Kazimiera Utrata nie miała łatwego życia. Aktorka dorastała w trudnych czasach, a życie w ciągłym strachu sprawiło, że przez rok brała leki uspokajające. Zanim zdecydowała się zostać aktorką studiowała filologię rosyjską. Z czasem zrozumiała jednak, że to szkoła teatralna jest jej prawdziwym powołaniem. Na dużym ekranie debiutowała w filmie "Lotna" u samego Andrzeja Wajdy.
Kazimiera Utrata szukała szczęścia poza granicami Polski. Wyjechała z mężem, kompozytorem Markiem Lusztigiem (+40 l.), do Szwecji. Niestety ukochany gwiazdy "Klanu" zginął w wypadku samochodowym. Został pochowany na Cmentarzu Bródnowski w Warszawie. Aktorka porzuciła wtedy marzenia o karierze i zajmowała się 13-letnią wówczas córką Kasią. Pociecha bardzo przeżyła stratę rodzica.
Kilka lat później córka Kazimiery Utraty postanowiła na stałe zamieszkać w Szwecji. Kasia poznała tam mężczyznę, z którym wzięła ślub. Na prośbę zięcia aktorka zaśpiewała w kościele utwór "Czarna Madonna".
Kazimiera Utrata - kariera
Kazimiera Utrata znana była przede wszystkim z roli cioci Stasi w telenoweli "Klan". W swoim dorobku filmowym posiadała role w takich filmach jak "Galimatias, czyli kogel-mogel II", "Miś", "Kochaj albo rzuć", "Monidło" czy "Wszystko na sprzedaż", a także w serialach "Zmiennicy", "Panny i wdowy" i "Boża podszewka". W latach 1968-2000 występowała w Teatrze Polskim w Warszawie. W 1963 roku dostała wyróżnienie w Opolu za wykonanie "Piosenki o okularnikach" Agnieszki Osieckiej. 15 sierpnia miała wystąpić w widowisku muzycznym "Wolność we krwi", mającym upamiętnić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.