Eurowizja 2025 zbliża się wielkimi krokami. 69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 13, 15 (półfinały) i 17 maja (finał) 2025 r. w hali widowiskowo-sportowej St. Jakobshalle w pobliżu szwajcarskiej Bazylei. Gospodarzem będzie Szwajcaria, ponieważ to właśnie reprezentant tego kraju wygrał ostatnie zmagania. Nemo Mettler rozbił bank, śpiewając "The Code".
Już wiadomo, że Polska wystartuje w kolejnej Eurowizji, ale najpierw trzeba wybrać naszego reprezentanta. Nie jest to proste zadanie.
Zobacz także: Luna wróciła z nowym utworem! Lepszy niż ten z Eurowizji?
Eurowizja 2024. Wybór Luny narobił zamieszania. Widzów poniosły emocje
W tegorocznej walce o zwycięstwo w Konkursie Piosenki Eurowizja w szranki z pozostałymi wykonawcami stanęła Luna. Wcześniej o młodej piosenkarce nie było zbyt głośno, ale to na nią postawili jurorzy preselekcji - Michał Hanczak, Piotr Klatt, Kasia Moś, Łukasz Pieter oraz Konrad Szczęsny. Widzowie nie zgadzali się z decyzją jury i dali temu wyraz w sieci. Wszystko przez to, że faworytem do wygranej w preselekcjach był Jann, który ostatecznie znalazł się na czwartej pozycji.
Luna podczas Eurowizji 2024 dała z siebie wszystko, ale konkurs zakończyła na występie półfinałowym, plasując się dopiero na 12. miejscu. Nie była zachwycona, fani konkursu również nie.
Wygląda na to, że organizatorzy w kolejnym roku chcą uniknąć podobnego scenariusza i oddadzą decyzję o wyborze reprezentanta Polski w ręce widzów. To doskonałe wieści, które na pewno spodobają się wielbicielom Eurowizji.
Zobacz także: A jednak! Sara James przerwała milczenie. Weźmie udział w konkursie Eurowizji?
Eurowizja 2025. Już można się zgłaszać
TVP już czeka na zgłoszenia od piosenkarzy i piosenkarek oraz zespołów. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach.
W konkursie mogą wziąć udział wyłącznie muzycy, którzy przed 1 maja 2025 r. będą mieli ukończone 16 lat. Ta sama zasada dotyczy głównych wokalistów zespołów muzycznych. Liczba członków grup, które planują wystąpić, może wynosić maksymalnie 6 osób. Ponadto piosenkarze i wokaliści zespołów muszą mieć obywatelstwo polskie - czytamy w serwisie Eurowizja TVP.
Zgłaszać można jedynie premierowe utwory, które nie zostały nigdzie opublikowane przed 1 września 2024 r.
Nie może być to cover lub opracowanie melodii ludowych. Wysłany utwór musi być finalną wersją, a jego długość nie może przekroczyć trzech minut. Formularze zgłoszeniowe można nadsyłać do 4 grudnia do godz. 23:59 - formularze można znaleźć na stronie eurowizja.tvp.pl.
Zobacz także: Patricia Kazadi poruszyła temat Eurowizji. Padło zaskakujące wyznanie! Czy marzy jej się udział w konkursie?
Co dalej? Widzowie już mogą zacierać ręce z radości
Kolejny krok wykonają członkowie komisji, którzy wybiorą 25 utworów i ich wykonawców. Po zaśpiewaniu na żywo przed komisją zostanie ogłoszona lista osób zakwalifikowanych do preselekcji. Miesiąc później - 14 lutego - odbędzie się koncert kandydatów na reprezentanta Polski w Eurowizji 2025. Wszyscy zaśpiewają na żywo w siedzibie TVP. O wyborze reprezentanta zdecydują widzowie.
Jak podaje serwis Eska, "podczas krajowych preselekcji na żywo z jednego numeru telefonu będzie można oddać maksymalnie 20 głosów. Po zakończeniu koncertu TVP opublikuje procentowe wyniki głosowania SMS. W przypadku remisu o wyborze reprezentanta zadecyduje rezerwowe jury".
Zobacz także: Nie żyje zwycięzca Eurowizji. Prawdziwa ikona. W Polsce jego hit nuci kilka pokoleń!
Zobacz więcej zdjęć. Eurowizja 2024: Luna podczas drugiej próby zszokowała fanów