Piotr Kaczkowski, legendarny prezenter, stracił etat w "Trójce". Szefowie odpowiadają

2014-01-07 1:50

Piotr Kaczkowski, jeden z legendarnych głosów radiowej "Trójki" stracił etat w Polskim Radiu. Od nowego roku nie jest już pracownikiem "Trójki". Szefowie radia zaoferowali mu umowę o współpracę.

Piotr Kaczkowski sam poinformował w niedzielę 5 stycznia słuchaczy, że stracił stałą pracę. Jak donosi serwis WirtualneMedia, podczas niedzielnej, kultowej audycji MiniMAx powiedział: - Po raz pierwszy od parudziesięciu lat poprowadzę dla państwa audycję już nie jako pracownik Polskiego Radia.

ZOBACZ: Fotograf Tuska, zwolniony przed emeryturą, przerywa milczenie

- Radio postanowiło nie przedłużać mojego etatu - od 1 stycznia jestem współpracownikiem III Programu - wyjaśnił. - Dla państwa, po państwa stronie odbiornika, różnica nie powinna być wyczuwalna. Dla mnie, uczuciowo, jest już ogromna - dodał Kaczkowski.

Jedna z opinii na Twitterze:

Kaczkowski w lutym skończy 68 lat. W radio pracuje od 51 lat. W maju ubiegłego roku hucznie obchodzony był jubileusz 50-lecia jego pracy. Co było przyczyną rozstania z Kaczkowskim? Nie wiadomo. Obecna szefowa "Trojki", Magdalena Jethon, stwierdziła jednak w rozmowie z Wirtualnymimediami, że "wszystkimi zmianami na rynku mediów rządzi pieniądz".

Oświadzenie dyrekcji Programu Trzeciego Polskiego Radia:

W związku z komentarzami na forach internetowych oraz informacjami prasowymi, które pojawiły się po ostatnim wydaniu audycji "MiniMax" Piotra Kaczkowskiego, Dyrekcja Programu 3 czuje się zobowiązana do poinformowania Słuchaczy o kulisach tej sprawy.

Jest nam ogromnie przykro, iż nasz Kolega i Nauczyciel Piotr Kaczkowski dwukrotnie w ostatnich tygodniach posłużył się anteną Programu 3 w osobistej sprawie. Poinformował Słuchaczy o swoich uczuciach: niezadowolenia, zawiedzenia i upokorzenia z powodu nieprzedłużenia mu na kolejny rok umowy pracowniczej.

1. We wrześniu 2011 roku Piotr Kaczkowski, z własnej inicjatywy i ku zaskoczeniu Kolegów z Programu 3, zdecydował o przejściu na emeryturę. Pobieranie emerytury oznacza rezygnację z umowy o pracę na czas nieokreślony. Dwukrotnie, w latach 2012 i 2013, Zarząd Polskiego Radia podpisał z Piotrem Kaczkowskim czasowe umowy pracownicze, umożliwiające mu korzystanie nie tylko z uposażenia emerytalnego, ale także z pensji oraz honorariów za audycje.

Na kolejną prośbę Piotra Kaczkowskiego o przedłużenie umowy o pracę (z którą zwrócił się w grudniu 2013 roku), Zarząd Polskiego Radia nie wyraził już zgody. Podkreślono, że "podjęta decyzja dotyczy kwestii pracowniczych, związanych z zatrudnieniem na 2014 rok”, przewidującym redukcję etatów. Jednocześnie Zarząd Polskiego Radia wyraził "zadowolenie z planów kierownictwa Trójki, dotyczących dalszej działalności antenowej red. Piotra Kaczkowskiego".

2. Uznając niekwestionowane zasługi Piotra Kaczkowskiego dla Programu 3 i całego Polskiego Radia, Dyrekcja Programu zaproponowała mu umowę o współpracy, gwarantującą wyjątkowo dogodne warunki. Dyrekcja Trójki dołożyła wszelkich starań, by wynegocjować dla Piotra Kaczkowskiego - i z Piotrem Kaczkowskim - specjalną umowę, w której uwzględniono wszystkie jego prośby, zastrzeżenia i postulaty i której brzmienie zostało z nim uzgodnione.

Gwarantuje ona Piotrowi Kaczkowskiemu obecność antenową w dotychczasowej formie (audycje: „MiniMax”, współprowadzona - zgodnie z jego propozycją - z Leszkiem Adamczykiem i środowe wydania 'W tonacji Trójki') oraz wynagrodzenie – godne honoraria autorskie (niezależnie od pobieranej przez niego emerytury). Negocjacje Dyrekcji z Piotrem Kaczkowskim trwały wiele dni i ostatecznie, 24 grudnia 2013 roku, Piotr Kaczkowski zaakceptował wszystkie postanowienia umowy i ją podpisał.

3. Pragniemy dodać, że od lat, stale współpracują z Programem 3 bez etatu: Wojciech Mann, Jan Chojnacki, Jan Ptaszyn Wróblewski, Marcin Kydryński, Piotr Metz, Artur Orzech czy Hirek Wrona. Chcemy też dodać, że dziennikarzami, którzy przeszli na emeryturę i nadal prowadzą swoje audycje na antenie Programu 3 są między innymi: Wiktor Legowicz (wieloletni Dyrektor Programu 3), Marcin Wolski, Henryk Sytner, Barbara Podmiotko, Andrzej Zakrzewski czy Irena Neneman.

4. Dyrekcja Programu 3 wyraża zdziwienie całym zamieszaniem wokół sprawy. Audycje Piotra Kaczkowskiego były, są i będą na antenie Programu 3.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają