Baker, zwany rudzielcem, grał m.in. z Erikiem Claptonem w zespole Cream. Jego monumentalna perkusja została też uwieczniona na płycie supergrupy Bling Faith. We wszystkich rankingach figurował jako jeden z najlepszych perkusistów wszech czasów.
Ostatnio 80-letniego muzyka dotknęła bolesna choroba stawów, przez którą nie mógł już grać na perkusji. Miał też kłopoty z sercem, przeszedł na nim poważną operację. Twierdził, że na starość pokutuje za grzechy młodości (m.in. zażywanie heroiny) i dlatego Bóg każe go zsyłając tak silne fizyczne cierpienie towarzyszące odchodzeniu.
Ginger Baker, legendarny perkusista, tworzący niegdyś nowe brzmienia w muzyce, zmarł w niedzielę, 6 października w wieku 80 lat. Poinformował o tym rzecznik rodziny Gary Hibbert. To nie było zaskoczenie dla fanów muzyka, którzy wiedzieli, że był ostatnio bardzo poważnie chory.
Paul McCartney, napisał po jego śmierci na Twitterze: „Wielki perkusista, dziki i uroczy facet. Wiadomość o jego śmierci napawa smutkiem, ale wspomnienia nie umrą nigdy”.
Z siodełka na stołek
Kariera muzyczna Petera Edwarda Bakera, pseudonimu Ginger (rudzielec), zaczęła się przypadkiem. Peter Baker w młodości chciał zostać zawodowym kolarzem, ale miał poważny wypadek, po którym nie mógłby już być dobry w jeździe na rowerze. Czysty przypadek sprawił, że Peter zasiadł za zestawem perkusyjnym. Zaczął grać i okazało się, że brzmi jak zawodowiec, co było ewenementem. Legenda o genialnym perkusiście szybko rozeszła się w muzycznym światku Londynu. Wrodzony talent Bakera, który okazał się perkusyjnym sawantem, olśniewał kolejnych muzyków, którzy zetknęli się z jego oryginalną grą. Młodego geniusza docenił wpływowy brytyjski perkusista jazzowy Phil Seamen, który uznał, że należałoby go podedukować muzycznie, bez względu na rozmiar talentu, z którym niewątpliwie miał do czynienia.
W 1966 roku Ginger Baker przebił sławę swojego nauczyciela, gdy z Jackiem Bruce'em i Erikiem Claptonem zaczął grać w legendarnym dzisiaj zespole Cream, który praktycznie stworzył psychodelię lat 60. Po dwóch latach zespół się rozpadł. W starym składzie reanimowano go w roku 2005. Wielka trasa koncertowa, mająca trwać kilka miesięcy, skończyła się w Nowym Jorku, gdzie w trakcie koncertu między Bakerem i Bruce'em na oczach widowni doszło do karczemnej awantury. Brzmienia Bakera można posłuchać także na kultowej płycie zespołu Blind Faith, zawierającej utwór „Season of the Witch”, zespołu okrzykniętego supergrupą z powodu wielkości muzyków, którzy w nim grali.
Baker był znany z muzycznych eksperymentów i nietypowych inspiracji, m.in. afrykańskim multiinstrumentalistą Feli Kutim. Z jego powodu przeniósł się do Nigerii, gdzie założył studio nagrań. Perkusista eksperymentował muzycznie w wielu miejscach na świecie. Ostatnio, schorowany, przebywał z rodziną w Londynie. Miał chorobę układu oddechowego, ciężką chorobę zwyrodnieniową stawów – dla perkusisty oznaczającą koniec grania - a trzy lata temu przeszedł operację na otwartym sercu. Ginger Baker był żonaty czterokrotnie, miał troje dzieci.