Noc Kupały. Skąd wzięło się to święto?

2015-06-18 21:00

Już w nocy z 21 na 22 czerwca wielkie święto, którego tradycja sięga setki lat wstecz. Mowa o Nocy Kupały, słowiańskim święcie obchodzonym na cześć letniego przesilenia. Płonące ogniska, wianki na wodzie, poszukiwanie ukochanych. Skąd wzięło się święto?

Noc Kupały, zwana niekiedy również nocą kupalną, kupalnocką, kupałą, to święto, które obchodzili niemal wszyscy Słowianie w wiekach przed chrystianizacją Europy Wschodniej. Czczono przesilenie letnie. Było to więc święto bardzo ważne. Symbolami Nocy Kupały są żywioły, woda i ogień - pierwiastki oczyszczające, a także słońce i księżyc, uosabiające męskość i kobiecość. Przeciwieństwa bez których nie ma życia, odnoszące się do świętego połączenia kobiety i mężczyzny. W tę właśnie noc, młodzi mogli dokonać rytuału zaślubin. Aby do niego doszło,  dziewczyny musiały puścić na wodę wianki z płonącymi żagwiami. Chłopak który wyłowił wianek, mógł poślubić jego autorkę. W ten sposób zakochane w sobie pary mogły obejść obrzęd swatania przez starszyznę. Dlatego niekiedy kupalnockę utożsamia się z Walentynkami.

Noc Kupały nie może objeść się jednak bez wielkich ognisk, zwanych sobótkami. Skoki przez ogniska oczyszczały, chroniły przed złym i leczyły. Dawniej w niemal całej  Europie w noc sobótkową płonęły ogniska. Palono w nich ofiary z drobnej zwierzyny oraz ziół, co miało zapewnić pomyślność ludziom i zwierzętom hodowlanym. Z Kupalnocką związana jest również legenda o kwiecie paproci, która kwitnie raz do roku w tą właśnie wyjątkową noc. Ten , kto mityczny kwiat znajdzie, będzie cieszył się szczęściem, radością, mądrością i bogactwem.

Chrześcijaństwo nie było w stanie wytępić dawnego obrzędu. Z czasem więc połączono obchody letniego przesilenia ze świętem chrześcijańskim, które obchodzi się kilka dni później - Nocą Świętojańską, czyli uroczystością na cześć św. Jana Chrzciciela. Z tego powodu oba święta są bardzo często mylnie utożsamiane ze sobą. Mylnie też dopatrywano się etymologi słowa "kupała" w postaci Jana Chrzciciela, którego utożsamić można ze wschodnim Iwanem Kupałą. W XVII wieku, kiedy święto na powrót zaczęło cieszyć się popularnością, wykreowano postać słowiańskiego bóstwa miłości - Kupały. Prawda jest jednak nieco inna. W dawnych czasach mianem kupały określano kukłę, którą palono w ognisku. Etymologia "kupały" jest jednak prawdopodobnie starsza i pochodzi albo od "kǫpati" - "kąpać", albo od indoeuropejskiego przedrostka "kump" - gromadzić się, lub "kup" - pożądać.

Zobacz: Dzień Lata - kiedy wypada?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki