Nie żyje Alicja Bobrowska. "Piękna, mądra i silna do ostatnich chwil swojego pełnego i bardzo bogatego życia"

2025-01-14 15:47

Alicja Bobrowska była pierwszą powojenną Miss Polonia. Zdobycie tytułu najpiękniejszej Polki w 1957 roku otworzyło jej drzwi do wielkiej, międzynarodowej kariery. Zachwycił się nią sam Marlon Brando. Ona jednak odrzuciła jego awanse. W Polsce czekał na nią ukochany, kariera teatralna i srebrny ekran. Alicja Bobrowska zmarła 13 stycznia, w 5 dni po swoich 89 urodzinach.

Alicja Bobrowska urodziła się w latach 8 stycznia 1936 roku we Włodzimierzu Wołyńskim. Jej dzieciństwo naznaczone było dotknięta dramatem II wojny światowej. Trudne realia powojennej odbudowy kraju kształtowały jej młodość. Mimo tych wyzwań Bobrowska wyróżniała się wdziękiem i urodą, które wkrótce miały otworzyć przed nią nowe możliwości.

W 1958 roku reprezentowała nasz kraj w konkursie Miss Univers, gdzie zdobyła 4. miejsce i uwagę samego Marlona Brando oraz największych marek kosmetycznych. Zanim jednak miała szanse pokazać się na wybiegach USA, z odwagą walczyła o paszport:

Alicja ... piękna, mądra i silna do ostatnich chwil swojego pełnego i bardzo bogatego życia. Imponowała w Niej brawurowa odwaga, zarówno ta, z jaką napisała do Cyrankiewicza o paszport na wyjazd na konkurs piękności do USA w 1958 r., jak i ta, z jaką zrezygnowała z propozycji Maxa Factora i Marlona Brando i wróciła do Polski

- czytamy we wspomnieniu o gwieździe zamieszczonym na Facebooku Wydawnictwa Evergreen, w którym poinformowano o śmierci aktorki:

Z ogromnym smutkiem informujemy o śmierci Alicji Bobrowskiej, pierwszej powojennej Miss Polonia z 1957 r. i IV wicemiss Universe. Alicja zmarła 13 stycznia w Los Angeles w Kalifornii, pięć dni po swoich 89. urodzinach. O śmierci poinformował nas syn Ali - Maciej Zaczyk (...) Alu, żegnamy Cię. Dziękujemy za spotkania, wspólne rozmowy, wspomnienia i za zaufanie, z jakim podzieliłaś się z nami nietuzinkową historią swojego pięknego życia. Maćkowi składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Bliskim gwiazdy składamy wyraz głębokiego współczucia. O szczegółach dotyczących ostatniego pożegnania Alicji Bobrowskiej będziemy informować. 

Życie i kariera Alicji Bobrowskiej

Przełomowym momentem w jej życiu był rok 1957, kiedy to Alicja Bobrowska zdobyła tytuł Miss Polonia. Była pierwszą laureatką konkursu piękności po jego reaktywacji w powojennej Polsce. W tamtym okresie była symbolem nowoczesności i otwartości, a także ambasadorką polskiej kultury i urody. Zwycięstwo w konkursie otworzyło jej drzwi do wielu nowych możliwości, rok później reprezentowała nasz kraj w konkursie Miss Universe, gdzie wpadła w oko Marlonowi Brando.

W Paramount Pictures spotkałam się z Marlonem Brando. Gdy zaprosił mnie na spotkanie w wytwórni, wszyscy wokół powtarzali podekscytowani: „Brando, Brando”. „Wiesz, w jakich filmach grał?” – pytali mnie. A ja szczerze odpowiadałam, że nie mam pojęcia. Mieszkałam po drugiej stronie kurtyny, skąd mogłam wiedzieć? Gdy zaproponował mi udział w filmie, odpowiedziałam, że nie znam angielskiego. „Nie szkodzi. Najpierw zagrasz emigrantkę, a po dwóch miesiącach, jeśli zostaniesz, nauczysz się języka” – przekonywał. Podziękowałam serdecznie i propozycję odrzuciłam. Podobnie, gdy przedstawiciele marki Max Factor zaoferowali mi roczny kontrakt i podróż dookoła świata z promocją ich kosmetyków. Chciałam wracać. W Polsce czekała na mnie rodzina, narzeczony, Stanisław Zaczyk i premier…

- opowiadała Dorocie Salus. Po powrocie ze Stanów wyszła za aktora Stanisława Zaczyka. W rok później urodził się ich syn, Maciej. Bobrowska skupiła się na wychowaniu syna i prowadzeniu domu, ale nie porzuciła całkowicie marzeń o karierze aktorskiej. Występowała na deskach Teatru Narodowego i Teatru Polskiego w Warszawie. Okazjonalnie grywała w filmach, m.in. „Małżeństwie z rozsądku" oraz „Paryż-Warszawa bez wizy”. Była również spikerką w TVP. W latach 80-tych wyjechała do USA, gdzie pracowała jako pielęgniarka. Po przejściu na emeryturę skupiła się na pasji, jaką było tworzenie obrazów 3D. Odnosiła na tym polu spore sukcesy.

Grób Stanisława Zaczyka. Niezapomniani

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki