Nie żyje wybitny polski malarz. Tomasz Ciecierski był znany na całym świecie
Nie żyje Tomasz Ciecierski. Wybitny polski malarz zmarł 15 sierpnia 2024 r. w wieku 78 lat. Artysta był wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Malarz współtworzył Galerię Foksal, Wetering Galerie w Amsterdamie i Galerię Hansa Strelow w Düsseldorfie.
Do Polski wrócił dla miłości
Tomasz Ciecierski w 1971 r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Po studiach wyjechał do USA, ale wrócił do Polski z powodu wielkiej miłości. Malarz wielokrotnie podkreślał, że nigdy nie żałował tej decyzji.
Ciecierski do 1985 r. był wykładowcą w ASP w Warszawie. - Bardzo lubiłem uczyć, jednak cała otoczka uczelni była szalenie męcząca. Był pokoik asystentów, po południu zaczynało się tam piwo, wino i tak dalej. Na pytania, czy nie napiję się z nimi, uciekałem. Po prostu uciekałem. Ważniejsza była dla mnie sztuka niż alkohol - tak wspominał te czasy wielki malarz.
Tomasz Ciecierski pochodził z artystycznej, krakowskiej rodziny, jego ojciec był aktorem. Malarz zawsze podkreślał, że wychowanie ukształtowało jego życiową drogę.
"Jako chłopak bardzo lubiłem malować i rysować"
- Moi rodzice interesowali się sztuką, bywałem z nimi w muzeach. Ojciec nie miał awangardowych zapędów, jeśli chodzi o sztukę, ale kilka rzeczy ciekawych kupił. W moim domu od podłogi do sufitu wisiały ciekawe rzeczy, dużo malarstwa i grafik. Jako chłopak bardzo lubiłem malować i rysować. Wiedziałem, że będę zdawał na akademię i w nocy, kiedy wszyscy spali, ja pod stołem malowałem i malowałem — mówił Ciecierski w Polskim Radiu.
W 1999 r. Tomasz Ciecierski otrzymał prestiżową nagrodę im. Jana Cybisa za dorobek twórczy.
Najsłynniejsze prace wybitnego malarza to: "Malarstwo" z 2002 r. i "Bez tytułu" z 2004 r. Tomasz Ciecierski specjalizował się w malowaniu pejzaży. Jego prace miały charakter patchworkowy, często były zbiorem fotografii, które zbierał w swoich licznych podróżach.