Mieczysław Fogg: kariera
Mieczysław Fogg zachwycał Polaków swoim niesamowitym barytonem przez ponad sześć dekad. Ma na swoim koncie utwory, które nie traciły na popularności przez kilka pokoleń, a i dziś wciąż mają swoich słuchaczy - najbardziej znane z nich to "To ostatnia niedziela", "Piosenka o mojej Warszawie" i "Tango milonga". Artysta uchodził za symbol polskiej kultury - był on znany nie tylko w Europie, ale i m.in. w USA, Kanadzie, Australii, Brazylii, Izraelu czy na Cejlonie, dokąd docierał z kolejnymi koncertami. Na swoim koncie ma około 16 tysięcy występów oraz 60 lat działalności artystycznej.
Kariera Mieczysława Fogga rozpoczęła się w latach 20. XX wieku i trwała aż do połowy lat 80. Ze śpiewania zrezygnował ze względu na pogorszenie stanu zdrowia. Artysta, którego prawdziwe imię i nazwisko brzmiało Mieczysław Fogiel, zmarł 3 września 1990 roku. Pod pseudonimem występował od 1926 roku.
Życie prywatne Mieczysława Fogga. Przez lata zdradzał żonę
Mieczysław Fogg wziął ślub w 1925 roku. Miał wówczas 24 lata. Jego wybranką była Irena Jakubowska, która w 1927 roku urodziła ich syna, Andrzeja. Ich małżeństwo przetrwało ponad pół wieku - przerwała je śmierć kobiety, która nastąpiła w 1983 roku. Mieczysław Fogg miał jednak na swoim koncie długoletni romans z Zofią Szynagiel. Prawdę o podwójnym życiu wyznał, będąc przekonanym, że niebawem umrze. Artysta przez ponad dwie dekady mieszkał dwa tygodnie z żoną w Warszawie, zaś dwa - z Zofią w Szczecinie.
Prawdę wyjawił w 1961 roku. Mieczysław Fogg występował w Sali Kongresowej w Warszawie. Publiczność domagała się bisów - tych zaś było kilkanaście. W końcu Mieczysław Fogg opadł z sił i gdy scenę zasłoniła kurtyna, osunął się na ziemię. Poprosił siostrzeńca, Jana Matyjaszkiewicza, który znalazł się za kulisami, chcąc pogratulować mu występu, o to, by pojechał z nim do szpitala. Tam zdecydował się na ważne wyznanie.
- Przyjechała karetka, za chwilę byliśmy w szpitalu Dzieciątka Jezus przy Lindleya. Miecio dał mi znak, żebym podszedł i szepnął mi do ucha: "Jasiu, w Szczecinie w Estradzie jest moja pani kierowniczka. Zawiadom ją". I dodał: "To żaden romans. Pracujemy razem". A po śmierci Irenki ożenił się z nią - cytował Matyjaszkiewicza portal Pomponik.
Przez wiele lat Mieczysław Fogg prowadził podwójne życie, dzieląc je między życie z żoną i kochanką. Tę drugą kochał wielką miłością, nigdy jednak nie odszedł od Ireny. Jego romans z Zofią trwał ponad dwadzieścia pięć lat. Podczas rozmowy z Dariuszem Michalskim siostrzeniec artysty wspominał jednak, że żona Mieczysława Fogga przez ostatnie lata cierpiała na poważne problemy psychiczne i nie wiedziała, kim jest.
- Była chora psychicznie. Ciężko chora. W końcu została odwieziona do zakładu pod Warszawą i tam zmarła - mówił.
Irena Fogg zmarła w 1983 roku. W 1986 roku Mieczysław Fogg ożenił się z Zofią Sznagiel, wieloletnią kochanką. Miała ona dwoje dzieci, które od lat wiedziały o ich związku, miały również świadomość, że ich mama jest "tą drugą".
Polecany artykuł:
- Zdawałem sobie sprawę, że istnieje trójkąt, a nawet trzy trójkąty. Pierwszy - mama, Miecio i ja, czyli wspólne, bardzo szczęśliwe lata. Trójkąt drugi to mama, Miecio i Irena, wrażenie [...], że obok miłości jest przecież czyjeś cierpienie, że w Szczecinie jest idylla, ale przez dwa tygodnie każdego miesiąca Fogg jest w Warszawie i tam takiej idylli już nie ma. No i trzeci trójkąt: mama, mój ojciec i ja. I te krzywe spojrzenia: że to ona odeszła, zostawiła dzieci i zabrała się z Foggiem w świat - wspominał cytowany przez portal Pomponik syn Zofii Sznagiel, Michał, w książce "Poletko pana Fogga".
Gdy Irena Fogg zmarła, Mieczysław oraz Zofia razem zamieszkali w Warszawie. Pobrali się w 1986 roku. Cztery lata później, w 1990 roku, Mieczysław Fogg zmarł. Zofia zadecydowała, że spocznie on obok pierwszej żony, Ireny, na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. Ona sama krótko po śmierci męża, który nie zostawił jej żadnego spadku, wyjechała z Polski, zabierając także syna. Zmarła w 2007 roku w Szwecji.