smutki zaczął topić w alkoholu. Zmarł 18 grudnia 1992 roku. W wersję śmierci Nalberczaka z alkoholem, nie wierzy Anna Nalberczak, wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Żoliborz, która w komentarzu do artykułu o zgonie aktora, napisała, że ten zmarł w szpitalu z powodu choroby nowotworowej.

Kariery gwiazd PRL zniszczył alkohol "(Nie)zapomniani" [WIDEO]

Niebawem ruszymy ze zbiórką pieniędzy na renowację grobu Józefa Nalberczaka. - Kwatera 296, w której spoczywa Pan Józef Nalberczak jest dosyć odległa, znajduje się poza najstarszą częścią cmentarza ale jego niezapomniane role wszyscy mamy w pamięci. Ponadto nagrobek jest bardzo piękny i w złym stanie technicznym. W związku z tym bardzo chętnie zajmiemy się jego renowacją. Myślę, że organizacja zrzutki na ten szczytny cel jest jak najbardziej wskazana. Jeśli chodzi o zgody zainteresowanych to aby przeprowadzić konserwację grobowca zgody udziela nam Zarząd Cmentarza na podstawie której załatwiamy decyzję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na prowadzenie prac - poinformował nas Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami.

"(Nie)zapomniani" na aukcji WOŚP! Udział w programie wylicytowany za...

Butelka wódki na grobie polskiego aktora. Grób Józefa Nalberczaka w fatalnym stanie. Niezapomniani

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają