Unmute - kim są?
Unmute to pięcioosobowa grupa, która składa się z wyłącznie głuchych muzyków! Zespół tworzą Zuzanna Szymańska, Jakub Stanisławczyk, Magdalena Wdowiarz, Julia Kramek, Alina Jagodzińska. Unmute powstał w ramach protestu przeciwko wykluczaniu osób głuchych z popkultury. Wszystko zaczęło się od piosenki "Głośniej niż decybele", która otworzyła kampanię społeczną Polskiego Związku Głuchych. Jak piszą członkowie zespołu na swojej stronie internetowej:
"Jesteśmy Głusi, ale kochamy muzykę tak samo jak osoby słyszące. Nie będziemy już cicho, bo chcemy głośno i wyraźnie zaznaczyć swoją obecność w popkulturze. To nasz głos w tej sprawie i nasz pierwszy krok, żeby zmienić status quo".
Chociaż muzyka ma być z założenia dostępna dla każdego, osoby głuche były ograniczane. O koncercie w języku migowym nikt nie myślał, co więcej, na scenach nie było tłumacza, który pozwoliłby zrozumieć utwór Głuchym. Na platformach muzycznych rzadko prawie nigdy nie ma klipów z tekstem, bo przecież muzyka jest dla osób słyszących. Nic bardziej mylnego! Osoby niesłyszące kochają muzykę i potrafią ją odbierać:
"Osoby niesłyszące przede wszystkim czują muzykę poprzez drgania, wibracje, zwiększone basy. Czują ja całym swoim ciałem, tańczą i śpiewają muzykę w języku migowym i tym samym słuchają jej" – powiedział Krzysztof Kotyniewicz, Prezes Polskiego Związku Głuchych.
Unmute chcą być zmianą, której potrzebuje świat.
Co to znaczy "unmute"?
Co to znaczy "unmute" po polsku? Słowo to pochodzi z języka angielskiego i oznacza wyłączenie wyciszenia, np. w głośniku komputera lub telefonu. To nawiązanie do manifestu Głuchych, którzy nie chcą już być cicho i zależy im na tym, aby zostali usłyszeni.
Unmute - Eurowizja 2022
Unmute przeszedł pierwszy etap polskich preselekcji do Eurowizji 2022 i wystąpi na koncercie preselekcyjnym już 19 lutego! Zgłoszenie Unmute do preselekcji jest manifestem o prawo do uczestnictwa w popkulturze. Pomysł na kampanię społeczną Polskiego Związku Głuchych narodził się z potrzeby edukacji społecznej na temat odbioru muzyki przez osoby głuche, które kochają muzykę dokładnie tak samo jak osoby słyszące, ale zespół chce też w ten sposób pokazać niesłyszącym, że nie ma rzeczy niemożliwych. Że wszyscy mogą pokazać światu swoje talenty, miłość do muzyki i emocje wyrażone dźwiękami. Świat nie stawia przed nimi żadnych ograniczeń, a cała branża muzyczna powinna być solidarna.
Jak powiedział Krzysztof Kotyniewicz:
"Cieszymy się, że zespół Unmute został zauważony i doceniony. Pierwszy raz w historii w Konkursie Eurowizji pojawił utwór śpiewany w języku migowym. Naszym utworem udowodniliśmy, że bariery są tylko w naszych głowach i jeżeli tylko chcemy możemy je pokonać. Pokazujemy, że muzyka może być różnorodna, że warto realizować marzenia i mówić głośno o naszych potrzebach. Myślę, że w Konkursie Eurowizji w Turynie mamy spore szanse, ponieważ pokażemy coś czego jeszcze nie było w tym konkursie od 1956 roku".
Podoba Wam się muzyka, którą tworzą Unmute?