Groby polskich raperów. Tragiczny los gwiazd hip-hopu. WIDEO

2022-07-20 19:00

W programie "Niezapomniani. Cmentarne historie" czas na polski hip-hop. Zobaczycie groby raperów, którzy często umierali w tragicznych okolicznościach i wpisali się w maksymę "żyć szybko, umrzeć młodo".

SG Tragiczny los polskich raperów  Zdjęcia: Piotr Magik Łuszcz, Tomasz Chada i Grzegorz Bolec Borek

i

Autor: SE
Groby polskich raperów. Niezapomniani

Gwiazdy polskiego hip hopu

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia życie odebrał sobie Piotr "Magik" Łuszcz (1978-2000). Używał także pseudonimów Psychotata, Neo, MC Mag Magnum i Zmazik. Ukończył Technikum Elektromechaniczne w Zespole Szkół Technicznych im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Katowicach. Raper znany z zespołów Kaliber 44 i Paktofonika wyskoczył przez okna na dziewiątym piętrze swojego mieszkania w Katowicach-Bogucicach, zaledwie 8 dni po wydaniu debiutanckiej płyty Paktofoniki pt. Kinematografia. Domniemaną przesłanką jego działania była próba uniknięcia zasadniczej służby wojskowej poprzez symulowanie złego stanu zdrowia psychicznego, które w konsekwencji doprowadziło do rzeczywistego uszczerbku na zdrowiu Muzyk został pochowany na miejscowym cmentarzu. Pozostawił żonę Justynę i syna Filipa, który także został raperem i występuje jako Fejz lub Fejzjestm. Piotr Łuszcz był bohaterem filmu pt. Jesteś Bogiem - nawiązanie do hitu Paktofoniki Jestem Bogiem. W rolę Magika wcielił się Marcin Kowalczyk.

Tomasz Jantos "Papug" (1993-2013) - 20-latek został zamordowany na jednym z osiedli w Nowej Hucie w Krakowie. Z ustaleń prokuratury wynika, że w lokalu Warka "Papug" i jego dwaj koledzy Mateusz K. ps. "Karpiu" i Dominiki S. ps. "Furiat", wdali się w sprzeczkę z innymi klientami baru. Mieli zbyt długo przyglądać się jednej z dziewczyn. Później doszło do ataku na "Papuga", który został ciężko ranny. Napastnicy mieli użyć noży i maczet. Tomasz L. został skazany na osiem lat więzienia, Artur L. na 6,5 roku pozbawienia wolności, Paweł Ch. na sześć lat, a Paweł K. na 3 lata i 9 miesięcy więzienia. Dodatkowo czterej oskarżeni mieli wpłacić rodzinie zmarłego po 75 tysięcy złotych zadośćuczynienia. Raper spoczął na Cmentarzy Grębałowskim w Krakowie.

Grzegorz Borek "Bolec" (1971-2009) - polski raper i aktor. Karierę muzyczną rozpoczął od grania na perkusji w zespole Homo Twist. W 1997 roku wydał swoją debiutancką płytę Żeby Było Miło. Zagrał razem z Pawłem Kukizem w filmach "Poniedziałek" i "Wtorek" oraz takich produkcjach jak: Pitbull, U Pana Boga w ogródku, U Pana Boga za miedzą, Sezon na leszcza. Popełnił samobójstwo. Pochowany na Cmentarzu w Borku Fałęckim w Krakowie. Zdjęcia grobu Kinga Radecka - było w odcinku o legendach Krakowa

Patryk Puchała (1995-2017), młody muzyk i dj znany jako Dan Pushiez. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo. Pochowany na Cmentarzu Grębałowskim w Krakowie.

Aleksander Kosowski (1997-2022) - raper Big Scythe, syn Kamila Kosowskiego, byłego reprezentanta Polski w piłce nożnej, znanego m.in. w Wisły Kraków. Big Scythe znany był m.in. z przebojów Tymka – Język Ciała oraz Anioły i Demony. Miał tylko 24 lata. Zmarł w szpitalu w wyniku choroby. Jego pogrzeb odbył się na Cmentarzu Komunalnym w Bydgoszczy przy ulicy Wiślanej.

Karol Nowakowski (1982-2022), znany jako Pjus. Miał 39 lat i od niemal 18 lat walczył z ciężką chorobą, neurofibromatozą typu 2, która niszczyła nerwy słuchowe rapera, powodując nowotwór. W 2002 roku wraz z Ten Typ Mes i Stasiak stworzył zespół 2cztery7. W 2008 roku debiutował solowo albumem zatytułowanym Life After Deaf. Po utracie zmysłu słuchu wszczepiono mu implanty, dzięki czemu został pierwszym na świecie człowiekiem z cyfrowym słuchem. Zmarł w szpitalu w czasie operacji w wyniku zatrzymania akcji serca. Pochowany na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Tomasz Chada (1978-2018) - polski raper i autor tekstów. Reprezentował nurt ulicznego rapu, początkowo będąc związanym z grupą muzyczną Molesta Ewenement. W 2009 ukazała się debiutancka płyta rapera zatytułowana Proceder. W czasie premiery albumu Chada osadzony był w zakładzie karnym w Bydgoszczy. Sąd odwiesił mu wyrok 22 miesięcy w zawieszeniu. Na wolność wyszedł w 2010 roku. Raper szybko jednak powrócił do więzienia. Od czerwca 2012 roku siedział w Głodkowie. Został skazany na trzy lata za napaść i pobicie. Podczas pobytu na przepustkach zaczął tworzyć kolejne utwory. W grudniu 2013 roku nie powrócił z przepustki do aresztu karnego. Wystawiono za nim list gończy. Zatrzymano go dopiero w lutym 2015 roku, gdy w Żywcu kierował pojazdem pod wpływem alkoholu i zniszczył mienie. Po raz kolejny na wolność wyszedł w sierpniu 2017 roku.

Tragiczna śmierć Chady

14 marca 2018 wyskoczył z okna na trzecim piętrze. Z urazem kręgosłupa został przewieziony na oddział ortopedyczny szpitala w Mysłowicach. Cztery dni później z powodu agresywnego zachowania, został przewieziony do szpitala psychiatrycznego w Rybniku, w którym zmarł na izbie przyjęć w trakcie badań. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach wszczęła w sprawie śmierci rapera śledztwo. Chada został pochowany na cmentarzu w podwarszawskim Józefowie. Mszę pogrzebową odprawił ksiądz Jakub Bartczak, który także jest raperem. W 2019 roku powstał film Proceder, przedstawiający życie Chady. W roli głównej wystąpił Piotr Witkowski. Chada znany był z takich utworów jak: Żyć aż do bólu, Szukajcie aż znajdziecie i Od apelu do apelu.

Michał Banaszek Bezczel (1984-2021) - raper, członek białostockiego zespołu hip-hopowego Fabuła, w którym działał od 2007 roku. Wydali wówczas album Dzieło sztuki. W 2013 roku w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach raper przeszedł operację wszczepienia implantu słuchu. Zmarł 21 września 2021 roku, prawdopodobną przyczyną śmierci było zatrzymanie akcji serca. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Karakulach. Pozostawił żonę Sylwię i syna Oskara. Bezczel znany z takich utworów jak: Piosenka o Szonie, Prawo ponad Prawem, Najebajka, Żyjesz szybko umierasz młodo.

Onil, właściwie Grzegorz Oniszczuk (1980-2011) - raper, współpracował z Yaro, Vieniem i Liroyem. Zmarł w Koszalinie, po operacji usunięcia krwiaka mózgu. Pochowany na cmentarzu komunalnym w Koszalinie.

Raca, właśc. Rafał Szulc (1986-2019) - w 2010 ukazał się jego solowy album pt. Bobby Fischer. Do jego najpopularniejszych utworów należały między innymi „Czas się pożegnać”, „Nie jest jak dawniej” czy „Gracz za Graczem”. Pochowany w Olecku.

Radoskór, właśc. Radosław Mieczysław Kobus (1975-2021) - raper znany z występów w zespole Wzgórze Ya-Pa 3 oraz V.E.T.O. Urna z prochami artysty została złożona 1 lipca 2021 roku na cmentarzu komunalnym w Cedzynie.

Leh, właściwie Michał Leszner (1992-2019), znany także jako Młody Leh – polski raper, autor tekstów i beatmaker. Zginął w wypadku samochodowym w Gdyni razem z dwoma młodymi osobami w wieku 20 i 30 lat. Został pochowany na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni.

Zygmunt Tomala, pseud. Zigi (1976-2021) - muzyk reggae i raper. Członek zespołów Persona i Druga Strona Lustra. Był artystą plastykiem, tworzył m.in. okładki dla zespołów Acid Drinkers czy Flapjack. Zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 45 lat. Został pochowany na cmentarzu w rodzinnym Andrychowie.

Młody ZB Jacek Szymański (1989-2022) - raper współtworzył utwory z Małolatem K2 i Eve. Jego najbardziej popularne kawałki to: „Karma”, „Diss na pseudo prawilniaków (JPP)” czy „Wysoko ponad stan”. Kilka lat przed śmiercią siedział w więzieniu. Był skonfliktowany z Popkiem i Pomidorem.

AdoDe, czyli Dariusz Arnoldes (1979-2022) - raper związany głównie z grupą SNR CREW. Pochowany w Niedrzwicy Dużej.

Michał Ziółkowski "Zioło" (1989-2019) - nagrał dwie solowe płyty - "Siema LP" (2010) oraz "Hip-Hop" (2012). Prawdopodobnie przyczyną śmierci było samobójstwo. Pochowany na cmentarzu w Żaganiu. Trwała internetowa zbiórka na jego pogrzeb.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają