Na grobie aktora niedawno była jeszcze wódka. Tak zmieniła się mogiła Nalberczaka

2021-11-03 12:27

Przy okazji Dnia Wszystkich Świętych i kwesty na Starych Powązkach, wiele grobów znajdujących się na najstarszym warszawskim cmentarzu, zmieniło się nie do poznania. Renowację przeszedł grób Józefa Nalberczaka (+66 l.), aktora znanego z takich filmów i seriali jak: "Brunet wieczorową porą", "Czterej pancerni i pies", "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?", "Stawka większa niż życie", czy "Daleko od szosy".

Józef Nalberczak w Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?

i

Autor: YouTube Aktor zmarł po spożyciu ok. litra wódki

Ponad 100-letni nagrobek rodziny Nalberczaków był w opłakanym stanie. Zimą, na zasypanej śniegiem mogile znajdowała się pusta buteleczka po cytrynówce. Do tego fotografie nagrobne członków rodziny, w tym Józefa Nalberczaka, były już mocno zniszczone.  Być może butelka po alkoholu nawiązywała do nałogu aktora. Pod koniec życia Nalberczak ciężko zachorował - miał zator płuc i udar. Kłopoty ze zdrowiem spowodowały, że załamała się jego kariera. Smutki topił w alkoholu. Przed śmiercią miał wypić litr wódki - zdradził Janusz Zaorski (72 l.) w książce "Jak u Barei, czyli kto to powiedział" Rafała Dajbora. Znany reżyser stwierdził nawet, że mogło być to samobójstwo. W tą wersję śmierci z alkoholem, nie wierzy Anna Nalberczak, wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Żoliborz, która w komentarzu do artykułu o zgonie aktora, napisała, że ten zmarł w szpitalu z powodu choroby nowotworowej.

Butelka wódki na grobie polskiego aktora. Grób Józefa Nalberczaka w złym stanie [WIDEO]

Jedno jest pewne, grób Józefa Nalberczaka przeszedł renowację. Pojawiła się nowa płyta nagrobna, a imię i nazwisko aktora oraz jego odrestaurowane zdjęcie znalazło się w centralnej części mogiły. Tym samym autor programu "Niezapomniani" nie musi już zbierać na remont grobu aktora. Pieniądze zebrane na zrzutka.pl posłużą na renowację grobu przedwojennego amanta Zbigniewa Staniewicza (+28 l.) na Cmentarzu Bródnowskim.

Zniszczone i okradane groby znanych Polaków! Ojciec prezydenta, aktorzy Krzyżaków. Niezapomniani WIDEO

Spacerując po Starych Powązkach w czasie kwesty, przechodnie natrafili także na odnowiony grób poety Kazimierza Wierzyńskiego (1894-1969), zdobywca złotego medalu w konkursie literackim IX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie w 1928. Kilka lat jego nagrobek został okradziony. Hieny cmentarne zrabowały litery. Wierzyński w Alei Zasłużonych pochowany jest od 1978 roku. Wcześniej jego grób znajdował się na cmentarzu Hampstead (dalej jest tam tablica nagrobkowa). Wiele grobów zasłużonych Polaków na Starych Powązkach dalej czeka na renowację. Litery splądrowano także z grobów: pisarza Jana Parandowskiego i aktorów Stefana Jaracza, Tadeusza Fijewskiego i Tadeusza Białoszczyńskiego.

Wielki sukces dziennikarza SE! Maciej Gąsiorowski kwestował na ratowanie Powązek

W 2019 roku media informowały o kradzieży z grobu Niny Andrycz (+102 l.). Z jej mogiły na Starych Powązkach zniknęła figurka, mosiężna statuetka, kopia nagrody, którą aktorka dostała w 2009 roku od Związku Artystów Scen Polskich z okazji 75-lecia kariery. Do nagłośnieniu, skruszony złodziej odniósł ją do kościoła św. Karola Boromeusza na Powązkach. Rzeźba nie wróciła jednak na grób Andrycz w obawie przed kolejnymi kradzieżami. Zmieniło się to tuż przed tegorocznym Dniem Wszystkich Świętych i figurka pojawiła się na prawowitym miejscu.

Nina Andrycz. Aborcje, zbeszczeszczony grób i batalia o spadek [WIDEO]

Wszystkich Świętych 2021. Groby Gołasa, Krawczyka, Machalicy, Kowalewskiego. Niezapomniani

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają