Jadwiga Barańska zmarła 25 października 2024 roku w Stanach Zjednoczonych, zaledwie cztery dni po swoich 89. urodzinach. Gwiazda przez lata pracowała zarówno w Polsce, jak i za granicą, a w późniejszych latach wyemigrowała wraz z mężem do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuowali pracę twórczą i angażowali się w życie polskiej emigracji.
Pogrzeb Jadwigi Barańskiej - najpierw w Los Angeles, a za rok w Polsce
Kilka dni temu portal ShowNews przekazał rozczarowujące wielu fanów informacje, że wielka gwiazda nie zostanie pochowana w Polsce. Przeszkodą miały być formalności związane z przewiezieniem prochów aktorki do ojczyzny. Teraz Jerzy Antczak przekazał zupełnie inne wiadomości. Jadwiga Barańska zostanie w najbliższym czasie pochowana w Los Angeles, ale rodzina gwiazdy ma w planach zorganizowanie drugiego pogrzebu Jadwigi Barańskiej - w Polsce.
Zobacz też: Nie żyje Jadwiga Barańska. Do Jerzego Antczaka płyną kondolencje z całej Polski
Polski pogrzeb Jadwigi Barańskiej dopiero za rok
Jak poinformował Jerzy Antczak, uroczystości miałyby odbyć się za rok, w dniu 90. urodzin gwiazdy, czyli 21 października 2025 roku:
Kochani, chciałem Was powiadomić o tym dniu, kiedy będzie znana data pogrzebu Jadzi. Ale ponieważ decyzja ta jest przesunięta, robię to dzisiaj. Otóż będą dwa pogrzeby, ten w miejscu Jadzi i mojego zamieszkania to jest Los Angeles i ten drugi - w Polsce. Chcemy z Mikołajem (syn Jadwigi Barańskiej i Jerzego Antczaka - przyp.red) przywieźć do kraju prochy Jadzi, aby spoczęła na zawsze w kraju, który jest jej i moją ojczyzną. Pragniemy, aby pogrzeb odbył się w Polsce 21 października 2025 roku, w dniu urodzin Jadzi. Proszę Was, wysyłajcie mi dobre wibracje, abym dotrwał do tego dnia. Kocham Was dozgonnie, wasz Jerzy.
Zobacz też: Kim jest syn Jadwigi Barańskiej i Jerzego Antczaka? Mikołaj wdał się w matkę
Jadwiga Barańska - nie tylko Barbara z "Nocy i dni"
Aktorka urodziła się 21 października 1935 roku w Łodzi, gdzie również studiowała na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera. Po ukończeniu studiów grała na scenach teatrów w Łodzi i Warszawie. W 1960 roku poślubiła Jerzego Antczaka, a ich małżeństwo stało się zarówno inspiracją artystyczną, jak i długoletnim partnerstwem zawodowym. Wspólnie tworzyli spektakle teatralne i filmy:
- "Trędowata",
- "Chopin. Pragnienie miłości",
- "Hrabina Cosel",
- "Kłopotliwy głos".
Jej kreacja w "Nocach i dniach", filmie/serialu opartym na prozie Marii Dąbrowskiej, przyniosła jej wielką popularność oraz nominację do Oscara w kategorii "Najlepsza Aktorka" (choć ostatecznie nie uzyskała nominacji w głównym konkursie). Barańska została jednak nagrodzona na Festiwalu Filmowym w Berlinie, co przyczyniło się do jej międzynarodowego uznania.
Zobacz też: Od "Nocy i dni" po 68 lat związku. Jerzy Antczak i Jadwiga Barańska byli nierozłączni