Endometrioza to choroba, w której błona śluzowa, która wyścieła jamę macicy - wydostaje się z niej i zaczyna zarastać, a potem niszczyć inne organy. Zmiany mogą pojawić się m.in. na jajnikach, pęcherzu, jelitach, przeponie, płucach, a nawet w mózgu. Głównym objawem choroby jest silny ból. Endometrioza wpływa na miesiączkowanie, płodność, a nawet układ trawienny. Wiele kobiet, które chorują, podkreśla, jak bardzo wpływa to na ich życie - zdrowotne, osobiste, zawodowe. Nikt nie wierzy w ich cierpienie i nawet od specjalistów, którzy powinni im pomóc - bardzo często słyszą słowa „taka pani uroda”. W materiale dziennikarki skupiły się na opisaniu dramatu rozmówczyń i pokazaniu systemu polskiej ochrony zdrowia, która nie skupia się odpowiednio na diagnozowaniu i leczeniu kobiet z endometriozą. Dziennikarki porozmawiały z kobietami, które mierzą się z bolesną chorobą oraz lekarzami, którzy specjalizują się w leczeniu endometriozy (a jest ich bardzo niewielu w Polsce).
Dalsza treść artykułu pod galerią: Strajk Kobiet w Warszawie. Tłumy znów wychodzą na ulice
- Reakcja na reportaż „Taka twoja uroda” przerosła nasze najśmielsze wyobrażenia. Odezwały się do nas setki kobiet z całej Polski, które też są chore. Opisują swoje historie, lata cierpienia i długą drogę do diagnozy – mówi Magda Łucyan. - Przeraża nas to, że wszystkie te historie są do siebie bardzo podobne. Że tyle kobiet musi przechodzić przez takie samo piekło, że przez lata są ignorowane przez lekarzy, i w końcu, że wiele z nich trafia na lekarzy, którzy zamiast pomóc - pogarszają ich stan.
- Reportaż podkreśla, że na prawidłową diagnozę kobiety muszą czekać nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Ich objawy są bagatelizowane. "Mówili mi, że wymyślam", "Że przesadzam, że jestem wariatką, że powinnam pójść do psychiatry", „Taka twoja uroda”. Skala systemowego i kulturowego ignorowania cierpienia chorych kobiet okazała się ogromna. Poruszające jest dla nas to, że te kobiety piszą nam podziękowania – dodaje Katarzyna Górniak. - Dopiero teraz poczuły, że ktoś ich wysłuchał i ktoś im uwierzył. Bo ta straszna choroba, jaką jest endometrioza, to w Polsce kwestia wiary. Lekarze i bliscy najpierw muszą uwierzyć, że kobietę boli naprawdę, a później, że boleć nie powinno.
Reportaż będzie można zobaczyć 28 października w magazynie TVN24 „Czarno na białym” o godzinie 20:30. Jest także dostępny w TVN24 GO.