Wielka tajemnica Janowskiej wyszła na jaw
Alina Janowska była jedną z najsłynniejszych aktorek PRL. Gwiazda zaczynała już w pierwszych powojennych filmach: "Zakazane piosenki", "Ostatni etap" i "Skarb". Prawdziwą sławę i nieśmiertelność przyniosła jej rola Ireny Kamińskiej w "Wojnie domowej". Janowska zagrała także ważne role w "Stawce większej niż życie", "Podróży za jeden uśmiech", "Lalce", "Rodzinie Leśniewskich". W ostatnich latach jej pracy można było zobaczyć ją w hitowych serialach: "Na dobre i na złe", "Złotopolscy" i "Plebania". Nawet rodzina Janowskiej nie miała pojęcia, jaki był start w życie wielkiej gwiazdy. Teraz syn aktorki, poeta Michał Zabłocki, ujawnił zapiski mamy z czasu Powstania Warszawskiego.
Nieznane fakty z życia Janowskiej
Z tego pamiętnika dowiadujemy się, że Alina Janowska była łączniczką w czasie Powstania Warszawskiego. Dopiero po jej śmierci Michał Zabłocki, odkrył jej największą tajemnicę.
Alina Janowska w czasie Powstania Warszawskiego miała pseudonimy "Alina" i "Setka". Działała w batalionie "Kiliński". Na szczęście przyszła gwiazda kina i telewizji w tym czasie zaczęła pisać pamiętnik.
- Na pewno wiele razy ryzykowała życie, choć nie uważała się za bohaterkę. Nie mówiła często o swoich wojennych przeżyciach, to chyba charakterystyczne dla tego pokolenia, które przeżyło wojnę. Jej koledzy nazywali ją "Setką", bo nigdy nikogo nie zawiodła. Z ogromnym zdziwieniem odkryłem w jej dokumentach pamiętnik z pierwszych dni powstania. Nigdy nam nawet o nim nie wspomniała - powiedział Michał Zabłocki w rozmowie z "Faktem".
Tragiczna miłość Janowskiej
Dziennik Aliny Janowskiej opisuje życie powstańców w pierwszym miesiącu PW. Z odręcznych zapisków gwiazdy dowiadujemy się, jak wyglądała codzienność powstańców: pobudki, patrole, czuwania na posterunku. W pamiętniku pojawił się także wątek miłosny autorki. Okazuje się, że Janowska zakochała się w jednym z dowódców. Była to miłość tragiczna. Przystojny chłopak, obiekt miłości późniejszej aktorki, zginął w walce.
W powstaniu Janowska pełniła tzw. funkcje pomocnicze. - Osobiście byłam od porządków, od jedzenia i od meldunków. Od porządków, to znaczy od czyszczenia kwater, żeby jak przychodzą z akcji, było czysto i porządnie i żeby mieli ewentualnie jedzenie, jeżeli to było w granicach czasowych możliwe - opowiadał w ostatnich wywiadach Janowska.
Alina Janowska zmarła 13 listopada 2017 roku w wieku 94 lat. W ostatnich latach zmagała się z chorobą Alzheimera. Dziennik Aliny Janowskiej z czasu powstania trafił do Muzeum Powstania Warszawskiego.