Byli gwiazdami w PRL-u. Zmarli na straszne choroby. Tak wyglądają ich GROBY. Niezapomniani WIDEO

2020-05-28 19:45

Druga część znanych Polaków, którzy zmarli na straszne choroby. Tym razem z kamerą "(Nie)Zapomniani. Cmentarne historie" odwiedziliśmy grobu znanych aktorów, piosenkarzy oraz gwiazd estrady i telewizji, którzy zmarli na raka płuc i raka piersi.

Gabriela Kownacka/Leon Niemczyk/Małgorzata Braunek

i

Autor: Mat. archiwalny Znani Polacy, którzy zmarli na straszne choroby. (Nie)zapomniani. Cmentarne historiw

Gabriela Kownacka (+58 l.) z domu Kwasz – polska aktorka znana z takich produkcji jak: „Trędowata”, „Hallo Szpicbródka”, „Matki żony i kochanki”, „Rodzina zastępcza”, czy „Dzieci i ryby”. W latach 1975-85 była żoną aktora Waldemara Kownackiego, z którym miała syna Franciszka. Była także w związku z aktorem Krzysztofem Janczarem i operatorem Witoldem Adamkiem. W 2004 roku zachorowała na raka piersi.  Dzięki chemioterapii mogła wrócić na plan „Rodziny zastępczej”. Niestety w 2008 roku nastąpił gwałtowny nawrót choroby.  Kownacka zmarła w listopadzie 2010 roku i została pochowana na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie.

Hanna Dunowska (+60 l.) – aktorka znana z „07 zgłoś się”, „Barw szczęścia” i „Na dobre i na złe”. Prowadziła także z Krzysztofem Ibiszem program „Czar Par”. Z pierwszego małżeństwa miała córką Julię (ur. 1981) syna Juliana (ur. 1997) z drugim mężem operatorem dźwięku, Pawłem Łuczycą-Wyhowskim. W 2012 roku pokonała rak piersi. Niestety choroba nowotworowa wróciła. Dunowska, która w ostatnich latach życia zajmowała się psychoterapią wśród kobiet, które dotknęła przemoc domowa, zmarła 1 sierpnia 2019 roku w Grodzisku Mazowieckim i została pochowana na Cm. Bródnowski m w Warszawie.

Maleńki grób aktora "M jak miłość". Gwiazdy zmarłe na straszne choroby. (Nie)zapomniani WIDEO

Łucja Prus (+59 l.) – polska piosenkarka znana z takich przebojów jak: "Dookoła noc się stała", "Nic dwa razy" i "W żółtych płomieniach liści" razem z zespołem Skaldowie. Pierwszym mężem artystki był kompozytor Andrzej Mundkowski, który zmarł w wieku zaledwie 41 lat. Potem Prus związała się z menadżerem Skaldów Ryszardem Koziczem, z którym miała córkę Julię. Piosenkarka zmarła na raka piersi w lipcu 2002 roku i została pochowana na Cm. Bródnowskim (kw. 15D).

Na raka piersi zmarła także Katarzyna Sobczyk (+65 l.), znana polska piosenkarka ery bigbitu. Wylansowała takie przeboje jak: „O mnie się nie martw”, „Nie bądź taki szybki Bill”, „Trzynastego”, „Był taki ktoś”, czy „Mały książę”.  Piosenkarka dwukrotnie wygrywała festiwal w Opolu – II i III edycję. Oprócz kariery solowej występowała także w zespole Niebiesko-Czarni oraz w zespole Wiatraki razem z mężem Henrykiem Fabianem (+55 l.). Małżonkowie mieli syna Sergiusza Sawickiego, kompozytora, który zmarł w wieku 38 lat zaledwie miesiąc po ślubie. Kasia Sobczyk na początku lat 90. wyemigrowała do USA. Do Polski powróciła w 2008 roku będąc już chora na raka piersi. Ostatnie miesiące życia spędziła w Hospicjum Onkologicznym Świętego Krzysztofa w Warszawie. Piosenkarka zmarła w lipcu 2010 roku i została pochowana w katakumbach na Starych Powązkach.

Małgorzata Braunek (+67 l.) – polska aktorka, była żona reżysera Andrzeja Żuławskiego (+75 l.), matka reżysera Xawerego Żuławskiego (49 l.) i aktorki Oriny Krajewskiej (33 l.), którą miała z trzecim mężem Andrzejem Krajewskim. Była buddystą i nauczycielem zen. Braunek znana była z takich filmów jak: „Potop”, „Polowanie na muchy” i serialu „Dom nad rozlewiskiem”.   Aktorka zmarła na raka jajnika i została pochowana na cmentarzu ewangelicko-augsburski  w Warszawie, w grobie matki Anny Ruty (+89 l.), która była luteranką. Pogrzeb miał charakter świecki.  Wcześniej odprawiono przez tydzień buddyjskie uroczystości żałobne. Andrzej Krajewski przyznał, że część prochów żony rozsypał podczas trzymiesięcznej podróży po Azji, do której udał się niedługo po śmierci Braunek.

Olga „Kora” Sipowicz (+67 l.) – jedna z najpopularniejszych polskich piosenkarek. Przez niemal całą swoją karierę związana z zespołem Maanam, w którym występowała z mężem Markiem Jackowskim (+ 66 l.).  Była także jurorką talent-show „Must be the music. Tylko muzyka”. Z Jackowski, z którym rozwiodła się w 1984 roku miała syna Mateusza (ur. 1972). Jeszcze w trakcie małżeństwa związała się z filozofem i  pisarzem Kamilem Sipowiczem (67 l.), z którym przez długie lata była w nieformalnym związku. Ślub wzięli w 1973 roku po 40 latach związku.  Mieli razem syna Szymona (ur. 1976).  Z Sipowiczem zamieszkała dopiero w 1989 roku po śmierci jego matki, która nie akceptowała związku z Korą.  Para zamieszkała w Warszawie na Starych Bielanach.

Kora w dzieciństwie z powodu choroby matki na gruźlicę, trafiła do sierocińca prowadzonego przez siostry zakonne. Była tam molestowana przez katolickiego księdza. Wywarło to na niej piętno. Artystka zerwała z chrześcijaństwem i została wyznawcą religii słońca i kwiatów. Przez ostatnie lata życia sporą część czasu spędzała w swojej posiadłości na Roztoczu. To tam zmarła 28 lipca 2018 roku z powodu choroby nowotworowej. W 2013 roku zdiagnozowano u niej raka jajnika z przerzutami do otrzewnej. Leczenie choroby było bardzo kosztowne. Artystka by mieć pieniądze na drogi lek, musiała sprzedać dom.  Pogrzeb Kory odbył się na Powązkach Wojskowych i miał świecki charakter.

Krzysztof Kolberger (+60 l.) przez lata chorował na rak nerki . Aktor, który był znany także jako lektor. To on przeczytał testament papieża Jana Pawła II w TVN.  Popularność zyskał dzięki „Kuchni polskiej”, „Komedii małżeńskiej”, „Ekstradycji” i „Panu Tadeuszowi”. Jego żoną była Anna Romantowska (70 l.), z którą miał córkę Julię (42 l.), reżyser i aktorkę. Ostatni film z Kolbergerem – „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” miał premierę w 2013 roku, ponad dwa lata od śmierci aktora. Krzysztof Kolberger pochowany jest na Starych Powązkach w Warszawie.

Tadeusz Nalepa (+63 l.) – kompozytor, gitarzysta i wokalista grupy Breakout, w której występował z żoną Mirą Kubasińską (+61 l.). W młodości ukończył szkołę muzyczną w Rzeszowie w klasie skrzypiec, kontrabasu i klarnetu.  Do największych jego przebojów należą „Modlitwa”, „Oni zaraz przyjdą tu”, „Poszłabym za Tobą”, „Gdybyś kochał, hej!”, „Kiedy byłem małym chłopcem”. Z byłą żoną Mirą Kubasińską miał syna Piotra (55 l.), który został gitarzystą. Drugą żoną muzyka od 1989 roku była Grażyna Dramowicz. Nalepa w 1992 roku przeszedł przeszczep nerki. Niestety później musiał być przez wiele lat dializowany.  Zmarł na ostrą niewydolność nerek w marcu 2007 roku i został pochowany na Starych Powązkach w Warszawie.

