Czas honoru 5: Gdzie powstała zrujnowana Warszawa z 1945 roku

2012-05-21 14:26

Akcja piątej części "Czasu honoru" rozgrywa się tuż po wojnie, między innymi w zrujnowanej Warszawie. Scenografowie stworzyli je na potrzeby serialu m. in w ruinach warszawskiej wytwórni wódek "Koneser" na Pradze Północ oraz w podwarszawskim Konstancinie, w równie malowniczej Starej Papierni.

To właśnie teren warszawskiej wytwórni wódek Koneser  stał się fragmentem odgruzowywanej stolicy z maja 1945 roku.  Scenografowie  musieli oczywiście wszystko dopracować, by ruiny wyglądały nie tylko wiarygodnie, ale też efektownie dla kamery.

Najpierw budowlańcy usypywali gruzy. Wszytko po to, aby przypominało gruzowisko powojenne. Część dekoracji przygotowano wcześniej ze styropianu. Współczesną budowę w fabryce zasłonięto płotami i murami z plakatami. To  czego nie dało się poprawić w rzeczywistości, zostanie poprawione komputerowo.

Ale już w czerwcu filmowcy przenoszą się na plan do Konstancina. Tam, w Starej Papierni, powstaną sceny, w których będą potrzebne zbliżenia na  ruiny podparte drewnianymi rusztowaniami.

W Konstancinie znajdować się będzie ściana, na której  zawisną tysiące karteczek. Na nich warszawiacy po wojnie zamieszczali ogłoszenia o tym, gdzie obecnie znajdują się rozdzielone przez wojnę rodziny.

Poza tymi miejscami ekipa "Czasu honoru 5" pracuje tez w Kampinosie, gdzie zbudowany zostanie na potrzeby serialu szpital polowy oraz obóz amerykański.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki