Mężczyzna dał się poznać licznej publiczności w 2008 roku, kiedy po raz pierwszy wystąpił w "Mam talent" z przygotowanym przez siebie 10-sekundową piosenką reklamującą show. To właśnie dzięki temu występowi zdobył ogromną popularność. Rok później pojawił się w programie ponownie, tym razem z utworem "Miłość nad Bałtykiem" napisanym dla Agnieszki Chylińskiej. Do trzeciej edycji show wraz z chórem Romano zaprosił go Kuba Wojewódzki (59 l.).
Kim był Roman Gładyś?
Roman Gładyś grał na gitarze, pianinie i dzwonkach, a także komponował muzykę i pisał teksty. W swoim dorobku ma ponad 150 tekstów oraz 5 śpiewników. Oprócz tego sam tworzył i udoskonalał instrumenty muzyczne. Wykonał około 200 nowatorskich projektów klawiatury i zapisów nutowych, konsultowanych i opiniowanych przez ekspertów z Instytutu Pedagogiki Muzycznej w Warszawie. Opracował on m.in. prototyp pianina tercjowego, za który przyznano mu tytuł Lidera Innowacji. Innym jego dziełem była tablica zapisująca dźwięki gamy. Dzięki niej osoby, które dopiero uczą się muzyki, mogły szybciej opanować jej zasady. Za swoje projekty był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. złotą odznakę Polskiego Stowarzyszenia Wynalazców oraz tytuł "Lidera Innowacji".
Roman Gładyś kierował chórem Romano oraz założył zespół Śpiewające Słoneczniki. Wielokrotnie występował w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych. Rozpoznawalność przyniósł mu udział w "Mam talent" oraz "Must Be the Music. Tylko muzyka". Poza tym można było go zobaczyć w "Idź na całość", "Tęczowym Music Boxie", "Ja tylko pytam", "Na każdy temat", "Telewizjonerze" czy "Polak potrafi". Jak podkreśla portal Skarżyski.eu, był zasłużony dla promocji kultury lokalnej gminy Skarżysko Kościelne i regionu świętokrzyskiego.
Pogrzeb Romana Gładysia - data
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 3 lutego 2022 roku o godz. 12.00 w kościele pw. Świętej Trójcy w Skarżysku Kościelnym. Mężczyzna spocznie w grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym.