Edna O'Brien urodziła się 15 grudnia 1930 roku w Tuamgraney, w hrabstwie Clare. Kobieta tworzyła pod wpływem grupy pisarzy angielskich tak zwanych Młodych Gniewnych, którzy przeciwstawiali się mieszczańskiej bezideowości, stagnacji, a także konwenansom społeczno-obyczajowym. Kobieta w swoich książkach głośno mówiła o emancypacji kobiet, a także pokazywała losy i przeżycia dziewcząt z rodzin robotniczych.
Zobacz też: Nie żyje znany pisarz. Tragiczną informację potwierdziła przyjaciółka
Nie żyje Edna O'Brien. Miała 93 lata
Edna O'Brien zadebiutowała książką "Dziewczyny z prowincji", którą opublikowała w 1960 roku. Była to opowieść o dwóch młodych dziewczynach, które opuściły wieś, w której mieszkały i wybrały się daleką podróż do Dublina.
Zobacz też: Nie żyje żona znanego muzyka. Płyną smutne wieści
Pisarka najbardziej znana była jednak z trylogii "Czekająć na miłość" z 1960 roku, a także "Dziewczyna o zielonych oczach" z 1962 roku. Była autorką opowiadań, reportaży, a także scenariuszy filmowych. Publikacja była hitem w Nowym Jorku oraz w Londynie. Niestety w ojczyźnie publikacja była niezbyt pozytywnie odebrana, do tego stopnia, że "Dziewczyny z prowincji" zostały w Irlandii zakazane.
Zobacz też: Najpierw Jerzy Stuhr, teraz ona. Nie żyje kolejna gwiazda kina PRL! Grała u Andrzeja Wajdy
Informację o śmierci pisarki przekazał mediom jej wieloletni menadżer. Kobieta odeszła w sobotę 27 lipca w wieku 93 lat. Przez lata walczyła z chorobą nowotworową.
Prezydent Irlandii Michael D. Higgins przekazał kondolencje rodzinie pisarki. Określił kobietę jako osoba, która stawiła czoła irlandzkiemu społeczeństwu.
"Dzięki tej głęboko przenikliwej pracy, bogatej w człowieczeństwo, Edna O’Brien była jedną z pierwszych pisarek, która dała prawdziwy głos doświadczeniom kobiet w Irlandii w różnych pokoleniach i odegrała ważną rolę w przekształcaniu statusu kobiet w całym irlandzkim społeczeństwie" - napisał w mediach społecznościowych.
W dalszej części jego wpisu można było przeczytać, że twórczość kobiety została doceniona poza granicami Irlandii. Dopiero po czasie została doceniona.
"Chociaż piękno jej pracy zostało natychmiast dostrzeżone za granicą, ważne jest, aby pamiętać o wrogiej reakcji, jaką wywołała wśród tych, którzy chcieli, aby doświadczenia życiowe kobiet pozostały z dala od świata literatury irlandzkiej, a jej książki zostały haniebnie zakazane po ich wczesnej publikacji" - dodał Michael D. Higgins.
Zobacz też: Nie żyje znana influencerka. Miała tylko 23 lata
Zobacz naszą galerię: Groby znanych Polaków na cmentarzu ewangelickim w Warszawie. Niezapomniani, maj 2023