Jest oficjalne oświadczenie Rektorka Szkoły Filmowej: "Molestowanie i przemoc wobec studentów nie będą tolerowane"

2021-03-19 12:12

Anna Paliga wywołała zamieszanie w świecie początkujących aktorów. Gwiazda „Ojca Mateusza” jako pierwsza zabrała głos w sprawie wszechobecnej na uczelni przemocy i mobbingu! 24-latka wymieniła nazwiska wykładowców-oprawców i zdradziła przykre szczegóły dotyczące nauki w Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Teraz do sieci trafiło oświadczenie drugiej strony.

dr hab. Milenia FiedlerRektorka Szkoły Filmowej w Łodzi

i

Autor: Szkoła Filmowa w Łodzi dr hab. Milenia FiedlerRektorka Szkoły Filmowej w Łodzi

Głośna sprawa przemocy psychicznej i fizycznej w szkołach filmowych nie cichnie. Wręcz przeciwnie. Jako pierwsza oskarżenia opublikował Anna Paliga. Młoda aktorka umieściła wymowny wpis w mediach społecznościowych, w którym zdradza w jaki sposób traktowani są uczniowie. Dochodzić miało do pobicia, pogryzienia, upokorzenia. Wykładowcy mieli zmuszać do rozebrania się do samych majtek pod rygorem wyrzucenia ze szkoły. Zachowania były karygodne! 

Całą treść oświadczenia Anny znajdziecie TUTAJ> Gwiazda "Ojca Mateusza" oskarża aktorów o przemoc. Pogryzienie, zmuszanie do zdjęcia stanika. Podaje głośne nazwiska

Wczoraj do informacji o sytuacji w łódzkiej filmówce dołączyły te równie przerażające ze szkoły w Krakowie. O tamtej placówce rozpisał się Dawid Ogrodnik zapewniając, że nie może być zgody na milczenie w tej sprawie.

Koniec z mobbingiem, chamami pod przykrywką artyzmu! - zaczął ostro swój wpis. 

Zobacz WIĘCEJ: Dawid Ogrodnik o przemocy w szkole filmowej. Podał nazwisko siostry gwiazdora "Na dobre i na złe"

Dziś rano głos w sprawie zabrała Rektorka Szkoły Filmowej w Łodzi. W oficjalnym oświadczeniu czytamy, że nie ma przyzwolenia na zachowania opisane przez Annę Peligę. 

Niżej umieszczamy oryginalną treść całego oświadczenia: 

"Jako Rektorka – pełniąca funkcję od września 2020 roku – oświadczam, że w Szkole Filmowej w Łodzi niedopuszczalne są zachowania, które noszą znamiona molestowania czy przemocowego traktowania Studentów i Studentek, i nie będą tolerowane. Naszą misją i obowiązkiem jest zagwarantowanie takich warunków procesu kształcenia, w których wolność twórcza, naukowa, kreatywność oraz swoboda ekspresji muszą być praktykowane w sposób odpowiedzialny i z zapewnieniem godności drugiego człowieka. Fundamentem relacji Kadra – Studenci i Studentki musi być zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Zdecydowałam się na udział w wyborach na stanowisko Rektora wiosną 2020 roku, ponieważ poprawa komunikacji pomiędzy Władzami Uczelni, a jej Studentami i Studentkami wydawała mi się priorytetem.

Już w listopadzie 2020 roku powołaliśmy nieformalną Małą Radę Programową, która jest platformą dialogu ze Studentami i Studentkami. Zasiadają w niej Władze Rektorskie, Dziekańskie, Kierownicy Katedr, przedstawiciele Samorządu Studentów i osoby ze społeczności studenckiej. Do dziś odbyły się trzy posiedzenia. Na spotkaniach Małej Rady każdy Student i Studentka ma prawo wypowiedzieć się nie tylko w sprawach związanych z procesami dydaktycznymi, ale również dotyczących funkcjonowania Szkoły. Dziękuję za zaufanie Annie Palidze, która miała odwagę przekazać nam swój list za pośrednictwem Małej Rady. Traktuję to jako kredyt zaufania do Władz Uczelni.

Niezwłocznie po przekazaniu nam informacji przez Małą Radę Programową podjęte zostały następujące działania: • oświadczenie Anny Paligi zostało przekazane (tego samego dnia) Monice Żelazowskiej – Pełnomocnik Rektora ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji • w trybie pilnym zwołane zostało posiedzenie Komisji Antymobbingowej i Antydyskryminacyjnej• w poniedziałek, 22 marca 2021 roku, odbędzie się spotkanie członków i członkiń Komisji z Anną Paligą.

W najbliższych dniach podjęte zostaną działania strategiczne mające na celu: • zbadanie skali problemu – planujemy anonimowe, profesjonalne badania jakościowe i sondaż CAWI z kwotowym doborem próby wśród Studentów i Studentek oraz Kadry• analizę procedur i funkcjonowania Komisji Antymobbingowej i Antydyskryminacyjnej – znalezienie odpowiedzi na pytania, dlaczego te sprawy były do tej pory przemilczane, dlaczego Studentki i Studenci doświadczający tych zdarzeń nie wierzyli, że istnieje droga odwołania, nie mieli poczucia, że mogą liczyć na wsparcie• okazanie wsparcia i otoczenie opieką osób poszkodowanych• wyciągnięcie konsekwencji wobec osób winnych• edukację Kadry w obszarach niezbędnych do antyprzemocowego procesu dydaktycznego (lista szkoleń opracowana zostanie po wyżej wymienionych badaniach)• wypracowanie – m.in. na bazie wyników ankiet – właściwych zasad funkcjonowania naszej Szkoły w oparciu o wartości takie jak: szacunek, godność, wolność, kreacja, odwaga. Zasad, zgodnie z którymi każdy i każda będzie czuł się bezpiecznie.

Będziemy Państwa informować o przebiegu prac szkolnej Komisji Antymobbingowej i Antydyskryminacyjnej.

Na koniec chciałabym wyrazić współczucie wobec wszystkich Studentek i Studentów, którzy kiedykolwiek doznali krzywdy i zostali z nią sami. Postaramy się, żebyście nigdy nie szli sami i same. Przepraszamy i prosimy Was o zaufanie i wsparcie w procesie wypracowania lepszego świata.

dr hab. Milenia FiedlerRektorka Szkoły Filmowej w Łodzi"

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki