Kolęda „Lulajże, Jezuniu” uważana jest za najbardziej polską ze wszystkich kolęd. Dlaczego jest kolędą szczególną? – Inspirowała wielu znakomitych artystów. Wykorzystywano ją do pobudzenia ducha patriotyzmu. Szczególnie na obcej, emigracyjnej ziemi, gdzie życie Polaków nie należało do najłatwiejszych. Gdzie rozłąka z rodzinami i Ojczyzną stawała się często nie do zniesienia – wyjaśnia ks. prof. Józef Naumowicz, autor książki „Prawdziwe początki Bożego Narodzenia”. Najprawdopodobniej powstała w drugiej połowie XVII w., aczkolwiek dokładnej daty nie ustalono.
Najstarsza wersja tekstu, która zachowała się do naszych czasów, pochodzi z 1705 r. Jest przechowywana w archiwum archidiecezjalnym w Poznaniu.
Piękna kolęda inspirowała wielu artystów. Zachwycił się nią sam Fryderyk Chopin, który wykorzystał ją we fragmencie scherzo h-moll op. 20. Chopin czerpał z tradycji ludowej i kolęda ta jest doskonałym tego przykładem.
Kolęda pojawiła się również w twórczości Jacka Kaczmarskiego – utwór „Wigilia na Syberii” – i u Lucjana Rydla w III akcie „Betlejem polskiego”, gdzie „Lulajże, Jezuniu” śpiewa chór anielski.
Utwór „Lulajże, Jezuniu” jest uważany za jedną z najpiękniejszych polskich kolęd, która jest też kojarzona z polskością, a to dlatego, że ukochali ją sobie działacze niepodległościowi. Do jej melodii pisano teksty patriotyczne związane z bieżącymi wydarzeniami. Powstała m.in. pieśń legionowa do melodii „Lulajże, Jezuniu”.
- wtorek 17.12
Polskie kolędy Rafała Brzozowskiego - środa 18.12
Bombka o zapachu świąt - czwartek 19.12
Kalendarz z horoskopem na szczęśliwy rok
Partnerem płyty jest Provident