Nie żyje Krzysztof Kiersznowski
W wieku 70 lat zmarł Krzysztof Kiersznowski. W 1977 roku ukończył Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi. Na wielkim ekranie zadebiutował w filmie Andrzeja Wajdy "Człowiek z marmuru". Fani kochali go za role w takich filmach jak: "Vabank", "Vabank II", "Kiler" i "Kiler-ów 2-óch". Aktor występował w warszawskich teatrach: Studio, Sceny Prezentacje, Komedia, Rampa, Rozmaitości, Polonia, Capitol, tm, IMKA i Kamienica. Sprawdźcie tutaj wszystkie kultowe role Krzysztofa Kiersznowskiego. O niektórych mogliście nie mieć pojęcia! Artysta zmarł 24 października 2021, nie był już w pełni sił. Przegrał z nowotworem. Aktor z małżeństwa z Francuzką Martin doczekał się syna i córki. Po rozwodzie związał się z młodszą o 33 lata Katarzyną. Przed śmiercią był już singlem. Wiódł burzliwe życie uczuciowe. Nie podano jeszcze informacji o pogrzebie Kiersznowskiego, ale wiemy sporo o jego rodzicach. Aktor może spocząć w grobie matki lub ojca. Dlaczego są rozdzieleni? Czytaj dalej.
ZOBACZ: Andrzej Grabowski rozpacza po śmierci kolegów. Gdyby nie jedna rzecz, Machalica i Gnatowski nadal by żyli
Galeria wyżej: zobacz zdjęcia Krzysztofa Kiersznowskiego
Pogrzeb Krzysztofa Kiersznowskiego. Groby rodziców aktora "Barw szczęścia"
Do aktorstwa przekonała Krzysztofa Kiersznowskiego jego matka Wanda. Kobieta pracowała jako referent w wydziale spraw lokalowych Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy i wydziale kultury Stołecznej Rady Narodowej. W czasie II wojny światowej była łączniczką. Nosiła meldunki do majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Równie ciekawą przeszłość ma ojciec aktora - Leopold Kiersznowski. Mężczyzna był żołnierzem Armii Krajowej, działał pod pseudonimem "Pobóg" oraz "Stanisław".
Pod konspiracyjnym nazwiskiem Stanisław Kierski działał w Strażackim Ruchu Oporu "Skała", a następnie w Wojskowym Korpusie Służby Bezpieczeństwa (WKSB). Samochodami pożarniczymi przewoził broń i żywność dla oddziałów leśnych w kieleckim i krakowskim oraz prowadził działalność wywiadowczą. Uczestniczył również w organizacji oddziałów partyzanckich na terenie ziemi kieleckiej. Aresztowany przez gestapo w Radomiu po dwóch miesiącach tortur wykupiony przez organizację i po krótkiej rekonwalescencji skierowany do Oddziału Leśnego kpt. Marzana w rejonie Nowego Sącza. Po rozbiciu oddziału przez Niemców powrócił do Warszawy do pracy konspiracyjnej w Inspektoracie Szkolenia Organizacji Wojskowej Korpus Bezpieczeństwa. Uczestnik akcji likwidacji agenta gestapo Jana Wolańskiego, który doprowadził do aresztowania wielu działaczy OW KB, zarówno w Krakowie, jak i w Warszawie. Na krótko przed wybuchem Powstania Warszawskiego ppor. Kiersznowski otrzymuje awans na stopień porucznika - czytamy na stronie 1944.pl. Ojciec Krzysztofa Kiersznowskiego został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Partyzanckim oraz wieloma innymi honorami. Zmarł w 1998 roku i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Z kolei dziadek Krzysztofa Kiersznowskiego ze strony matki, Napoleon Banaszewski, był przedwojennym oficerem z Wileńszczyzny, Sybirakiem. Po wojnie pracował jako bileter w kinie "Świt", dzięki czemu wnuk chodził na wszystkie projekcje filmów. Matka Kiersznowskiego jest pochowana osobno. Spoczywa z ojcem Napoleonem na Cmentarzu Północnym. Groby rodziców aktora są rozdzielone, bo Wanda i Leopold byli po rozwodzie. Gdy się rozstali Kiersznowski został pod opieką matki, a ojca widywał sporadycznie. Po latach udało im się naprawić relację.