Jerzy Bralczyk: W szkole zawsze lubiłem dyktanda!

2017-03-24 3:00

Już w sobotę, 25 marca o godz. 14, w Pałacu Kultury i Nauki rozpocznie się impreza "Dyktando Warszawskie". W Sali Starzyńskiego z językiem polskim zmierzą się znane osoby oraz inni śmiałkowie. Z tej okazji prof. Jerzy Bralczyk (70 l.), juror dyktanda, opowiada o naszym języku.

Jerzy Bralczyk

i

Autor: EAST NEWS/SE Prof. Jerzy Bralczyk - jedna z osobistości imprezy w Gdyni

"Super Express": - Czy język polski jest trudny?

Jerzy Bralczyk: - Dla Polaków nie powinien być trudny. Dla obcokrajowców na pewno jest. Poniekąd z tego powodu, że nie widzą większego pożytku ze znajomości tego języka. Gdyby był on powszechny lub też z jakiegoś powodu bardziej przydatny, być może zdawałby się im mniej trudny. Fonetycznie na pewno jest oryginalny. Gramatycznie posiada pewne utrudnienia, ale te zdarzają się w każdym języku. W języku polskim pewną trudność mogą sprawiać na przykład czasowniki dokonane i niedokonane. Ale czymże to jest w porównaniu z francuskimi przyimkami albo z włoskimi rodzajnikami, które w języku polskim nie występują wcale.

- Po co organizowane jest dyktando ogólnopolskie?

- Nie jestem jego organizatorem, a jedynie usługodawcą. Ale domyślam się, że kluczem jest po prostu zainteresowanie. Ludzie lubią się sprawdzać. Wszystko zaczęło się w 1987 roku, kiedy to nieodżałowana Krystyna Bochenek zorganizowała pierwsze dyktando ogólnopolskie. Okazało się wtedy, że jest mnóstwo zainteresowanych i przedsięwzięcie jest realizowane do dziś. To ciekawe, zważywszy, że w grę wchodzi sprawa, która kojarzy się z czymś nieprzyjemnym. No bo kto - oprócz mnie - lubił dyktanda w szkole?

- Najładniejsze nasze słowo to...

- ŹDŹBŁO. Lubię je do dziś. Po pierwsze dlatego, że pod względem fonetycznym brzmi oryginalnie. Po drugie - ponieważ złożone jest prawie wyłącznie z polskich znaków. I w końcu po trzecie - bo kojarzy się z czymś przyjemnym.

- A najbrzydsze polskie słowo?

- Najbrzydsze słowo jest tak brzydkie, że go nie wypowiem.

Zobacz: Dyktando Warszawskie 2017. Na mistrzów ortografii czekają atrakcyjne nagrody!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają