Od jakiegoś czasu możemy śledzić w mediach konflikt między muzykami, a platformami oferującymi muzykę w Internecie, w tym YouTube. Wykonawcy zarzucają im nieuczciwe wypłacanie wynagrodzenia za publikowaną treść.
Artyści stworzyli petycję skierowana do Amerykańskiego Kongresu, która ma zmienić obecną sytuację. Popiera ona zmiany w ustawie Digital Millennium Copyright, dotyczącą cyrkulacji dzieł w obrębie Internetu. Ma ona ograniczyć praktyki stosowane przez YouTube. Zwłaszcza te, które wiążą się z tym, że każdy użytkownik może umieścić w serwisie dowolny materiał, który podlega prawom autorskim. Za sprawą ustawy nie grozi mu zarzut związany z naruszeniem tych praw, dopóki działa zgodnie z procedurami dotyczącymi powiadamiania o nielegalnym publikowaniu materiału w serwisie, czytamy na onet.pl.
Zobacz: WOJNA Polsatu i TVN o Młynarską
Ustawa, o której mowa, powstała w 1998 roku i zdaniem artystów jest przestarzała. Uważają oni, że wiele serwisów tworzy bazy materiałów, z których za darmo korzystają ich użytkownicy, nie płacąc żadnych pieniędzy wykonawcom. Petycję podpisało już 200 artystów. W śród nich są także: U2, Paul McCartney, Taylor Swift, Kings of Leon, Jack White, Krist Novoselić z Nirvany czy Duff McKagan z Guns N' Roses.