Monika Kuszyńska (29 l.), wokalistka Varius Manx sparaliżowana po wypadku w 2006 r., to niezwykle dzielna kobieta. Codziennie musi przechodzić kilkugodzinne katusze rehabilitacji, ale mimo to się uśmiecha. Bo wie, że dzięki temu może otrzymać wielki dar od życia - macierzyństwo.
Przeczytaj koniecznie: Janson zostawił Kuszyńską, ma nową wokalistkę
"Każdego dnia poddaję się rehabilitacji, która polega na ogromnym wysiłku fizycznym i psychicznym" - tak pisała Monika na stronach Varius Manx. I faktycznie to, co dzień w dzień przechodzi sparaliżowana wokalistka, jest niezwykle bolesne, uciążliwe i czasochłonne. Po 4 godziny dramatycznej i żmudnej walki o powrót do zdrowia. Najważniejszym celem terapii jest niedopuszczenie do zaniku mięśni wokalistki. By uniknąć tego zagrożenia, zaleca się zabiegi z zastosowaniem pola magnetycznego oraz pobudzanie mięśni prądem.
Ważne są również niestety wyczerpujące ćwiczenia na sali gimnastycznej. Głównie podnoszenie nóg na taśmie, przesuwanie ich na boki. Wyjątkowo istotne jest podwieszanie na specjalnym przyrządzie - tzw. pionizacja. Dzięki niej narządy ciała i całe układy, np. krwionośny, pracują w naturalnej dla człowieka pozycji. Całości dopełniają - pływanie w basenie i sauna. Na koniec dnia Monika poddaje się masażom poprawiającym ukrwienie przeciwdziałającym powstawaniu odleżyn.
Czytaj dalej: rehabilitanci walczą o mięśnie narządów rodnych >>>
Szczególną uwagę rehabilitanci skupiają na mięśniach narządów rodnych i ich prawidłowemu ukrwieniu. - To jest młoda osoba, może kiedyś będzie chciała mieć dzieci. Trzeba więc też pracować nad właściwymi, koniecznymi przy porodzie mięśniami. W tym zakresie leczenia konieczne jest stosowanie odpowiedniej diety służącej utrzymaniu odpowiedniej figury - tłumaczy jeden ze specjalistów.
Patrz też: Lider Varius Manx winny wypadku
W tej fazie rehabilitacji Monika nie pracuje już z psychologiem. Jak twierdzą jej bliscy, to dzięki jej sile psychicznej piosenkarka potrafiła zaakceptować to, co się stało. Dziś musi tylko ściśle współpracować z rehabilitantem i lekarzem. Sama mówi, czy jest z nią gorzej, czy też lepiej.
- Rehabilitacja takiej osoby z paraplegią pourazową polega na stałej walce o to, by jej stan się nie pogarszał. Z drugiej strony na przystosowaniu jej do życia na wózku. Jeśli jakieś funkcje kończyn dolnych zostały, pracuje się, by je podtrzymać - tłumac zy nam dr Wiesław Niesłuchowski z poradni "Vigor".
Ale wokalistka walczy o więcej. Nie chce skończyć na samej rehabilitacji. Niedawno była na badaniach w Moskwie w rosyjskiej klinice specjalizującej się w operacjach kręgosłupa. Jest nadzieja na skuteczny zabieg. Jeśli by się powiódł, Monika mogłaby na własnych nogach poruszać się przynajmniej po mieszkaniu.
Aby stan się nie pogorszył
Dr Wiesław Niesłuchowski specjalista od rehabilitacji:
- Rehabilitacja takiej osoby z paraplegią pourazową polega na stałej walce o to, by jej stan się nie pogarszał. Z drugiej strony na przystosowaniu jej do życia na wózku. Jeśli jakieś funkcje kończyn dolnych zostały, pracuje się, by je podtrzymać.
Stymulacja mięśni
Szczególną uwagę u młodych sparaliżowanych kobiet lekarze przywiązują do mięśni narządów rodnych i mięśni z nimi współpracujących. Stymulują ich pracę głównie za pomocą odpowiednich ćwiczeń. Ważne jest również, aby podczas nich poprawiać ukrwienie mięśni
Ćwiczenia fizyczne
Zestaw ćwiczeń rehabilitacyjnych ustawiony jest głównie na mięśnie nóg i stopy. U sparaliżowanej od pasa w dół Moniki nie można dopuścić do ich zaniku, tym bardziej że jest nadzieja, iż będzie mogła stanąć na nogach. Oprócz ćwiczen na sali gimnastycznej stosuje się prądy i pole magnetyczne
Masaż pleców
Niezwykle ważne są masaże pleców i pośladków. Poprawiają nie tylko ukrwienie, ale i zapobiegają powstawaniu niezwykle niebezpiecznych odleżyn, czyli dokuczliwych pęcherzy
Sauna i basen
Ostatnio coraz częściej w rehabilitacji specjaliści wykorzystują saunę. Nie tylko poprawia ona samopoczucie, ale i pomaga w odpowiednim funkcjonowaniu całego organizmu. Dodatkowo zaleca się ćwiczenia na basenie oraz dobór odpowiedniej diety do utrzymania właściwej figury