Pogrzeb Aliny Janowskiej. Aktorka spoczęła na Powązkach. Relacja z uroczystości

2017-11-20 14:42

W Warszawie na warszawskich Powązkach odbył się pogrzeb Aliny Janowskiej (†94). Uroczystości rozpoczęły się w południe od mszy żałobnej w kościele św. Stanisława Kostki. Aktorkę żegnała rodzina, przyjaciele i tłum miłośników jej talentu. Na se.pl znajdziecie relację z pogrzebu Aliny Janowskiej.

Pogrzeb Aliny Janowskiej rozpoczął się o godzinie 14:00 w poniedziałek 20 listopada. Aktorka została pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Gwiazda spoczęła obok Władysława Kowalskiego (†81 l.), który został pochowany 13 listopada, w dniu, w którym zmarła gwiazda "Wojny domowej" i "Złotopolskich". Uroczystości na cmentarzu zostały poprzedzone mszą świętą w kościele św. Stanisława Kostki przy ul. Hozjusza 2 na warszawskim Żoliborzu, z którym to aktorka była związana od lat. To właśnie tam znajdowała się jej willa. Pani Alina kochała Żoliborz, na którym często angażowała się w życie lokalnej społeczności. Stąd też wybór kościoła przy ul. Hozjusza 2 na pożegnalną mszę jest jak najbardziej uzasadniony. Aktorkę żegnała rodzina: syn Michał Zabłocki, oraz córki Agata (z pierwszego małżeństwa) i Katarzyna. Byli także jej bliscy, a także osobistości ze świata kultury i sztuki: Olgierd Łukaszewicz, Radosław Piwowarski, Andrzej Rosiewicz. Był także minister Piotr Gliński.

Alina Janowska miała w dorobku ponad 40 ról filmowych, zagrała między innymi w "Zakazanych piosenkach", czy komedii "Skarb". Szczególną popularność zyskała w latach 60. i 70. występując w serialu "Wojna domowa" oraz filmie "Podróż za jeden uśmiech". Występowała na warszawskich scenach: Syreny, Buffo, STS-u i Komedii, a także w Teatrze Telewizji, na estradzie i w kabarecie. Przez kilkadziesiąt lat była związana z Polskim Radiem, grała w "Podwieczorku przy mikrofonie" i licznych słuchowiskach.

14:36 Ciało aktorki zostało złożone do grobu. Alina Janowska spoczęła na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

14:26 Odczytano wiersz syna - Michała Zabłockiego. Mężczyzna jest poetą i na cześć mamy napisał cały tomik wierszy.

14:19 Głos zabrał Olgierd Łukaszewicz (Prezes Związku Artystów Scen Polskich). - Niezwykłe zjawisko artystyczne, fenomen popularności - powiedział i po chwili dodał: - Pragnę wyrazić swoją wdzięczność za optymizm i energię do działania.

14:11 Kondukt dotarł na miejsce pochówku gwiazdy. Na jej cześć został zagrany "Mazurek Dąbrowskiego".

14:00 Ruszył kondukt żałobny. Ostatnie pożegnanie Aliny Janowskiej odbywa się w wyjątkowo uroczystej oprawie. Gra m.in. Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

13:48 O 14:00 rozpoczną się uroczystości na cmentarzu. Tam zjawili się rodzina, przyjaciele, a także fani Janowskiej. Aktorka zostanie pożegnana z wojskowymi honorami.

13:08 Koniec mszy. Żałobnicy udają się teraz na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

13:05 "Niosła ze sobą ethos inteligentki z Żoliborza" - mówi Gliński. Na zakończenie minister przyznaje, że Janowska z jednej strony była podziwianą artystką, a z drugiej osobą niezwykle ciepłą osobą.

13:00 Głos zabiera minister kultury - Piotr Gliński. Swoją przemowę zaczyna od słów: "Żegnamy wielką aktorkę". Minister w pierwszej kolejności wspomina role Janowskiej w serialach. Mówi także o tej ostatniej w filmie "Niezawodny system" z 2008 roku.

12:55 Po odprawieniu mszy został odczytany list prezydenta RP. Andrzej Duda wspominał w nim zasługi Aliny Janowskiej dla kraju podczas II wojny światowej. Przypomniał również jej piosenkę "Czerwone jabłuszko", którą zaśpiewała w pierwszym powojennym filmie "Zakazane piosenki". Doradca prezydenta wymienia najważniejsze role artystki i wyraża uznanie dla działalności społecznej.

12:43 Ksiądz wyjaśnia, że rodzina przemawiała na początku, gdyż w Eucharystii nie mogą brać udziału osoby świeckie.

12:30 W trakcie kazania ksiądz mówi: "Módlmy się, aby Alina była naszym dobrym orędownikiem".

12:15 Po wzruszających wspomnieniach rozpoczęła się właściwa msza święta. W pierwszym rzędzie zasiadła rodzina gwiazdy.

12:13 Syn aktorki przywołuje wspomnienie dziadka. Twierdzi, że to po nim aktorka odziedziczyła talent aktorski i postawę patriotyczną. Córka podkreśla, że mama była społecznikiem. Przypomina, że Alina Janowska założyła na Żoliborzu ośrodek dla dzieci "Gniazdo". - Była silną kobietą która nie znała żadnych przeciwności - to nam dawało siłę - dodała druga córka aktorki - Zawsze trzymała pewien dystans i była bardzo tolerancyjna - kontynuowała przemowę kobieta.

12:11 Ksiądz wspomina życiorys aktorki. Zwraca się bezpośrednio do dzieci gwiazdy, które odpowiadały mu o najlepszych wspomnieniach związanych z mamą. Mąż aktorki podkreśla, że Alina przede wszystkim chciała zaszczepić w dzieciach patriotyzm.

12:08 Alina Janowska decyzją rzecznika praw dziecka została pośmiertnie odznaczona odznaką honorową za zasługi na rzecz ochrony praw dziecka.

12:05 Kościół jest pełen ludzi. Obok trumny ustawiony został portet Aliny Janowskiej z czasów młodości.

12:00 Rozpoczęła się msza święta w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/ari0gxUr4Ng" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają