Paulina Młynarska zdobyła się na wstrząsające wyznanie. Serce krwawi, gdy czyta się jej słowa, jednak są one bardzo ważnym głosem w społecznej debacie na temat chorób, z jakimi może zmagać się kobieta. Usunięcie piersi to wciąż temat tabu, a coraz więcej osób przełamuje się i mówi o tym głośno. Paulina Młynarska wyjaśniła, dlaczego usunęła obie piersi:
- Nie wchodząc w szczegóły, jakiś czas temu odkryto u mnie zmiany morfologiczne, których obecność świadczy o wysokim ryzyku zachorowania na złośliwego raka piersi w przyszłości. Na tym etapie, miałam jeszcze wybór. Mogłam zdecydować się na ścieżkę „zachowawczą”, czyli branie leków przez długie lata i częste badania kontrolne, lub na „ostre cięcie” - leczenie operacyjne z jednoczesną rekonstrukcją plastyczną.
Prezenterka podkreśliła, że zawsze jest wybór i nie ma bezwzględnych wskazań do profilaktycznej mastektomii. Jednak dzięki temu zredukowała ryzyko zachorowania na złośliwy nowotwór piersi o około 90%.
ZOBACZ: "Ludzie byli okrutni" - Marzena Rogalska wciąż przeżywa odejście z TVP. Dobijają się do niej telefonicznie
Co to jest mastektomia? Kiedy jest konieczna?
Paulina Młynarska podała za wzór Angelinę Jolie, która w 2013 roku zdecydowała się na ten sam krok. Polska prezenterka chwaliła aktorkę za wywołanie ogólnoświatowej debaty, mającej na celu świadome podejmowanie decyzji, która może uratować życie: - Nigdy nie zapomnę tych mądrali gulgoczących wtedy o „fanaberiach” gwiazdy. Dziś wiemy, że „efekt Angeliny” uratował tysiące kobiet. Na szczęście świat się zmienia.
Mastektomia to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu gruczołu piersiowego. Jest wiele rodzajów mastektomii, może być profilaktyczna, jak w przypadku Pauliny Młynarskiej. Natomiast mastektomia terapeutyczna występuje w celu leczenia choroby. Współczesna medycyna wyróżnia również tzw. leczenie oszczędzające pierś: - Celem leczenia oszczędzającego jest uniknięcie amputacji całej piersi – w trakcie zabiegu usuwa się jedynie tkanki objęte procesem nowotworowym - informacja z portalu poradnikzdrowie.pl. Mastektomie stosuje się przede wszystkim w przypadku, gdy usunięcie samego guza nowotworowego jest utrudnione lub niemożliwe.