Niemiec przystawił mu pistolet do głowy. To, co zrobił Jan Machulski, uratowało mu życie!

2024-07-03 15:20

Jan Machulski stworzył niezapomniane role, które na zawsze zmieniły polską kinematografię. Niewiele jednak brakowało, by aktor wcale nie dożył dorosłości. W trakcie wojny Niemiec przystawił mu pistolet do głowy. To, co zrobił Jan Machulski, uratowało mu życie. Już wtedy pokazał wielki talent aktorski. Z okazji 96. rocznicy urodziny wspominamy tego słynnego artystę.

Jak Machulski sprawdził swój talent?

Urodził się 3 lipca 1928 roku w Łodzi, z którą związany był przez całe życie. Wspierał miasto m.in. w staraniach o otrzymanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, był wykładowcą w PWSFTviT oraz inicjatorem Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej. Właśnie ze względu na swój wkład w rozwój Łodzi, w 2007 został honorowym obywatelem miasta.

W przeciwieństwie do wielu kolegów i koleżanek po fachu, decyzję o wybraniu aktorstwa podjął jako chłopiec. Dlatego każdy grosz przeznaczał na kino, a oszczędzał choćby na biletach tramwajowych do szkoły.

Chciałem być taki, jak bohaterowie moich ulubionych filmów. Wiedziałem, co chcę robić w życiu

– wspominał w wywiadach. Po raz pierwszy sprawdził swój talent w trakcie wojny.

Jak mi Niemiec przystawił pistolet do głowy, to zacząłem nienormalnego udawać. Ojciec udawał, że ma padaczkę. Strach musiał sprawić, że byliśmy przekonujący

– mówił Machulski.

Początkowo wszyscy odradzali mu zawód aktora jako zbyt niepewny finansowo. I niewiele zabrakło, aby poszedł na politechnikę wojskową. W trakcie egzaminu człowiek z UB poinformował go, że nie ma szans się dostać do szkoły wojskowej ze względu na przeszłość dziadka. Jeszcze tego samego dnia Machulski pobiegł z papierami do filmówki i dostał się za pierwszym razem. Cztery lata później poznał tam swoją przyszłą żonę. Halina (95 l.), wówczas studentka polonistyki, w szkole filmowej jadała obiady.

Białe małżeństwo Machulskich

Cudowne jasne oczy, uczesana w kok, w krótkim futerku, zaskoczyła mnie. Wydawała się tak inna od wszystkich. Nie interesowała się nami, przyszłymi aktorami. Dosiadłem się do niej w dniu, kiedy wydawali zupę wiśniową. Dobrze pamiętam te pestki. Halina nie miała gdzie ich wyrzucać, więc podstawiłem jej własną dłoń

– opowiadał Jan Machulski. On od razu uległ jej czarowi, ona była bardziej podejrzliwa wobec aktora.

W 1955 roku, już jako małżeństwo, wyjechali do Olsztyna, gdzie Jan Machulski zdobywał pierwsze szlify. Ona zaczęła uczyć w liceum. Wkrótce na świat przyszedł ich syn, Juliusz (69 l.). Już wtedy Jan okazał się nie być wiernym mężem. Pomimo jego licznych zdrad i jej piętrzących się wątpliwości, Halina nie zdecydowała się na rozwód.

Skompromitowalibyśmy naszą ideę. On by stracił szacunek, ja bym była rozwódką

– mówiła. Aktor zapewniał ją, że te wszystkie przelotne znajomości są niczym wobec głębi uczucia, jakim darzą się nawzajem. Być może dlatego nie była o niego zazdrosna?

W książce biograficznej „Byłam wierna sobie” Halina Machulska wyznała, że ich życie małżeńskie z zewnątrz wydawało się idealne. Mieli przecież dziesiątki wspólnych projektów – choćby słynną szkołę aktorską, która wychowała kilka pokoleń twórców. Lecz rzeczywistość była zdecydowanie bardziej skomplikowana. W pewnym momencie Halina podjęła decyzję, że oni już nigdy nie zbliżą się fizycznie.

Sekretny syn Machulskiego

Choć wielu za najważniejszą rolę Machulskiego uważa tę z „Ostatniego dnia lata” Tadeusza Konwickiego (+89), sławę przyniosły mu produkcje w reżyserii syna. Nikt nie potrafił tak go obsadzić, jak Juliusz – twórca kultowego „Kilera” czy „Seksmisji”. Mało kto wie, że aktor miał jeszcze jednego syna, Wojciecha (21 l.). W przeciwieństwie do przyrodniego brata, postanowił zająć się polityką. Swojego czasu pracował nawet jako asystent Janusza Korwin-Mikkego (81 l.). Wojciech twierdzi, że choć Jan Machulski nie przyznawał się do niego publicznie, byli ze sobą blisko.

Miałem 5,5 roku, gdy tata odszedł, ale dobrze go pamiętam. Spędzaliśmy dużo czasu razem, wyjazdy na wakacje, święta, urodziny czy zwykłe wyjście na hulajnogę do parku

Aktor zmarł na zawał serca 20 listopada 2008 roku w wieku 80 lat. Pięć dni później został pochowany w Alei Zasłużonych na Powązkach.

Sonda
Jaki jest Twój ulubiony film Machulskiego?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają