Kazimierz Kutz zmagał się od tygodni z poważną chorobą. W akcję pomocy dla niego, zaangażowało się środowisko aktorskie, w tym Anna Dymna. Rodzina nie chciała jednak nagłaśniać akcji. We wtorek w szpitalu w Międzylesiu wybitny reżyser, a ostatnio także polityk zmarł - Nie tak się ze mną umawiał, ale przynajmniej już nie cierpi - powiedziała jego żona, Iwona Świętochowska-Kutz w rozmowie z Wyborcza.pl.
Żona reżysera w tej samej rozmowie potwierdziła także, że będzie chciała pochować ukochanego męża w Katowicach.
Kim był Kazimierz Kutz?
Kazimierz Kutz urodził się w 1929 r. w miejscowości Szopienicie (dziś jedna z dzielnic Katowic). Był synem kolejarza i powstańca śląskiego, Franciszka Kuca. Ukończył liceum w Mysłowicach a następnie reżyserię w łódzkiej szkole filmowej. Swoją karierę rozpoczynał jako asystent Andrzeja Wajdy. Zadebiutował jako 30-latek filmem “Krzyż Walecznych”. Największą sławę przyniósł mu jednak tzw. tryptyk śląski, na który złożyły się obrazy: “Sól ziemi czarnej”, “Perła w koronie” i “Paciorki jednego różańca”. Wyreżyserował także filmy: "Upał", "Śmierć jak kromka chleba", "Pułkownik Kwiatkowski", "Straszny sen Dzidziusia Górkiewicza", "Zawrócony", "Sława i chwała"
W latach 90. Kazimierz Kutz zaangażował się w politykę, startując z powodzeniem do Senatu w 1997 r. z list Unii Wolności. Mandat zdobywał potem jeszcze cztery razy: w 2001, 2005, 2007 i 2011 roku z list Platformy Obywatelskiej i jako kandydat niezależny. Trzy lata temu wycofał się z polityki.
Był trzykrotnie żonaty, a jego ostatnią żoną była aktorka Iwona Świętochowska-Kutz. Miał czwórkę dzieci - Gabriela, Tymoteusza, Wiktora i Kamilę.