Kora i zespół Maanam. Te piosenki znali wszyscy

2018-07-28 9:41

"Cykady na Cykladach", "Nie poganiaj mnie, bo tracę oddech", "Krakowski spleen", "Kocham Cię, kochanie moje" - te i wiele innych piosenek zespołu śpiewała legendarna Kora. Wokalistka Maanam zmarła 28 lipca 2018 roku. Na se.pl, przypominamy jej utwory, które przeszły do historii polskiej myzyki rockowej.

Maanam

i

Autor: fot. okładka płyty

Maanam to zespół, który zadebiutował w 1975 roku. Początkowo grał zupełnie inny rodzaj muzyki i miał inną nazwę. M-a-M (M and M), pochodziło od pierwszych liter imion jego założycieli. A byli nimi: Marek Jackowski i multiinstrumentalista pochodzący z Grecji, Milo Kurtis. Obaj swoją przygodę z zespołem rozpoczęli od grania mistycznej, orientalnej muzyki. Jackowski prywatnie był pierwszym mężem Kory, która początkowo śpiewala wokalizy. Szybko jednak awansowała na główną wokalistkę, a orientalny zespól M-a-M zamienił się w rockowy Maanam.

Największą popularność, zespół zdobył na początku lat '80. To właśnie w czerwcu 1980 roku, nastąpił przełomowy występ na festiwalu polskiej piosenki w Opolu. Utwory "Boskie Buenos" i "Żądza pieniądza", tak bardzo spodobały się widowni, że zespół wielokrotnie bisował.

Oba nagrania szybko stały się ogromnymi przebojami i znalazły się na singlu. W sierpniu Maanam rozpoczął nagrywać pierwszą płytę, a sukces odniosły kolejne single: "Szare miraże" i "Stoję stoję, czuję się świetnie". Teksty obu piosenek napisała Kora, a skomponował je Jackowski. Nazwa pierwszej wydanej płyty była bardzo prosta - debiutancki album nazywał się po prostu "Maanam".

Kolejny krążek pojawił się rok później i nosił nazwę "O!". Oczywiście, okazał się takim samym hitem jak poprzedni, a na płycie pojawiły się hity takie jak: "Nie poganiaj mnie, bo tracę oddech", czy "O! Nie rób tyle hasłasu". 1982 rok, był także czasem, kiedy zespół zagrał ponad 400 koncertów.

Popularność Maanamu rosła, a na rynku pojawiały się kolejne płyty. Nieoczekiwanie w 1986, po kilku latach intensywnych tras koncertowych, jego członkowie zawiesili działalnośc. W tle pojawił się wątek rozwodu Jackowskiego i Kory, a także jej związku ze współpracującym przy organizacji koncertów, Kamilem Sipowiczem. Do tego doszły problemy alkoholowe muzyków towarzyszących wokalistce.

Wielki come back zespołu nastąpił w 1991 roku. W listopadzie Maanam wydał szósty album studyjny nazwany "Derwisz i anioł". Największą popularność zdobyły jednak kolejne: "Anioł"  oraz "Wyjątkowo zimny maj". W 1994 roku pojawił się rekordowo sprzedający się krążek "Róża", którego powstało aż 350 tysięcy egzemplarzy.

Początek XXI wieku, to bylo wejście w świat cyfrowy. Na płycie, która ukazała się w 2001 roku, zespół po raz pierwszy zastosował komputery, loopy i sample. Cztery lata później, Maanam otrzymało Grand Prix festiwalu piosenki w Opolu. Ostatnią piosenkę - "Głęboko w sercu", zespół zaprezentował w 2006 roku na konkursie festiwalu premier. Oficjalne zakończenie działalności nastąpiło w 2008 roku, kiedy Kora i Jackowski wydali oświadczenie o zawieszeniu działalności na czas nieokreślony.

Marek Jackowski zmarł 18 maja 2013 roku, z kolei Kora zmarła 28 lipca 2018 roku.

Sonda
Najpiękniejsza piosenka Kory to

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają