Olga Tokarczuk laureatką Nobla za 2018 r.! Decyzję tę ogłosił Mats Malm, sekretarz przyznającej nagrodę Akademii Szwedzkiej. Argumentowano, iż za wyróżnienie przyznawane jest za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia".
Kim jest Olga Tokarczuk?
Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 r. w Sulechowie. Jest polską pisarką, eseistką, autorką scenariuszy, poetką, psychologiem. Wychowywała się w Sulechowie, następnie przeniosła się z rodzicami do Kietrza, gdzie ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida. W czasie studiów jako wolontariuszka opiekowała się osobami chorymi psychicznie. Po studiach pracowała jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. Gdy jej pierwsze utwory literackie zyskały popularność, zrezygnowała z pracy i po przeprowadzeniu się do Nowej Rudy poświęciła się pisaniu. Mieszka obecnie we Wrocławiu, także w Krajanowie koło Nowej Rudy, w Sudetach Środkowych. Pejzaż i kultura tych okolic przewija się w kilku jej utworach. Prowadzi warsztaty prozatorskie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Olga Tokarczuk została wielokrotnie nagrodzona za powieść "Bieguni"
Powieść "Bieguni" powstała dwanaście lat temu. Książka została wydana w 2007 roku, a rok później otrzymała literacką Nike. W 2018 roku pisarka otrzymała Man Booker International Prize. Teraz została laureatką nagrody Nobla.
O czym jest powieść "Bieguni"?
Głównym tematem powieści jest sytuacja egzystencjalna człowieka w podróży. Sam tytuł nawiązuje do odłamu rosyjskich staroobrzędowców, biegunów (bieżeńców), wierzących, iż świat jest przesiąknięty złem, które ma do człowieka trudniejszy dostęp, gdy pozostaje on w ciągłym ruchu. Aby złu nie ulec, konieczne jest nieustanne przemieszczanie się. Można powiedzieć, że osią powieści nie jest postać, ani jakaś konkretna historia, ale sam fenomen podróżowania.