Zginął na oczach Martyny Wojciechowskiej. Tak wygląda grób młodego operatora zmarłego w wypadku. Niezapomniani WIDEO

2022-07-13 18:20

Trzecia i ostatnia część o grobach znanych filmowców. Zobaczcie, jak pochowani są popularni reżyserzy, operatorzy filmowi i scenarzyści. Wśród nich jest mogiła 34-letniego Rafała Łukaszewicza, który zginął w wypadku samochodowym na planie programu "Misja Martyna" w Islandii.

SG_NIEZAPOMNIANI Zginał na oczach Martyny Wojciechowskiej

i

Autor: SE, ANDRZEJ LANGE, MARCIN SMULCZYŃSKI
Groby polskich reżyserów i filmowców. Cz. 3. Niezapomniani

Andrzej Wajda (1926-2016) - syn Jakuba Wajdy (1900-1940), kapitana piechoty WP, który zginął w Katyniu - grób symboliczny na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. ego bratem był Leszek Wajda (1927-2015), scenograf, profesor ASP w Krakowie - Cmentarz Salwatorski. Jego wnuk Mateusz jest mężem aktorki, Katarzyny Wajdy znanej ze "Stulecia Winnych". Leszek Wajda był scenografem na planie produkcji takich jak Popiół i diament, Jutro premiera, Niewinni czarodzieje. Matka reżysera, Aniela z domu Białowąs (1901–1950), pracowała jako nauczycielka.

Filmy Andrzeja Wajdy: Powidoki, Wałęsa. Człowiek z nadziei, Tatarak, Katyń, Zemsta, Pan Tadeusz, Panna Nikt, Korczak, Kronika wypadków miłosnych, Człowiek z żelaza, Człowiek z marmuru, Danton, Panny z Wilka, Ziemia obiecana, Wesele, Brzezina, Popiół i diament, Kanał, Popioły, Wszystko na sprzedaż, Polowanie na muchy, Krajobraz po bitwie

Andrzej Wajda był czterokrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną od 1951 roku była artystka Gabriela Obremba (1927–1997), którą poznał na studiach w Akademii Sztuk Pięknych; rozwiódł się z nią w 1959. 19 grudnia 1959 roku poślubił inną artystkę z ASP, Zofię Żuchowską (zm. 1989). Małżeństwo zakończyło się w 1967 roku. Trzecią żoną reżysera była aktorka Beata Tyszkiewicz, z którą miał córkę Karolinę, urodzoną dwa tygodnie po rozwodzie z poprzednią żoną. Para rozstała się już rok później, a rozwód nastąpił 1969 roku. Czwarty związek małżeński, który trwał do śmierci reżysera, Andrzej Wajda zawarł w 1974 roku z historyk sztuk, scenograf i aktorką Krystyną Zachwatowicz, córką architekta prof. Jana Zachwatowicza (1900-1983) i jego żony Marii (1902-1994), także architekt oraz wnuczką prof. psychiatrii Witolda Chodźki (1875-1954) - Stare Powązki.

Groby polskich reżyserów. Skromna mogiła małżeństwa filmowców. Niezapomniani WIDEO

Jerzy Gościk (1934-2003) - - operator filmowy - Cmentarz w Pyrach.  Mąż reżyserki Wiesławy Zębali-Gościk, ojciec redaktorki Beaty Gościk i operatora Michała Gościka. Zdjęcia: Ogniem i mieczem, Stara baśń, Dom, Karate po polsku, Znachor, Akcja pod Arsenałem

Rafał Łukaszewicz (1970-2004) - cmentarz w Jaszkotlu koło Wrocławia. Operator filmowy, który wykonywał zdjęcia z Przystanku Woodstock i programu Jurka Owsiaka "Kręcioła" w TVP. Realizował także materiały dla TVN. Zginął tragicznie w wypadku samochodowym podczas zdjęć do programu telewizyjnego "Misja Martyna" realizowanych w Islandii. Martyna Wojciechowska została wówczas poważnie ranna. Po latach prezenterka TVN przyznała, że utrzymywała kontakt z dziećmi Łukaszewicza - bliźniakami Julią i Kubą, pokazała nawet ich wspólne zdjęcie, z 18. urodzin.

Edward Kłosiński (1943-2008) - operator filmowy, mąż Krystyny Jandy, z którą miał dwóch synów - Adama i Jędrzeja. Miał także córkę Magdalenę z pierwszego małżeństwa. Zmarł na raka płuc i został pochowany w grobowcu na Cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie. Wykonał zdjęcia do takich produkcji jak: Polskie drogi, Ziemia obiecana, Człowiek z żelaza, Człowiek z marmuru, Vinci, Superprodukcja, Tydzień z życia mężczyzny, Kuchnia polska, Kronika wypadków miłosnych, Matka królów, Panny z wilka, Wodzirej.

Sławomir Pstrong (1975-2015) - reżyser telewizyjny, popełnił samobójstwo w Lesie Kabackim dzień przed Wigilią, kilka dni przed 40. urodzinami - Cmentarz Podgórski w Krakowie. Na jego grobie można spotkać... dinozaura. Nawiązuje to do jego filmu dyplomowego T-Rex (2003), który był wielokrotnie nagradzany na festiwalach. Był związany ze stacją TVN, gdzie wyreżyserował między innymi takie seriale, jak Majka (2010), Julia (2011–2012) czy Szkoła (2014–2015).

Romuald Kropat (1927-2008) - pochowany na cmentarzu parafialnym w Dobroniu koło Pabianic Realizował zdjęcia do serialu Czterej pancerni i pies, Człowiek na torze i Rancho Texas.

Antoni Krauze (1940-2018) - pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Falenicy - Aleksandrowie. Reżyser takich filmów jak: Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł, Smoleńsk, Palec Boży, Monidło czy serialu Akwarium. Był bratem grafika Andrzeja Krauzego.

Groby polskich filmowców cz. 2. Młody reżyser zmarł tragicznie. Niezapomniani Wideo

Krzysztof Krauze (1953-2014) - Cm. rzymskokatolicki w Kazimierzu Dolnym. Reżyser był czterokrotnie żonaty. Jego żonami były m.in. aktorka Ewa Sałacka (1957-2006) - Stare Powązki i reżyser Małgorzata Szurmiej (1951-2016) - cmentarz w Podkowie Leśnej - córka aktora Szymona Szurmieja (1923-2014) - Powązki Wojskowe. Krauze miał z nią córkę Sarę, która od lat mieszka w Wiedniu i ma synka Leviego. Wdową po nim jest reżyser Joanna Kos-Krauze. Jego matką była aktorka Krystyna Karkowska (1926-2018), a ojcem warszawski adwokat, dyrektor Caritas i założyciel Komitetu do Walki z Gruźlicą. Zmarł w długiej walce z chorobą nowotworową. Wyreżyserował takie filmy jak: Dług, Mój Nikifor, Papusza, Plac Zbawiciela, Gry uliczne, Nowy Jork - czwarta rano. Zbigniew Chmielewski (1926-2009) - reżyser najbardziej znany z serialu Daleko od szosy - Stary Cmentarz w Łodzi. Jak nastolatek był więźniem NKWD w Norylsku w Krasnojarskim Kraju. Po wojnie należał do PZPR. Wyreżyserował także: seriale Blisko, coraz bliżej, Dyrektorzy oraz film Operacja Himmler i Profesor na drodze

Sylwester Chęciński (1930-2021) - Cmentarz Grabiszyński we Wrocławiu. Reżyser trylogii z Kargulem i Pawlakiem - Sami swoi, Nie ma mocnych i Kochaj albo rzuć oraz filmów: Wielki Szu, Rozmowy kontrolowane i Historia żółtej ciżemki.

Jacek Korcelli (1934-2020) - zmarł w Domu Aktora Weterana w Skolimowie. Pochowany na Powązkach Wojskowych w grobie żony, reżyser Anny Sokołowskiej (1933-2016). Zdjęcia: Pierścień i Róża, Lalka, Szatan z siódmej klasy,

Kazimierz Kutz (1929-2018) - reżyser i polityk. Senator IV, V, VI i VIII kadencji, wicemarszałek Senatu, poseł na Sejm VI kadencji z ramienia Platformy Obywatelskiej. Wcześniej związany z Unią Wolności. Jego drugą żoną była Małgorzata Gillert (tancerka Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”), z którą miał syna Gabriela (ur. 1970). Trzecią żoną była aktorka Iwona Świętochowska. Miał z nią troje dzieci - Wiktorię (ur. 1983), Kamilę (ur. 1988) i Tymoteusza (ur. 1991), który jest reżyserem serialu TVN Bunt. Kazimierz Kutz wyreżyserował takie produkcje jak: Sława i chwała, Pułkownik Kwiatkowski, Zawrócony, Upał, Nikt nie woła, Krzyż walecznych, czy trylogię śląską - Sól ziemi czarnej, Perła w koronie i Paciorki jednego różańca. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Henryka Sienkiewicza w Katowicach, uroczystość pogrzebowa miała charakter świecki. Mieczysław Jahoda (1924-2009) - operator filmowy. Jego prochy zostały rozsypane nad Wisłą. Symboliczny grób znajduje na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Zdjęcia: Czterdziestolatek, Nie lubię poniedziałku, Wojna Domowa, Krzyżacy, Rękopis znaleziony w Saragossie, Pętla. Wyreżyserował także "Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy". Andrzej Żuławski (1940-2016) - reżyser - Cmentarz Góra Kalwaria. Zmarł po długiej chorobie nowotworowej. Były mąż Małgorzaty Braunek (1947-2014) z którą miał syna, reżysera Xawerego (ur. 1971) oraz partner aktorki Sophie Marceau, z którą miał syna Vincenta (ur. 1995). Jego pierwszą żoną była mało znana aktorka aktorka Barbara Baranowska. Trzecią zaś malarka, Hanna Wolska, z którą miał syna Ignacego (ur. 1978). Głośno też było o jego związku z Weroniką Rosati (opisał ich związek w Nocniku) i romansie z pisarką Manuelą Gretkowską. Jego ojcem był pisarz Mirosław Żuławski (1913-1995), który napisał scenariusz do filmu syna, Trzecia część nocy. Reżyseria: Szamanka, Na srebrnym globie, Diabeł, II reżyser - Popioły

Jerzy Wójcik (1930-2019) - Cmentarz Podkowa Leśna Zdjęcia: Potop, Westerplatte, Faraon, Popiół i diament, Eroica, Kanał, Reżyseria i scenariusz: Wrota Europy Jego żoną była aktorka Maria Teresa Wójcik (1934-2011). Ich syn Tomasz jest grafikiem i scenografem.

Antoni Wójtowicz (1925-2003) - - operator filmowy - Cmentarz Laski, Zdjęcia: Awantura o Basię, Szatan z siódmej klasy, Wojna domowa, Stawka większa niż życie, Czarne chmury, Życie na gorąco, Siedem życzeń, Tulipan, Pogranicze w ogniu

Krzysztof Gradowski (1943-2021) - reżyser Akademii Pana Kleksa, Podróży Pana Kleksa, Pana Kleksa w Kosmosie i Triumfu Pana Kleksa. Autor słów do piosenki "Meluzyna" Małgorzaty Ostrowskiej. Pochowany na Cmentarzu Północnym w Warszawie. Bohdan Poręba (1934-2014) - reżyser takich filmów jak: Hubal, Katastrofa w Gibraltarze, Polonia Restituta, Gniewko syn rybaka. Był zagorzałym narodowym komunistą, jako jeden z nielicznych głosował przeciw rozwiązaniu PZPR. Członek Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego (PRON), który popierał stan wojenny. Stanisław Bareja parodiował jego postać w Misiu (reżyser Zagajny) czy także w Zmiennikach i Alternatywach 4. Po 1989 roku współtworzył Samoobronę z Andrzejem Lepperem. Był przeciwnikiem wejścia Polski do UE. Zarzucano mu także antysemityzm. Pisał później do różnych pism narodowych. Jego syn Maciej (ur. 1966), jest specjalistą ds. umundurowania w kinematografii polskiej i rosyjskiej oraz działaczem partii Zmiana. Pochowany na Cmentarzu Północnym.

Krzysztof Winiewicz (1933-1986) - Cmentarz Północny. Polski operator filmowy i scenarzysta, wykładowca akademicki Wiceprezes SFP (w latach 1973-1983), Byłą żoną Krzysztofa Winiewicza była aktorka Marta Lipińska. Zdjęcia: Zezowate szczęście, Pasażerka, Niewinni czarodzieje, Jarzębina czerwona

Adam Iwiński (1958-2010) - Cmentarz Służewiecki w Warszawie. Reżyser i aktor. Najbardziej znany z seriali "M jak miłość", Janka, 40-latek, 20 lat później. Był II reżyserem takich produkcji jak: Tygrysy Europy, Pułkownik Kwiatkowski, Sukces, WOW

Henryk Kluba (1931-2005) - - reżyser i aktor - Cmentarz Doły w Łodzi. Zagrał Bogusia Poganka, sąsiada Jana Filikiewicza (Jacek Fedorowicz) w "Nie ma róży bez ognia", czy w Dwaj ludzie z szafą Reżyseria: Chudy i inni, Doktor Ewa, Pięć i pół bladego Józka. Zmarł nagle w pokoju hotelowym podczas 51. edycji festiwalu Filmów Amatorskich OKFA, gdzie przewodniczył obradom jury.

Wojciech Jerzy Has (1925-2000) - reżyser, scenarzysta i producent, syn krakowskiego restauratora. Był trzykrotnie żonaty. Jego pierwsza żona Bronisława Elżbieta po rozwodzie opuściła Polskę i wyjechała wraz z synem Markiem do Szwecji. Z Kolejną była poetka i aktorka Jadwiga Krawczyk (1945-2017) także rozwód - Cmentarz prawosławny na Woli. Potem Has związał się nieformalnie z Barbarą Lewandowską, która była montażystką filmów. Zmarła w 1985. Jego trzecią żoną była Wanda Ziembicka, z którą związek trwał aż do śmierci Hasa. Filmy: Lalka, Rękopis znaleziony w Saragossie, Sanatorium pod klepsydrą, Pętla, Rozstania, Pożegnania. Wojciech Jerzy Has zmarł 3 października 2000 w łódzkim szpitalu. Początkowo planowano jego pochowanie na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, jednak ostatecznie ceremonia pogrzebowa odbyła się w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Komunalnym na Dołach w Łodzi.

Witold Leszczyński (1933-2007) - Cmentarz Zarzew - reżyser, scenarzysta i operator filmowy. Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Potem studiów studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Filmy: Żywot Mateusza, Rewizja osobista, Konopielka, Siekierezada, Requiem Andrzej Zbych - pseudonim Andrzeja Szypulskiego (1936-2011) - pseud. literacki Remigiusz Janowicz - Stare Powązki i Zbigniewa Safjana (1922-2011) - Powązki Wojskowe Scenariusz: Stawka większa niż życie i Życie na gorąco. Zbigniew Safjan był ojcem sędziego Marka Safjana, byłego prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Tadeusz Kwiatkowski (1920-2007) znany jako Noel Randon, prozaik, satyryk, scenarzyst: Janosik, Rękopis znaleziony w Saragossie, Sanatorium pod Klepsydrą. Przyjaciel Karola Wojtyły. Był mężem aktorki Haliny Kwiatkowskiej (1921-2020). Pochowani na cmentarzu wojskowym przy ul. Prandoty w Krakowie.

Ryszard Ber (1933-2004) - pochowany na cmentarzu parafialnym przy ul. Chojnickiej w Bydgoszczy. Reżyser: Thais, Cudzoziemka, Gdzie jest trzeci król, serial Lalka, Najważniejszy dzień życia

Zygmunt Samosiuk (1939-1983) - Cmentarz prawosławny na Woli - operator filmowy. Mąż aktorki i seksbomby PRL Ireny Karel, był alkoholikiem. Zdjęcia: Królowa Bona, Godzina W, Kochaj albo rzuć, Dzieje grzechu, Dzięcioł, Sprawa Gorgonowej, Hydrozagadka, Polowanie na muchy Jerzy Lipman (1922-1983) - operator filmowy Zmarł w wieku 61 lat po nieudanym pomostowaniu aortalno-wieńcowym. Poświęcona jemu i jego rodzinie tablica pamiątkowa znajduje się na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie W kwietniu 1950 poślubił Eugenię Abramowicz, z którą miał syna Piotra (1953–1983, zmarł kilkanaście godzin przed śmiercią ojca). Zdjęcia: Pan Wołodyjowski, Kanał, Prawo i pięść, Nóż w wodzie, Zezowate szczęście, Zamach

Aleksander Ścibor-Rylski (1928-1983) – polski pisarz, reżyser i scenarzysta filmowy, m.in. autor scenariuszy do filmów Popioły (1965), Człowiek z marmuru (1977), Człowiek z żelaza (1981) i do serialu telewizyjnego Lalka (1977). Twórca postaci Mateusza Birkuta. Scenariusz: Agent nr 1, Jutro Meksyk, Pierścionek z orłem w koronie (po śmierci) Pochowany na Cmentarzu Północnym. W młodości należał do Szarych Szeregów, Uczestniczył w powstaniu warszawskim, gdzie był łącznikiem dowódcy w Zgrupowaniu Żniwiarz. Został podczas walk ciężko ranny.

Jerzy Stefan Stawiński (1921-2010) - Powązki Wojskowe - polski prozaik, scenarzysta i reżyser filmów fabularnych, autor słuchowisk radiowych. Syn Leona Władysława Biegeleisena (1885–1944), major audytor Wojska Polskiego, doktor praw, ekonomista, nauczyciel akademicki, docent Wolnej Wszechnicy Polskiej. Dziadek Henryk (1855-1934) był etnografem, a stryj Bronisław Biegeleisen-Żelazowski (1881-1963), psychologiem  inżynierem, profesorem Politechniki Lwowskiej, Warszawskiej, Łódzkiej i Uniwersytetu Warszawskiego. Jerzy Stefan Stawiński był żołnierzem plutonie łączności artylerii dywizyjnej 20 Dywizji Piechoty w czasie kampanii wrześniowej. W czasie okupacji należał do pułku AK Baszta, jako dowódca kompanii walczył w Powstaniu Warszawskim. Trafił do obozu jenieckiego w Murnau, po wyzwoleniu zgłosił się do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Do Polski wrócił w 1947. Ukończył studia prawnicze na UW, potem był pisarzem, aż związał swoją przyszłość z filmem. Był kierownikiem literackim Zespołu Filmowego „Kamera”. Na podstawie jego scenariuszy powstały wybitne filmy: Kanał (1957) Andrzeja Wajdy oraz Człowiek na torze (1957), Eroica (1958) i Zezowate szczęście (1960) Andrzeja Munka. Stawiński napisał również scenariusz do Krzyżaków (1960) w reżyserii Aleksandra Forda. Inne scenariusze: Jutro idziemy do kina, Urodziny młodego warszawiaka, Godzina W, Akcja pod arsenałem, Pułkownik Kwiatkowski

Jerzy Janicki (1928-2007) - pisarz, scenarzysta radiowy i telewizyjny - Powązki Wojskowe. W pierwszych dniach wojny zmarła jego matka Gustawa, ojciec, który był wojskowym trafił do niewoli niemieckiej, Zdzisław Janicki był kapitanem rezerwy, Jerzy młodość spędził we Lwowie, Był mężem Krystyny Czechowicz-Janickiej, lekarz i profesor okulistyki, miał dwie córki: Katarzynę (ur. 1956 z poprzedniego małżeństwa) oraz Agnieszkę (ur. 1966). Pochowany na Powązkach Wojskowych. Słuchowisko Matysiakowie (wraz ze Stanisławem Stampfl'em 1919-1980 - Powązki Wojskowe - dziadek Hanny Lis i Władysławem Żesławskim 1915-1983 - Cm. Północny) Scenariusze filmowe: Człowiek z M-3, Milion za Laurę, Umarłem, aby żyć, Przygody psa Cywila (dialogi), Polskie drogi, Dom. Jan Purzycki (1948-2019) - Cmentarz komunalny w Ostródzie - pisarz, scenarzysta, doradca prezydenta Lecha Wałęsy. Scenarzysta: Piłkarski poker, Wielki Szu, Złotopolscy, Prymas. Trzy lata z tysiąca, Prawo ojca (pomysł filmu). Ojciec scenarzystki Moniki Purzyckiej.

Bohdan Władysław Czeszko, ps. „Agawa” (1923-1988) - Powązki Wojskowe - pisarz, scenarzysta, poseł na Sejm PRL. Jego nowela posłużyła do pierwszego odcinka serialu Polskie drogi oraz powieści Pokolenie zekranizowanej przez Andrzeja Wajdę. W czasie wojny był żołnierzem GL i AL. Walczył w powstaniu warszawskim w batalionie AL „Czwartaków”. Produkcje: Gangsterzy i filantropi (dialogi), Pierwszy dzień wolności (film) (scenariusz), Krzyż Walecznych (dialogi)

Wojciech Żukrowski (1916-2000) - Powązki Wojskowe - pisarz i scenarzysta, poseł na Sejm PRL. Potop, Kierunek Berlin, Lotna, Pan Wołodyjowski (dialogi). Uczestnik kampanii wrześniowej, oficer AK. W czasie okupacji wraz z Karolem Wojtyłą pracował w kamieniołomie Solvay. Po wojnie oficer LWP. Jego córką jest Katarzyna Żukrowska – ekonomistka, politolog, specjalistka stosunków międzynarodowych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki