Jak powstawały groby znanych Polaków? Inspiracje komiksem, włosami i telewizorem

2021-08-14 6:20

Na Starych i Wojskowych Powązkach w Warszawie możemy zaobserwować bardzo ciekawe i oryginalne groby. Jak się okazuje rodziny zmarłych polskich gwiazd korzyszta z usług prawdziwych fachowców w dziedzinie architektury cmentarnej. Piękne nagrobki mają m.in. muzyk Tomasz Stańko, reżyserzy Jerzy Gruza i Krzysztof Kieślowski oraz piosenkarka Olga "Kora" Sipowicz.

Jak powstały groby znanych Polaków

i

Autor: Paweł Dąbrowski/Super Express

Na Starych Powązkach w Warszawie niedaleko bramy św. Honoraty pochowali są Krzysztof Kieślowski (+54 l.) i Violetta Villas. Na grobie znanego reżysera widnieje rzeźba Krzysztofa M. Bednarskiego (68 l.), która zaunspirowana była pomnikiem Federico Felliniego. - Poprosił mnie, czy nie mógłby również mieć czegoś takiego na swoim grobie. Odparłem, śmiejąc się, że choć nie pora, mogę mu to obiecać" – opowiadał artysta w "Gazecie Wyborczej". Kilka lat później Kieślowski zmarł i na jego mogile pojawiła się rzeźba dłoń reżysera kadrującego obraz filmowy. - To jest portret dłoni Krzysztofa Kieślowskiego. On był ostatnim reżyserem, który na planie robił gest kadrowania obrazu. Umieściłem te ręce zamiast krzyża. One mówią wszystko - wyjawił rzeźbiarz.

Krzysztof M. Bednarski wykonał także nagrobek Konstantego Puzyny (+60 l.), słynnego teatrologa, krytyka i poety, który także pochowany jest na Starych Powązkach. Rzeźbiarz wykonał także nagrobek malarza Wojciecha Fangora (+92 l.) na Powązkach Wojskowych. Jedna z jego ostatnich cmentarnych prac to pomnik trębacza jazzowego Tomasza Stańko (+76 l.), który także mieści się na tej warszawskiej nekropolii. Córka muzyka zdradziła, co było inspiracją powstania grobu jej taty.

- Jestem wielką fanką komiksów. Jedną z pierwszych serii, którą czytałam w dzieciństwie, był „Asterix i Obelix”. Obelix zajmował się właśnie dostarczaniem menhirów i ten obrazek - gdy nosi ogromne głazy na swoich plecach, silnie zapadł mi w pamięci. Myślę, że to była inspiracja do tego pomysłu. Chciałam, by na grobie był piękny kawałek kamienia. Głaz, który może być anteną do kosmosu. (...) Mama jest malarką, ma rozeznanie w środowisku twórców sztuk wizualnych. Tak na naszej drodze pojawił się Krzysztof Bednarski, który jest wspaniałym i uznanym rzeźbiarzem. I jako jeden z niewielu zajmuje się również rzeźbiarstwem funeralnym. Wiedziałam, że on ma czułość i wrażliwość w tej kwestii, więc poszłam do niego ze swoją opowieścią. I tak powstał ten wspaniały głośnik - trąba - wyznala Anna Stańko "Faktowi". Prace nad pomnikiem trwały 10 miesięcy.

Jeszcze dłużej na swój nagrobek czekał Paweł Królikowski (+58 l.). Po niemal półtora roku od śmierci aktora jego grób ozdobiła piękna płyta marmurowa zawierająca krzyż z kamieni półszlachetnych. Nagrobek postawiła firma Topaz, która wykonała także nagrobek Olgi "Kory" Sipowicz. Autorką projektu grobu była natomiast młoda rzeźbiarka, Aleksandra Śmietana.

Grób Kory najpierw był instalacją autorstwa Pawła Althamera. Potem Kamil Sipowicz zdecydował się na zmianę. - Chcieliśmy jak najdłużej utrzymać kolorowy ogród na grobie Kory. Był wspólnym dziełem tych, którzy Korę kochali - i za muzykę, i za jej nieprzeciętną osobowość. Bardzo dziękujemy za wszystkie kwiaty, znicze i inne dowody pamięci. Nadszedł jednak czas, by zmienić wygląd tego miejsca. Długo zastanawialiśmy się nad tym jak powinno ono wyglądać. Pomogła nam w tym rzeźbiarka Monika Osiecka. To ona zaprojektowała wygląd pomnika -  poinformowała rodzina wokalistki Maanamu w mediach społecznościowych.

Znamy szczegóły powstania grobu Pawła Królikowskiego. Prace trwały rok

Obok Królikowskiego pochowany jest reżyser Jerzy Gruza (+87 l.), który także ma oryginalny nagrobek.  Twórcza "Czterdziestolatka" ma bowiem... telewizor. - Jerzy Gruza był przede wszystkim człowiekiem telewizji. Stąd ten symboliczny telewizor. Nawiązujący kształtem do starych kineskopowców. Pokazujący to co reżyser pokazywał w swoich filmach, czyli toczące się wokół życie. I moje lustro, wykonane w unikalnej technologii, jak to telewizor, wykrzywia trochę obraz. Trochę żartując mogę dodać, że jest to PIERWSZY nagrobek z działającym telewizorem! Rzymskie cyfry. Studiując postać Gruzy natrafiłem na jego wpis, że od pewnego czasu podaje datę urodzenia cyframi rzymskimi, bo trudno ją odszyfrować. To przejaw jego dystansu do życia. No to poszedłem w tym kierunku. Poza tym litery na płycie mają wyglądać tak jak końcowe napisy filmu. Tam często rok jest rzymskimi! Jerzy Gruza był człowiekiem z dużym poczuciem humoru. Znanym playboyem. Na pewno ucieszyłby się, że za pośrednictwem jego lustra dziewczyny mogą zrobić sobie selfie. Chociaż na pewno żałowałby, że nie może w tym uczestniczyć.... - powiedział nam rzeźbiarz Tomasz Skorupa, który jest także autorem nagrobka profesora Janusza Tazbira (+88 l.) na Cmentarzu Północnym w Warszawie.

Reżyser "Czterdziestolatka" miał skromny grób. Teraz zamiast kopczyka telewizor i trudne do rozszyfrowania daty [WIDEO]

Z kolei grób Violetty Villas wykonany jest w całości z grafitu szwedzkiego i indyjskiego, imitującego włosy artystki. Porwane brzegi symbolizują natomiast jej skomplikowane życie. Kolorystyka nawiązuje także do ulubionej, cekinowej sukni Villas oraz czarnego boa, z którym często występowała na scenie.

Tak zmienił się grób Andrzeja Strzeleckiego

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki