Ciotka Olbrychskiego miała 111, a znany ksiądz 108 lat. Groby długowiecznych Polaków. (Nie)zapomniani [WIDEO]

2020-07-16 12:50

Na Powązkach Wojskowych w Warszawie pochowanych jest kilkoro znanych Polaków, którzy przeżyli ponad sto lat. Wśród nich są aktorka Danuta Szaflarska (+102 l.), która była pierwszą bohaterką programu "(Nie)zapomni. Cmentarne historie" oraz zmarły w 2018 roku w wieku 103 lat aktor Maciej Maciejewski, znany z takich produkcji jak: "Kanał", "Życie na gorąco",  "Dekalog" czy "Samo życie”. Maciejewski, który w młodości brał udział w kampanii wrześniowej, podczas której został ranny, aktywny zawodowo był do 94. roku życia. Sporo znanych osób, które dożyły ponad 100 lat, spoczywa także na Starych Powązkach.

Długowieczni Polacy. Żyli ponad 100 lat

i

Autor: mat. archiwalny Groby znanych Polaków. (Nie)zapomniani

Nieopodal Danuty Szaflarskiej pochowany jest także Janusz Durko, znany historyk, archiwista, muzykolog i długoletni dyrektor Muzeum Historycznego m. st. Warszawy . W czasie II wojny światowej jego rodzina ukrywała Żydów z warszawskiego getta za co zostali odznaczeni tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Durko zmarł w wieku 102 lat.

Najstarszą osobą pochowaną na Powązkach Wojskowych jest Irena Śmiałowska, ciotka Daniela Olbrychskiego (od strony jego matki Klementyny), która zmarła w wieku 111 lat. Była najstarszą mieszkanką województwa mazowieckiego oraz drugą najstarszą kobietą żyjącą w Polsce. Pani Irena pracowała jako kierownik biblioteki w Sannikach. Ostatnie lata życia spędziła razem z synem Andrzejem w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” w Legionowie. Spoczęła w grobie brata Daniela Olbrychskiego - Krzysztofa, fizyka jądrowego chorego na schizofrenię. Na tym samym cmentarzu pochowany jest także 103-letni Zbigniew Baucz, prawnik i działacz niepodległościowy. W czasie powstania warszawskiego należał do  Biura Informacji i Propagandy Komedy Głównej AK.

Na Powązkach Wojskowych znajduje się także grób Heleny Kołaczkowskiej, która zmarła 5 dni przed swoimi 104 urodzinami. Była ona literatką i autorką książek dla dzieci oraz tworzyła teksty piosenek – m.in. „Na prawo most, na lewo most”.

Na Starych Powązkach w Warszawie, jeśli chodzi o długowiecznych aktorów, pochowana jest Nina Andrycz. Żona prl-owskiego premiera Józefa Cyrankiewicza (+77 l.) dożyła 101 lat. Bardzo oryginalny grób z rzeźbą Wacława Szymanowskiego (1859-1930) ma malarz Czesław  Wierusz-Kowalski (1882-1984), który zmarł w wieku 102 lat (kw. 40/5/1).  Należał on do słynnego rodu pieczętującym się herbem Wierusza. Jego ojciec Alfred także był malarzem i należał do tzw. szkoły monachijskiej. Sam Czesław także uczył się malarstwa w Monachium. W 1920 roku brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej.  Jego córka Joanna także została malarką i zamieszkała w Paryżu. Wnuki natomiast nie poszły w ślady rodzinne. Wnuczka została muzykiem, a wnuk Marek – pilotem.

Witold Bublewski (+103 l.) był kapitanem Marynarki Wojennej, twórcą wychowania morskiego polskich harcerzy. Inicjator żaglowca Zawisza Czarny w harcerstwie. W czasie wojny polsko-bolszewickiej należał do harcerskiego plutonu, który zajmował się polową linią telefoniczną między Radzyminem a Zielonką. W kampanii wrześniowej dowodził plutonem  76 Lidzkiego pułku piechoty. Ranny w czasie obrony Modlina. Podczas okupacji współtworzył konspirację w Marynarce Wojennej. W powstaniu warszawskim walczył na Żoliborzu. Po wojnie pracował w żegludze i Polskim Ratownictwie Okrętowym, wychowywał także młodzież w harcerstwie powołując m.in. Czerwone Żagle, jachty przerobione z szalup statku MS Batory. Dwukrotny wdowiec. Jego córka Anna została doktorem farmacji a syn Olgierd kapitanem żeglugi wielkiej. Pochowany jest na Starych Powązkach w Warszawie (kw. 315a/4/1).

Zygmunt Syrokomski (+102 l.) – pedagog, instruktor harcerski. Jego ojciec Jerzy Syrokomla-Syrokomski (+79 l.) był nestorem polskiego lotnictwa. W czasie kampanii wrześniowej bronił Warszawy. Wychowawca w "Szarych Szeregach". Po wojnie pracował w ZHP, OSP i turystyce. W wieku 88 lat po raz drugi się ożenił. W 1996 roku wziął ślub z Jadwigą Skibicką. Pochowany na Starych Powązkach w grobowcu, gdzie znajduje się symboliczna mogiła Haliny Kruger-Syrokomskiej (+44 l.), alpinistki, która zmarła w czasie wyprawy na K2 w 1982 roku (kw. 32/1/36–37)

Kordian Tarasiewicz (+103 l.) - przedsiębiorca,  twórca potęgi kawy marki Pluton, posiadającej przed wojną w Warszawie aż 31 sklepów firmowych.  Po wojnie władze komunistyczne doprowadziły do upadku spółki. Tarasiewicz w PRL-u pełnił wiele zaszczytnych funkcji, był prezesem Ogólnopolskiego Związku Hurtowników Spożywczych, członkiem zarządu Zrzeszenia Importerów i Eksporterów RP oraz prezesem Izby Przemysłowo-Handlowej w Warszawie. Jego ojcem był przedwojenny aktor Michał Tarasiewicz (+52 l.). Stare Powązki (kw. 71/6/12).

Maria Rotwand (+102 l.) z domu Skarbek-Kruszewska  – polska malarka i pedagog, właścicielka majątku Parzęczew i Zielęcin.  Była żoną bankowca i przemysłowca Andrzeja Rotwanda (+73 l.). Stare Powązki (kw. 111/3/28).

Bazyli Kalinowski (+108 l.) – ksiądz grekokatolicki, prowincjał zakonu bazylianów w Królestwie Polskim. Uczestnik powstania listopadowego i styczniowego. Stare Powązki (kw. 24/1/17).

Franciszek Zaremba (1751-1863) dożył aż 112 lat. Był  uczestnikiem powstania kościuszkowskiego, został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Wanda Wierzchleyska (+111 l.) w 2012 roku była najdłużej żyjącą Polką.  Ukończyła wydział rolniczy na Politechnice Lwowskiej i pracowała jako laborantka. Jej prapradziadkiem był Marcin Grocholski, poseł Sejmu Wielkiego.  Pochowana jest na cmentarzu  ewangelicko-reformowanym w grobie rodziny Semadeni.  Jej ojciec Eugeniusz Wajgl (+71 l.) i mąż Klemens (+42 l.) zostali rozstrzelani na początku Powstania Warszawskiego. Podobny los spotkał rodzinę jej zięcia Zbigniewa Semadeniego (86 l.) , męża jej starszej córki Ewy (86 l.). Jego ojciec Tadeusz (+42 l.) i bat Allan (+16 l.) zginęli tego samego dnia w Powstaniu Warszawskim w okolicach Politechniki. Wierzchleyska miała także drugą córkę Izabelę (82 l.).

Jan Kaczkowski (106 l.) ukończył Uniwersytet Poznański i został farmaceutą. Prowadził apteki w Kutnie, Łukowie i Przemyślu. Pomagał Armii Krajowej dostarczając leki i ukrywając ludzi.  Po wojnie przeprowadził się do Wrocławia, gdzie prowadził aptekę na Brochowie. Miał troję dzieci – synów Adama i Andrzeja oraz córkę Ewę. Został pochowany na Cmentarzu św. Maurycego na Skowroniej Górze we Wrocławiu.

Stanisław Maczek (+102 l.) - legendarny dowódca 1. Dywizji Pancernej, z którą walczył pod Falaise oraz wyzwalał Belgię i Holandię,Po wojnie z uwagi na sytuację polityczna, nie mógł wrócić do Polski. By się utrzymać w Szkocji pracował jako sprzedawca i barman. Został w Edynburgu i został pochowany na cmentarzu żołnierzy polskich w Bredzie.

Wanda Błeńska (+103 l.) – lekarka i misjonarka, specjalizująca się w leczeniu trądu. Ukończyła wydział lekarski Uniwersytetu Poznańskiego. W czasie wojny działała w i Trójmieście i Toruniu. Po wojnie wyjechała do Hanoweru, gdzie mieszkał jej brat. Tam zaczęła się dokształcać w medycynie tropikalnej. Ukończyła także studia w Liverpoolu. Od 1951 do 1994 roku pracowała jako misjonarka w Ugandzie, gdzie leczyła chorych na trąd. Po powrocie do Polski osiadła w Poznaniu. Została pochowana na Cmentarzu Jeżyckim w Poznaniu. Wanda Błeńska była Służebnicą Bożą kościoła katolickiego. Abp Stanisław Gądecki w 2019 roku zwrócił się do Episkopatu o rozpoczęcie jej procesu beatyfikacyjnego. Obecnie sprawą zajmuje się już Stolica Apostolska. (pole L rząd 51. miejsce 2).

Józef Bogucki (+105 l.) – nauczyciel, uczestnik kampanii wrześniowej, walczył 65. Pułku piechoty. Trafił do niewoli i resztę wojny przesiedział w oflagu. Po wojnie ożenił się i osiadł w Poznaniu gdzie uczył w Zespole Szkół Odzieżowych. Należał do "Solidarności". Zmarł w 2016 roku i został pochowany na Cmentarzu Górczyńskim w Poznaniu (pole VLa rząd 12 miejsce 9).

Dożyli ponad 100 lat. Ciotka Olbrychskiego i znany ksiądz. Niezapomniani

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki