Kazik ma film, na którym walczy z władzą. Kaczyński się wścieknie?

2020-05-18 9:32

Kazik Staszewski (57 l.) i grupa Kult mają w swoim bogatym dorobku film biograficzny. W produkcji pokazani zostali wszyscy członkowie zespołu, a widzowie mieli okazję lepiej ich poznać i bardzo się do nich zbliżyć. Nie zabrakło tam także wątków politycznych.

Kazik ma film, na którym walczy z władzą. Kaczyński się wścieknie?

i

Autor: Akpa Kazik ma film, na którym walczy z władzą. Kaczyński się wścieknie?

W listopadzie 2019 na ekrany kin wszedł film dokumentalny "Kult. Film". - Pomysł powstał kilkanaście lat temu. Początek realizacji to 2014 rok. Długo były podejmowane decyzje, jeśli chodzi o obraz filmu. Nie chcieliśmy widzom sprzedać z jednej strony czegoś banalnego, a z drugiej sfałszowanego. To nie będzie film o historii zespołu. Ta produkcja ma przedstawić obraz, dzięki któremu będzie można się bardzo zbliżyć do bohaterów. Myślę, że tak blisko nikt nie był, również ja, choć sympatyzuję, uwielbiam i mam słabość do nich wszystkich - opowiadała o produkcji reżyserka Olga Bieniek. Kobieta znana jest z takich produkcji jak "Kamerdyner" czy "Czarny Czwartek". 

Marek Niedźwiecki ODCHODZI z radiowej Trójki. Wszystko przez utwór Kazika

"Kult. Film" - co to jest?

To opowieść o zespole KULT, którego sukces w dużej mierze opiera się na idei "Twoje słowo jest prawdą", będącej jednocześnie tytułem ich piosenki. Możesz tę prawdę kochać lub jej nienawidzić, ale nie możesz przejść obok niej obojętnie. KULT - moc twórcza, zdolność przyciągania tłumów, cztery dekady na polskiej scenie muzycznej i status jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich zespołów rockowych w historii gatunku. Naturalnym środowiskiem dla muzyków jest podróżowanie. Stąd podróż stanowi ramy narracyjne tej opowieści. To element ich codziennego życia. - To nie jest film o historii zespołu. Przyglądamy się bohaterom w taki sposób, by można się do nich zbliżyć. Myślę, że tak blisko nikt nie był. Również ja, choć sympatyzuję, uwielbiam i mam słabość do nich wszystkich – mówiła Olga Bieniek.

Przeczytaj także: Premier komentuje aferę wokół Kazika. Tych słów nikt się nie spodziewał!

Kazik Staszewski i zatargi z władzą

W maju 1987 r. ukazała się pierwsza płyta zespołu "Kult". Wiele z kompozycji nie mogło znaleźć się na krążku, bo nie pozwoliła na to cenzura. Muzyk w swoich piosenkach opisywał religijną hipokryzję oraz przemoc i agresję. - Przed wizytą w cenzurze pisałem kilka takich superostrych tekstów typu: Niszczy nas beton partyjny. czy coś takiego. Głównie więc skupiali się na tych tekstach, dzięki czemu udało mi się wiele innych przewalczyć - wspominał Staszewski w książce "Punk rock later". Na płycie "45-89", podsumowującej epokę socjalizmu, pojawiły się fragmenty przemówień partyjnych dygnitarzy. Na "Las Maquinas de la Muerte" Kazik zamieścił fragment przemówienia generała Wojciecha Jaruzelskiego.

"Jeszcze Polska" Kazika

Tytuł piosenki "Jeszcze Polska" nie spodobał się senatorowi Janowi Szafrańcowi, z ramienia ZChN, który dopatrywał się w nim obrazy narodu i zgłosił to na prokuraturze. Sprawę umorzono. Na festiwalu w Sopocie w 1992 roku Kazik zaśpiewał "Wałęsa, dawaj moje 100 milionów". 

Afera o "Twój ból jest lepszy niż mój"

W maju 2020 roku głośno zrobiło się o piosence "Twój ból jest lepszy niż mój" opisującej wydarzenia z 10 kwietnia. Utwór znalazł się na szczycie Liście Przebojów Trójki, po czym zniknęła ze strony radia. Notowanie zostało unieważnione przez dyrekcję Trójki, a strona LP3 - zablokowana. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Super Raport 15 V (goście: Dworczyk, Dziambor)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają