Rena Rolska, tak naprawdę nazywała sie Regina Rollinger-Jonkajtys. Urodziła się 19 stycznia 1932 roku w Warszawie. Przez lata uchodziła za jedną z bardziej znanych polskich piosenkarek i aktorek. W 1955 roku zadebiutowała na koncercie estradowym w warszawskiej Hali Gwardii. Wystąpiła wtedy jako solistka wraz z Orkiestrą Taneczną Polskiego Radia pod dyrekcją Jana Cajmera.
Zobacz też: Nie żyje znany pisarz. Tragiczną informację potwierdziła przyjaciółka
Wielka kariera Reny Rolskiej
W późniejszych latach Rolska występowała w kabarecie architektów Pineska. Za wykonanie utworu "Piosenka prawdę Ci powie" otrzymała I nagrodę w konkursie na polską piosenkę. Ten sam utwór wykonała na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot ’61. Wtedy otrzymała wyróżnienie, z kolei na opolskim I Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej została wyróżniona w kategorii wykonawca.
Rolska dwukrotnie otrzymała Złoty Mikrofon, a także nagrodę Polsko-Amerykańskiej Agencji Artystycznej. Występowała na scenach europejskich, w USA oraz w Kanadzie. Została również odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Zobacz też: Nie żyje żona znanego muzyka. Płyną smutne wieści
Rena Rolska nie żyje
Rena Rolska zmarła wieku 92 lat. Kobieta była znana z takich przebojów jak "Złoty pierścionek" czy "Nie oczekuję dziś nikogo". Fani uwielbiali ją za postać niesfornej uczennicy w popularnej audycji radiowej "Podwieczorek przy mikrofonie". O jej śmierci poinformował w mediach społecznościowych Związek Artystów Scen Polskich.
"Z żalem żegnamy Renę Rolską, wykonawczynię wielu popularnych przebojów, wyśpiewanych i nagradzanych na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie (wśród nich „Złoty pierścionek”, „Gdy w ogrodzie botanicznym zakwitną bzy”, „Jak to dziewczyna”, czy „Nie oczekuję dziś nikogo” – piosenka, którą wygrała konkurs w Polskim Radiu), odtwórczynię postaci niesfornej uczennicy wywoływanej do tablicy w słynnej audycji radiowej „Podwieczorek przy mikrofonie”, zasłużoną członkinię Związku Artystów Scen Polskich, z którym związała się ponad sześć dekad temu" - czytamy na facebooku ZASP.
Zobacz też: Przez wiele lat jego śmierć była tajemnicą. Po latach wyszło, jak zginął Eugeniusz Bodo
Zobacz naszą galerię: Groby znanych Polaków na cmentarzu ewangelickim w Warszawie. Niezapomniani, maj 2023