Po uroczystościach w Katedrze Polowej Wojska Polskiego trumnę z ciałem Bernarda Ładysza przewieziono na Powązki Wojskowe. Tam kondukt pogrzebowy odprowadził zmarłego na miejsce pochówku. Przemaszerowała między innymi policyjna orkiestra, a żołnierze nieśli imponujące wieńce.
"Żegnamy artystę, którego dorobek przez dziesięciolecia budził podziw melomanów na całym świecie i ukształtował adeptów sztuki wokalnej" - mówił Tadeusz Deszkiewicz.
W pogrzebie biorą udział między innymi Leokadia Rymkiewicz-Ładysz, wdowa po Bernardzie Ładyszu, ich synowie Aleksander Czajkowski-Ładysz i Zbigniew Ładysz. Trumnę otaczają pokaźne wieńce, przed katafalkiem położono cięte kwiaty, między innymi fioletowe mieczyki. Przy trumnie czuwali żołnierze, a na sam pogrzeb przyszli także postronni warszawiacy chcący oddać hołd legendarnemu śpiewakowi.
Księgę kondolencyjną przygotował Teatr Wielki - Opera Narodowa. Można się do niej wpisać także przez internet - dostępna jest tutaj.
Piękne słowa zamieścił w księdze między innymi Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
"Dziękujemy za wzruszenia, niezwykłe przeżycia i możliwość obserwowania wspaniałej kariery, a nawet więcej niż kariery, bo życiowej postawy, która rodziła się w dramatycznie okaleczonej Polsce. Świetnością swoich dokonań dawał nam radość obcowania z wszechstronnym artyzmem. Ubolewamy nad stratą jednego z największych, którzy się na naszej scenie pojawili" - czytamy.
Pogrzeb Bernarda Ładysza - plan uroczystości
Pogrzeb Bernarda Ładysza rozpoczął się o 9:30 od wprowadzenia trumny do Katedry Polowej Wojska Polskiego. W świątyni wystawiono także księgę kondolencyjną. Masza święta rozpocznie się o 10:00, będzie jej przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego gen. Józef Guzdek. O oprawę zadbali Zespół Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i solista Michał Skiepko.
Uroczystości pogrzebowe na Powązkach Wojskowych rozpoczną się około 11:30, w Alei Zasłużonych. Podczas uroczystości Bernard Ładysz zostanie awansowany na pułkownika.
W pogrzebie udział wezmą między innymi Tadeusz Deszkiewicz, Magdalena Gawin (wiceminister kultury) i Ryszard Cieśla, śpiewak operowy i profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.
Bernard Ładysz zmarł dzień po 98. urodzinach, w sobotę 25 lipca. Smutną informację przekazał między innymi Tadeusz Deszkiewicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy oraz prezes Radia dla Ciebie. "Panie Bernardzie będziemy Pana zawsze kochać i pamiętać. Żegnaj" - napisał Deszkiewicz na Facebooku.
Bernard Ładysz nie żyje. Stworzył niezapomniane kreacje w "Ziemi obiecanej" i "Znachorze"
Bernard Ładysz był legendą polskiej sceny, jednak jego życie naznaczone było nie tylko śpiewem. Bernard Ładysz urodził się w 1922 roku w Wilnie, gdzie w młodości zaczął też naukę śpiewu. Walczył w Wojsku Polskim oraz Armii Krajowej. Sławę przyniósł mu wyjątkowy głos bas-baryton, którym podbił sceny całego świata. Ładysz zagrał także w wielu kultowych dziełach polskiej kinematografii - m.in. "Znachorze", "Lalce", "Ziemi obiecanej".
Pogrzeb Bernarda Ładysza będzie miał charakter państwowy.
Pogrzeb Bernarda Ładysza. Aktor "Znachora" spocznie na Powązkach Wojskowych