Legendarny reżyser nie żyje. Kim był Kazimierz Kutz? Rodzina [WIDEO]

2018-12-18 15:55

We wtorkowe popołudnie katowicka TVP3 podała smutną informację o śmierci Kazimierza Kutza. Legendarny śląski reżyser zmarł w wieku 89 lat (w lutym skończyłby 90). Poza swoimi osiągnięciami filmowymi Kutz przez wiele lat pełnił funkcje w polskim parlamencie (był zarówno posłem jak i senatorem). Pod koniec listopada reżyser w ciężkim stanie trafił do szpitala. Kim był Kazimierz Kutz?

Kazimierz Kutz

i

Autor: archiwum se.pl

Kazimierz Kutz urodził się 16 lutego 1929 roku w Szopienicach i całe życie był związany z Górnym Śląskiem. Przyszły reżyser przyszedł na świat jako Kazimierz Kuc, w śląskiej rodzinie robotniczej (jego ojciec, Franciszek był kolejarzem i powstańcem śląskim). W domu kultywowano religię katolicką, lecz on w dorosłym życiu deklarował się jako ateista. To on zadecydował również w młodości o tym, aby powrócić do rodowej wersji nazwiska Kutz, którą rodzina nosiła w XIX wieku.

Choć w młodości chciał zostać pisarzem to ostatecznie zamiast zdawać na polonistykę po maturze dostał się na wydział reżyserii PWSF w Łodzi. Ukończył tam studia w 1953 roku i już dwa lata później został asystentem Andrzeja Wajdy.

W latach PRL-u był inwigilowany przez SB, która ustaliła, że utrzymywał kontakty z KSS KOR i "Solidarnością", przez co był w stanie wojennym internowany. Odszedł z katowickiego oddziału telewizji publicznej w proteście przeciw masakrze w kopani "Wujek".

Działalność polityczną rozpoczął w 1997, startując z powodzeniem w wyborach do Senatu IV kadencji jako kandydat bezpartyjny z listy Unii Wolności w województwie katowickim. Pełnił to stanowisko przez trzy kadencje (będąc nawet wicemarszałkiem tej izby). W latach 2007-2011 był posłem, wybranym z listy PO, a w 2011 roku ponownie został wybrany senatorem. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 bezskutecznie ubiegał się o mandat w okręgu śląskim, startując z pierwszego miejsca na liście komitetu wyborczego Europa Plus Twój Ruch. W 2015 nie kandydował w kolejnych wyborach parlamentarnych.

Do najbardziej znanych filmów Kutza zalicza się np. debiutancki "Krzyż Walecznych", tak zwany "tryptyk śląski" ("Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie", "Paciorki jednego różańca"), "Śmierć jak kromka chleba" czy też"Pułkownik Kwiatkowski".

Kutz był trzykrotnie żonaty. Ostatnią żoną została Iwona Świętochowska-Kutz czyli aktorką, która grała w 1983 w filmie Kazimierza Kutza "Na straży swej stać będę".

Zmarły miał czwórkę dzieci - dwóch synów i dwie córki (Gabriela, Tymoteusza, Wiktorię i Kamilę).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają