Pandemia koronawirusa zawładnęła wieloma branżami. Niedawno wprowadzone obostrzenia spowodowały ponowne zamknięcie sektora kultury - kin, teatrów, muzeów. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbywa się co roku pod koniec września. Organizatorzy początkowo podjęli decyzję o jego przełożeniu na listopad, w formie hybrydowej - zarówno stacjonarnie (tylko dla dziennikarzy), jak i online. Niestety, nowa rzeczywistość pokrzyżowała plany, a cały festiwal stanął pod znakiem zapytania.
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jednak się odbędzie. Ale bez widzów
Organizatorzy nie dali jednak za wygraną i proponują całkowicie nową formułę! Powstanie platforma online, na której widzom udostępnione zostaną niektóre nominowane filmy oraz dodatkowe materiały.
Zarówno organizatorom, jak i branży filmowej bardzo zależy, by pomimo trudności przeprowadzić w tym roku festiwalowe konkursy, przyznać Złote Lwy i inne nagrody, tak ważne dla polskich twórców i ich filmów. Pamiętajmy, że w historii gdyńskiego Festiwalu odwołano go wyłącznie w czasie stanu wojennego. Nikt jednak nie ma wątpliwości, że w tym roku będzie to zupełnie inny Festiwal od tych, które znamy z ostatnich lat. Pandemia zmieniła świat, w wielu dziedzinach codziennego życia musieliśmy przejść na nowy, awaryjny tryb. To samo dzieje się z Festiwalem – czytamy na stronie internetowej FPFF .
Widz wejdzie do internetowej sali kinowej! Projekcje odbędą się zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Co więcej, będzie można zajrzeć na konferencje prasowe z polskimi twórcami oraz debaty i spotkania towarzyszące filmom.
Festiwal wystartuje w dniach 8-12 grudnia 2020r. Sprzedaż akredytacji rusza już 15 listopada!
Ogłoszono listę nominowanych do Konkursu Głównego 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni! Jest wśród nich polski kandydat do Oskara!
Wybrane filmy:
-
„25 lat niewinności”, reżyseria: Jan Holoubek,
-
„Amatorzy”, reżyseria: Iwona Siekierzyńska,
-
„Bliscy”, reżyseria: Grzegorz Jaroszuk,
-
„Jak najdalej stąd”, reżyseria: Piotr Domalewski,
-
„Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”, reżyseria: Maciej Kawulski,
-
„Magnezja”, reżyseria: Maciej Bochniak,
-
„Sala samobójców. Hejter”, reżyseria: Jan Komasa,
-
„Sweat”, reżyseria: Magnus von Horn,
-
„Śniegu już nigdy nie będzie”, reżyseria: Małgorzata Szumowska we współpracy z Michałem Englertem,
-
„Zabij to i wyjedź z tego miasta”, reżyseria: Mariusz Wilczyński,
-
„Zieja”, reżyseria: Robert Gliński,
-
„Żużel”, reżyseria: Dorota Kędzierzawska.
ZOBACZ TEŻ: Wiemy, kto może zastąpić Boczka. Aż 5 kandydatów. Popek i Pudzian to dopiero początek szokującej listy