O śmierci aktora jako pierwszy poinformował Teatr Mały w Łodzi, z którym Marek Kołaczkowski związany był zawodowo. "Marek Kołaczkowski odszedł 12 maja nad ranem. Dziękujemy za wszystkie chwile, które wspólnie spędziliśmy. Niezliczone rozmowy. Twój uśmiech i ogromną radość życia. Żegnaj Marku, przyjacielu…" - czytamy w pożegnalnym wpisie w mediach społecznościowych instytucji. Informację te potwierdził Związek Artystów Scen Polskich.
Marek Kołaczkowski miął na swoim koncie ponad 100 ról teatralnych. Grał m.in.: Filandra w "Królu w kraju rozkoszy" Franciszka Zabłockiego, tytułowego Troilusa w "Troilus i Kresyda" Shakespeare’a, Toma w "Szklanej menażerii" Tennesi Williamsa, Witusia w "Skizie" Gabrieli Zapolskiej, Gustawa w "Domu na Twardej" Korcellego, Hajmona w "Antygonie" Sofoklesa. Widzowie oklaskiwali go w "Tajemniczym ogrodzie" Burnett’a, "Pigmalionie" Shaw’a, "Pamiątkach Soplicy" i "Transatlantyku" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, w "Mme Sans Gene", "Pchle w uchu", w "Chłopcach" Grochowiaka, "Na dnie Gorkiego", czy "Lekcji" Ionesco.
Debiutował 11 kwietnia 1964 w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (1964-1968), ponadto występował w Teatrze Ziemi Mazowieckiej w Warszawie (1968-1969), Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi (1969-1993), Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, (1995-2009) i Teatrze Powszechnym w Łodzi (2008). W 2007 roku wespół z Mariuszem Pilawskim (prezesem) założył organizację pozarządową pod nazwą Stowarzyszenie Komedia Łódzka im. Ludwika Benoit z funkcją wiceprezesa. Ta organizacja założyła i prowadzi od 15 lat Teatr Mały w Manufakturze.
O szczegółach uroczystości pogrzebowych będziemy informować.
Listen on Spreaker.