Festiwal Opole 2022 już niedługo! Dlaczego odbywa się 59. a nie 60. edycja festiwalu?
1. edycja Festiwalu w Opolu odbyła się w 1963 roku. Czemu więc 17 czerwca startuje 59., a nie 60. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej? Tajemnicze "zaginięcie" jednej edycji ma swoje uzasadnienie. Festiwal nie odbył się w 1982 roku, ze względu na stan wojenny. To jedyny taki przypadek w historii wydarzenia.
Początki historii Festiwalu w Opolu. Kto zaśpiewał najlepiej?
Jak wyglądały początki historii Festiwalu w Opolu? Nie brakowało muzycznych uniesień. Podczas edycji w 1967 roku widzów o ciarki przyprawiło wykonanie niezapomnianego przeboju "Dziwny jest ten świat". Czesław Niemen powalił publiczność na kolana! Nie jesteśmy specjalnie zdziwieni - artysta słynął z niesamowitego głosu. Był utalentowanym tenorem. Piosenka otrzymała zresztą specjalną nagrodę Radiokomitetu.
Więcej o festiwalowych wpadkach przeczytacie w artykule poniżej!
Cenzura na Festiwalu w Opolu. "Obławę" usłyszeli tylko widzowie na żywo
Kiedy w 1980 roku Jacek Kaczmarski zaczął "Obławę", transmisję radiową i telewizyjną przerwano. Występ mogli zobaczyć więc tylko ci, którzy byli w Opolu. Muzyk zdobył jednak nagrodę dziennikarzy. Teraz o takich przypadkach nie ma mowy!
Justyna Steczkowska będzie świętować na Festiwalu w Opolu 25-lecie
Transmisja z jubileuszowego koncertu Justyny Steczkowskiej na pewno nie zostanie przerwana.
Gwiazda będzie obchodzić 25-lecie działalności artystycznej na scenie w tym samym miejscu, w którym wygrywała konkurs Debiutów w 1994 roku! To właśnie koncert debiutantów jest jednym ze znaków charakterystycznych festiwalu. W tym roku usłyszymy na nim Kaję Gniecioszek! Czy 15-letnia wokalistka zdobędzie serca słuchaczy na Festiwal Opole 2022? Tego dowiemy się już za niewiele ponad tydzień.
Krzysztof z "Rolnik szuka żony" nie żyje. To nie jedyna śmierć związana z programem! Więcej w galerii zdjęć poniżej.