Krystyna Feldman (+90 l.) – aktorka znana z filmu „Mój Nikifor”, „To ja złodziej”  i roli babki Rozalii ze „Świata według Kiepskich”. Mimo długiej kariery aktorskiej trwającej ponad 50 lat, pamiętana głównie z ról w ostatniej dekadzie życia . Feldman pochodziła z polsko-żydowskiej rodziny aktorskiej. Ojciec Ferdynand (+57 l.) był cenionym odtwórcą ról szekspirowskich, a matka Katarzyna (+87 l.) była aktorką teatralną  i śpiewaczką operową.  Feldman karierę aktorską zaczęła jeszcze przed wojną w lwowskich teatrach. W czasie II wojny światowej aktorka należała do AK i była łączniczką.  Po wojnie związała się z Poznaniem. To tam w 1980 roku po podpisaniu listu broniącego autonomii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, była nękana przez Służbę Bezpieczeństwa. Partnerem życiowym Krystyny Feldman był Stanisław Bryliński (+63 l.), starszy o 26 lat, aktor i reżyser teatralny. Taką samą różnicę wieku mieli rodzice Feldman. Aktorka została pochowana w 2007 roku na Cmentarzu Miłostowo w Poznaniu. Została pochowana w stroju ze swojego ostatniego spektaklu - monodramu  „I to mi zostało”.

Leon Niemczyk (+82 l.) – wybitny polski aktor. W młodości walczył jako żołnierz Armii Krajowej. Brał udział w Powstaniu Warszawskim i był osobistym kierowcą generała George’a Pattona. W czasie wojny  był także zesłany na roboty do Niemiec. Po powrocie do Polski osadzony w więzieniu. Aktorstwem zajął się, jak to później określił z nudów. Jego o trzy lata starszy brat Ludwik brawurowo uciekł z Polski na Zachód. Jego historię można było zobaczyć w cyklu dokumentalnym „Wielkie ucieczki”. Niemczyk był amantem polskiego kina z czasów PRL. Aktor twierdził, że była aż 6-krotnie żonaty. Wiadomo jednak tylko o dwóch jego żonach: Tatianie Zauner z którą miał córkę Monikę i Krystynie Niemczyk. Leon Niemczyk zagrał w blisko 400 polskich produkcjach i 150 zagranicznych, głównie niemieckich. Do najbardziej znanych jego ról należą te w: „Bazie ludzi umarłych”, „Krzyżakach”, „Stawce większej niż życie”, „Nożu w wodzie”, „W labiryncie”, „07 zgłoś się”,„Na dobre i na złe”, „Miodowych latach”, „Chłopaki nie płaczą”, „Złotopolskich” i „Ranczu” Leon Niemczyk zmarł na raka płuc i został pochowany na Starym Cmentarzu w Łodzi.

Krzysztof Chamiec (+71 l.) – polski aktor, mąż Laury Łącz (66 l.), z którą miał syna Andrzeja. Urodził się na Wołyniu w rodzinie ziemiańskiej. Jego matka Jadwiga (+95 l.) była nauczycielką i pisarką książek dla młodzieży, a ojciec Bronisław (+59 l.) był hodowcą rolnym. Krzysztof Chamiec był aż czterokrotnie żonaty. Przed Łącz zawarł małżeństwa z Aleksandrą Grzędzianką, Joanną Jędryką (80 l.) i Joanną Sobieską (74 l.). Jako aktor najbardziej znany był z takich produkcji jak: „Stawka większa niż życie”, „Kamienne tablice” i „Na dobre i na złe”. Zmarł na raka płuc i został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu w Krężnicy Jarej k. Lublina.

Andrzej Woyciechowski (+49 l.) – polski dziennikarz, założyciel pierwszej prywatnej rozgłośni radiowej w Polsce – Radia Zet. Urodził się w 1946 roku Hanowerze, gdzie jego rodzice trafili po upadku Powstania Warszawskiego. Ukończył romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim i początkowo zajmował się poezją. Napisał kilka piosenek dla Magdy Umer, w tym jej wielki przebój „Już szumią kasztany”.  Jako dziennikarz pracował w Polskim Radiu i Telewizji Polskiej, z której został usunięty po wprowadzeniu stanu wojennego.  Był korespondentem Radia Wolna Europa.  W wolnej Polsce kierował Radiem Zet i był pierwszym prowadzącym talk-show Polsatu „Na każdy temat”. Po śmierci w 1995 roku zastąpił go Mariusz Szczygieł. Woyciechowski był laureatem Wiktora oraz nagrody Kisiela. Zmarł na raka płuc i został pochowany na Starych Powązkach w Warszawie. Z żoną Janiną miał córkę Katarzynę, która w 2009 roku wyszła za mąż za ks. Michała Radziwiłła.  Był także żonaty z Dorotą Zawadowską-Woyciechowską.

Niezapomniani. Groby gwiazd, które zmarły na straszne choroby. Cz. 2

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają