Pogrzeb Barbary Wachowicz [ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI]

2018-06-15 12:33

Barbara Wachowicz została pochowana 15 czerwca na cmentarzu Powązkowskim. Ceniona pisarka i autorka wielu biografii znanych Polaków zmarła 7 czerwca w Szpitalu Praskim Przemienienia Pańskiego w Warszawie. Miała 81 lat.

Barbara Wachowicz-Napiórkowska, czyli honorowa obywatelka m. st. Warszawy została pochowana 15 czerwca o godz. 13:00 na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Prochy pisarki zostały złożone w fioletowej urnie i spoczęły w grobie w Alei Zasłużonych, tuż obok kwatery harcerzy Szarych Szeregów.

Pogrzeb Barbary Wachowicz. Relacja z uroczystości

12:30

Msza żałobna za Barbarę Wachowicz rozpocznie się o godz. 13:00.

12:35

Na miejscu uroczystości pojawiła się już góralska kapela. Widocznych jest wiele szkół ze sztandarami, a także grupy rekonstrukcji historycznych.

12:45

Uczcić pamięć Barbary Wachowicz postanowili uczcić także Daniel Olbrychski z żoną oraz Halina Rowicka z mężem Krzysztofem Kalczyńskim.

12:46

Daniel Olbrychski z żoną na pogrzebie Barbary Wachowicz

12:55

Zgodnie z życzeniem Barbary Wachowowicz, jej prochy zostaną złożone do grobu w fioletowej urnie. Warto przypomnieć, że był to ulubiony kolor pisarki.

12:56

Urna Barbary Wachowicz

12:58

W kaplicy rozbrzmiewa góralska muzyka.

13:00

Rozpoczyna się msza święta. W ostatniej drodze Barbarze Wachowicz towarzyszyć będą także Maja Komorowska, Emilia Krakowska oraz samorządowiec Andrzej Golimont.

13:05

Tadeusz Deszkiewicz odczytał specjalny list od prezydenta Andrzeja Dudy. - Żegnamy ją w fioletowym kolorze żałoby. (...)
Mistrzyni pióra i żywego slowa. O słowackim Sienkiewiczu pisała tak jakby byli jej przyjaciolmi. (...) Piewczyni polskiej tradycji. Polska żegna dziś postać wyjatkową, która oddała ojczyźnie swoje serce.

13:10

- Basiu serce krwawi gdy odchodzą takie osoby jak Ty. Kto teraz będzie kontynuował te dzieło? Śpi spokojnie - dodał na zakończenie doradca prezydenta.

13:15

Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, Ewa Malinowska-Grupińska, przeczytała kolejny list. - Kwestujac na Powązkach dała wyraz szacunku dla historii. Mówiła o sobie Basia z Podlasia, choć była warszawianką z krwi i kości.

13:18

Ksiądz Janusz Bąk odczytał list od biskupa polowego Józefa Guzdka. Głos zabrał także biskup Antoni Dydycz. Duchowny wspominał liczne wystawy i spektakle Barbary Wachowicz poświęcone wielkim Polakom, takim jak Tadeusz Kościuszko, Henryk Sienkiewicz, Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki. Dydycz podkreślał, że Barbara Wachowicz całym życiem bezinteresownie służyła Ojczyźnie, mówił o jej "ogromnej wrażliwości odczytywania ducha naszego narodu".

13:20

Po licznych i wyjątkowo wzruszających przemowach rozpoczyna się msza święta prowadzona przez księdza Michała Janochę. Duchowny jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie historii, a także profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

13:27

List św. Pawła do Rzymian czyta Daniel Olbrychski.

Warto przypomnieć, że aktor doskonale znał Barbarę Wachowicz, gdyż w latach 70. mieszkał ze swoją pierwszą żoną Moniką Dzienisiewicz-Olbrychską w mieszkaniu pisarki przy ulicy Piekarskiej w Warszawie.

13:37

Barbara Wachowicz nienawidziła "badyli", czyli ciętych kwiatów. Brat i przyjaciele prosili, by osoby uczestniczące w ceremonii zamiast kupować badyle przelały "złotóweczkę" na prowadzone przez Pisarkę wspólnie z hm. Krzysztofem Jakubcem dzieło: Fundację Arsenał Pamięci. Kwesta na ten cel jest prowadzona przez harcerzy w czasie pogrzebu.

13:50

Pisarka zostanie pochowana nieopodal grobu Janusza Głowackiego.

14:00

Barbara Wachowicz za swoją pracę na rzecz budowania polskiego patriotyzmu, promowanie polskiej kultury, sztuki, wybitnych pisarzy polskich i wybitnych postaci harcerstwa otrzymała wiele odznaczeń państwowych i kościelnych. Została uhonorowana Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności naukowo-edukacyjnej, za osiągnięcia w pracy twórczej. Otrzymała także Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

14:07

Wachowicz była również laureatką medalu "Pro Memoria" za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o bohaterach walki o niepodległość Polski.

14:15

Lidia Markiewicz w imieniu AK przytacza tren Jana Kochanowskiego. Kobieta wspomina, że Barbara Wachowicz jeszcze 9 maja gościła w Zakopanem i czuła się wyśmienicie. Pogorszenie stanu zdrowia pisarki nastąpiło niespodziewanie.

14:20

Na pogrzebie pojawiło się także 4 powstańców warszawskich.

14:30

Głos zabrał burmistrz Węgrowa Krzysztof Wyszogrodzki. Okazuje się, że Barbara Wachowicz była także honorową obywatelką Płońska i Węgrowa.

14:35

Głos zabrał Daniel Olbrychski. Aktor wspomina, że z Barbarą Wachowicz przyjaźnił się przez pół wieku. Pisarka była nawet matką chrzestną jego syna Rafała Olbrychskiego. Na zakończenie swojego wystąpienia aktor zadeklamował wiersz "Moja piosenka" Cypriana Kamila Norwida.

14:42

Msza święta dobiega końca. Z kaplicy wychodzą harcerze ze sztandarami oraz grupy rekonstrukcyjne.

14:45

Miejsce pochówku Barbary Wachowicz znajduje się nieopodal kaplicy.

14:50

Pogrzeb Barbary Wachowicz-Napiórkowskiej

14:55

Trwają uroczystości na cmentarzu.

14:58

Ksiądz zakończył swoją przemowę słowami: - Pamiętajcie o naszej fioletowej damie. Następnie głos zabrała druhna naczelniczka.

15:01

Urna z prochami Barbary Wachowicz została złożona do grobu.

15:04

Na zakończenie odśpiewano piosenkę harcerską "Idzie noc".

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają