MAGIK z Paktofoniki, Piotr Łuszcz: Kim BYŁ, CO OSIĄGNĄŁ, JAK ZGINĄŁ, BIOGRAFIA, ŻYCIORYS - HISTORIA ŻYCIA

2012-09-28 11:41

Magik, Mag Magik I, Psychotata, Neo i Zmazik – czyli Piotr Łuszcz – te jedna z legend polskiej sceny hip-hopowej. Magik to 1/3 Paktofoniki - zespołu, który na stałe wpisał się do historii polskiej muzyki. To właśnie jego historię opowiada film JESTEŚ BOGIEM Leszka Dawida.

Jesteś Bogiem, Paktofonika

i

Autor: archiwum se.pl

Piotr Łuszcz urodził się 18 marca 1978 roku w Jeleniej Górze. Do Katowic przeprowadził się z matką i siostrą gdy miał 3 lata. Tu narodziła się jego muzyka – już  w 1990 roku, będąc uczniem szkoły podstawowej rymował na podwórku i boisku razem ze swoim kolegą Abra dAbem.

W 1994 roku kariera Łuszcza nabrała tempa. Dołączył on do grupy Kaliber 44. Nagrał 2 płyty – obydwie doskonale ocenione przez krytyków, sprzedały się w setkach tysięcy kopi. W 1998 współpraca przestała się jednak układać. Łuszcz odszedł.

Tak powstała Paktofonika

W 1998 roku Wojciech "Fokus" Alszer zaprosił do współpracy Łuszcza i Sebastiana "Rahima" Salberta. Tak właśnie narodziła się Paktofonika.

Pierwsze utwory Mag, Fokus i Rahim nagrali już w październiku 1998 roku, ale dopiero 18 grudnia 2000 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu, zatytułowana Kinematografia. Krążek w kilka godzin po premierze pokrył się złotem.

Już po śmierci Magika, w 2002 roku ukazał się drugi album Paktofoniki „Archiwum kinematografii”. 21 marca 2003 w katowickim Spodku odbył się pożegnalny koncert zespołu, po którym jego członkowie Fokus i Rahim ogłosili jej rozwiązanie.

Tajemnice samobójstwa Magika

Sukces Kinematografi bardzo szybko przyćmiła tragedia. 26 grudnia 2000 roku, osiem dni po premierze płyty, Łuszcz wyskoczył przez okno ze swojego mieszkania w Katowicach-Bogucicach. Z ciężkimi obrażeniami trafił do szpitala, zmarł kilka minut później.

Samobójcza śmierć Magika do tej pory kryje w sobie wiele tajemnic. Członkowie Paktofoniki tłumaczyli, że desperacki krok był skutkiem ciągłego odgrywania choroby psychicznej. To z kolei pozwalało Magowi uniknąć służby wojskowej. Głośno było również o innych problemach Maga, depresji i niezwykłym perfekcjonizmie przy tworzeniu muzyki, który mógł do niej doprowadzić.

Piotr Magik Łuszcz spoczął na cmentarzu w Katowicach-Bogucicach przy ulicy Leopolda.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają