Michał Korkosz, autor bloga Rozkoszny.pl, znany już jest ze swojego talentu i nietuzinkowych przepisów. Zdobył popularność dzięki autorskim filmom kulinarnym publikowanym na Instagramie i TikToku. Swoją energią i pasją zaraża do gotowania tysiące fanów.
Co wyróżnia Rozkosznego?
Łączy tradycyjne polskie smaki z nowoczesnymi trendami kulinarnymi. Stawia na sezonowe i lokalne produkty. Eksperymentuje z kuchniami świata, tworząc autorskie fuzje smaków. Swoje przepisy prezentuje w przystępny i zabawny sposób, angażując widzów.
Przepisy Michała Korkosza są idealne dla osób, które szukają szybkich i łatwych w przygotowaniu potraw, a jednocześnie chcą zaskoczyć swoich bliskich pysznym smakiem. Bloger znany jest z wykorzystywania sezonowych składników i tworzenia niebanalnych kompozycji smakowych.
Rozkoszny na Wielkanoc - dwa przepisy
Z okazji Wielkanocy Michał Korkosz podzielił się z czytelnikami Super Expressu dwoma świątecznymi przepisami ze swojej najnowszej bestsellerowej książki „Nowe Rozkoszne. Polskie przepisy, które ekscytują”. Są to wegański żurek-miso i genialny sernik baskijski. Receptura na ten sernik jest od 2019 niezmiennie najpopularniejszym przepisem na blogu Rozkoszny.pl
Miso żurek
Składniki:
PIECZONE BOCZNIAKI
- ¼ szklanki (60 ml) sosu sojowego
- 3 łyżki oleju roślinnego
- 2 łyżki miodu
- 1 łyżeczka wędzonej papryki
- 3-4 liście laurowe
- 2 ząbki czosnku, nieobrane i rozgniecione500 g boczniaków, duże, pokrojone na pół
ŻUREK
- 1 szklanka (250 ml) gotowego zakwasu żytniego
- 2½ szklanki (600 ml) bulionu warzywnego
- 2 łyżki suszonego majeranku
- 1 łyżka startego chrzanu
- 2 łyżki białej pasty miso
- 4 obrane ziemniaki w plasterkach
- 3 łyżki masła
- drobna sól morska
- świeżo zmielony czarny pieprz
- 4 jajka na miękko, obrane i przekrojone na pół
- 3 łyżki szczypiorku
Przygotowanie:
- W dużej misce połącz sos sojowy, olej, miód, wędzoną paprykę, liście laurowe oraz czosnek. Dołóż grzyby, przemieszaj z marynatą i przykryj miskę papierowym ręcznikiem. Marynuj co najmniej 60 minut (można też wstawić je na noc do lodówki). Rozgrzej piekarnik do 220°C. Wyłóż blachę z rantem papierem do pieczenia. Przełóż na blachę grzyby z marynatą. Zapiekaj 20–25 minut, aż grzyby się zrumienią i będą chrupiące na brzegach.
- W dużym garnku połącz gotowy zakwas na żur z bulionem warzywnym, majerankiem i chrzanem. Doprowadź do wrzenia, zmniejsz płomień i gotuj około 20 minut na małym ogniu, aż smaki się połączą. Odmierz ½ szklanki (125 ml) zupy, wmieszaj pastę miso, aż się rozpuści, i wlej z powrotem do garnka.
- W dużym garnku zagotuj osoloną wodę. Dołóż ziemniaki i zmniejsz płomień. Gotuj około 25 minut, aż ziemniaki będą bardzo miękkie. Odcedź i przepłucz zimną wodą, by pozbyć się nadmiaru skrobi. Ziemniaki ugnieć i dodaj masło. Dopraw solą i pieprzem.
- Rozłóż ziemniaki do misek. Nalej porcje zupy. Przybierz pieczonymi grzybami, jajkami oraz szczypiorkiem.
Sernik baskijski
Składniki:
SERNIK
- masło do natłuszczenia
- 1 kg tłustego twarogu, odsączonego na sitku
- 240 g mascarpone
- 1 szklanka (200 g) i 3 łyżki drobnego cukru
- nasionka wyskrobane z rozciętej wzdłuż laski wanilii
- 6 dużych jajek
- 1½ szklanki (360 ml) gęstej śmietany kremówki
- ½ łyżeczki drobnej soli morskiej
SOS KARMELOWY
- ½ szklanki (60 g) orzechów włoskich
- 2 łyżki masła
- ½ szklanki (85 g) jasnego cukru trzcinowego
- ½ szklanki (125 ml) gęstej śmietany kremówki
- 1½ łyżki miodu
- ¼ łyżeczki drobnej soli morskiej
Przygotowanie:
- Rozgrzej piekarnik do 230°C i wsuń ruszt pośrodku. Wysmaruj masłem tortownicę i wyłóż dwoma zachodzącymi na siebie kwadratowymi arkuszami papieru do pieczenia.
- W dużej misce wymieszaj twaróg z mascarpone, 1 s szklanką cukru i nasionkami wanilii na gładką, puszystą masę. Dodawaj jajka jedno po drugim, mieszając dokładnie przed dodaniem kolejnego. Wmieszaj śmietanę kremówkę i sól. Powinno powstać gładkie, gęste ciasto.
- Wlej ciasto do przygotowanej formy. Piecz 30–35 minut, aż lekko się zrumieni, gdzieniegdzie pojawią się ciemne plamy, ale w środku nadal będzie bardzo luźne. Wyjmij tortownicę z piekarnika i odstaw sernik w formie do zupełnego wystygnięcia (stygnąc, mocno się zapadnie). Wstaw go na co najmniej 8 godzin do lodówki, by osiągnął idealną konsystencję.
- Wsyp do malaksera orzechy włoskie i zmiksuj pulsacyjnie kilka razy (można posiekać orzechy nożem, ale okruchy będą wtedy nierówne).
- W średnim rondlu roztop masło i karmelizuj je 5 minut na średnim ogniu, aż będzie złotobrązowe i pachnące. Dodaj orzechy włoskie i cukier trzcinowy, kremówkę, miód oraz sól i doprowadź do wrzenia. Gotuj na średnim ogniu około 5 minut, aż sos pralinowy zacznie gęstnieć, choć nadal będzie dość rzadki. Zdejmij go z ognia i odstaw do ostygnięcia.
- Przed podaniem osusz wierzch sernika papierowym ręcznikiem i posyp pozostałym cukrem. Ręcznym palnikiem gazowym skarmelizuj cukier, aż mocno pociemnieje. Odstaw sernik na minutę, by cukrowa skorupka stwardniała. Każdą porcję polej sosem pralinowym.