- Złożyłem podanie o pośmiertne odznaczenie Andrzeja Kopiczyńskiego Krzyżem Oficerskim - mówi w rozmowie z nami Olgierd Łukaszewicz.
To nie byłoby pierwsze odznaczenie dla Kopiczyńskiego. Aktor już w 1975 roku został wyróżniony Złotym Krzyżem Zasługi, a dwa lata później Odznaczeniem "Za zasługi dla Warszawy". W ubiegłym roku odebrał natomiast Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Wkład aktora w polską kulturę dostrzegł także minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (62 l.).
- Wicepremier profesor Piotr Gliński podjął starania, by pogrzeb pana Andrzeja Kopiczyńskiego miał charakter państwowy - usłyszeliśmy od pracowników ministerstwa.
To godne miejsce dla takiego artysty. Spocznie między swoimi koleżankami i kolegami - pochowano tam bowiem m.in. Irenę Kwiatkowską (+99 l.), Hankę Bielicką (+91 l.), Gustawa Holoubka (+85 l.) czy Marka Perepeczkę (+63 l.). Niestety, jego ukochana żona ma grób w Łodzi, więc małżonkowie nie będą pochowani obok siebie.Andrzej Kopiczyński zmarł 13 października w warszawskim szpitalu na Mokotowie. Przez ostatnie dwa lata zmagał się z chorobą Alzheimera. W czerwcu tego roku niespodziewanie zmarła jego żona, która opiekowała się nim. Po jej śmierci Kopiczyński miał być przewieziony do luksusowego ośrodka na Dolnym Śląsku. Nie pozwalał jednak na to jego stan zdrowia. W końcu organizm przestał pracować...
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w środę o godzinie 14.00 na Starych Powązkach w kościele św. Karola Boromeusza.
ZOBACZ: Anna Seniuk tęskni za mężem?