Uroczystości pogrzebowe "Czarnej Madonny" polskiej piosenki dobiegły końca. Ewa Demarczyk została pochowana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie w Alei Zasłużonych. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się o godzinie 14:00. Gwiazda spoczęła obok Marka Grechuty, jednak miejsce, które wybrano na pochówek, jest bardziej intymne. Na cmentarzu do ostatnich chwil trwały przygotowania. Mogiła jest w wyjątkowym miejscu oddzielonym od innych drzewami. Pogrzeb miał charakter świecki. Nie było na nim księdza, a mistrz ceremonii. Wielką gwiazdę pożegnali bliscy i fani. Ewa Demarczyk zwana "Czarnym Aniołem" polskiej piosenki była jedną z najwybitniejszych polskich artystek i osobowości scenicznych. Relację z jej pożegnania możecie przeczytać poniżej.
15:30
Urnę z prochami złożono do grobu. Uroczystości pogrzebowe dobiegły końca.
15:16
Żałobnicy złożyli wieńce na grobie zmarłej Ewy Demarczyk.
15:10
Pod urną Ewy Demarczyk zebrali się członkowie Piwnicy pod Baranami. Żegnają artystkę śpiewem. Wśród nich Dorota Ślęzak, polska pieśniarka, od 1996 artystka Piwnicy pod Baranami, a także Leszek Wójtowicz. Wraz z innymi twórcami oddali hołd "Czarnej Madonnie" wykonując pierwszy hymn Piwnicy pod Baranami pod tytułem "Przychodzimy, odchodzimy...".
15:00
Przemowa. Tym razem głos zabiera Bogdan Zdrojewski, były Minister Kultury.
14:57
Na miejscu pojawili się znani artyści. Wśród nich polski wokalista, pianista i kompozytor, założyciel zespołu Skaldowie - Andrzej Zieliński.
14:55
Przy grobie "Czarnego Anioła" przemawia Piotr Gliński. Minister odczytuje list: - Żegnamy dzisiaj niezwykłą osobowość świata polskiej kultury, niezrównaną interpretatorkę poezji. Chociaż - z wyboru - od wielu lat nie występowała publicznie, to siła jej talentu wciąż stanowiła inspirację.
14:51
Urna z prochami Ewy Demarczyk została przeniesiona w miejsce pochówku. Obecni żałobnicy żegnają wybitną artystkę.
14:50
O Ewie Demarczyk mówiono "Czarny Anioł". Wszystko między innymi dlatego, że głębokim głosem mistrzowsko wykonała utwór "Czarne anioły". Legenda polskiej muzyki i wielka gwiazda polskiej piosenki kojarzona jest z tym kolorem, a jej życie owiane wielką tajemnicą. Niektórzy żałobnicy również przynieśli czarne róże.
14:35
Pożegnanie artystki trwa. Wśród żałobników reprezentanci Piwnicy pod Baranami, z którą Ewa Demarczyk była związana przez lata. Na nekrologu członkowie pożegnali "Czarnego Anioła" określając ją jako "największą z najwybitniejszych". Załączyli też tekst "Tomaszowa": - I wyjechałam, zostawiłam / Jak sen urwała się rozmowa.
14:28
Ewę Demarczyk żegna także Piotr Gliński w maseczce i ciemnych okularach. - Wraz z Jej odejściem pejzaż polskiej kultury znacznie zubożał, ale Jej głos, Jej obraz na zawsze pozostanie w naszych sercach - czytamy na Twitterze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
14:22
Podczas uroczystości pogrzebowych nie ma księdza. Jest to wydarzenie o charakterze świeckim.
14:15
Tłumy zgromadziły się przed domem pogrzebowym aby pożegnać "Czarną Madonnę" polskiej piosenki.
14:12
Żałobnicy przynieśli białe i czerwone róże.
14:10
Na cmentarzu Rakowickim w Krakowie pojawił się Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Piotr Gliński.
14:06
Podczas uroczystości żałobnicy niosą zdjęcie artystki, a także urnę z prochami zmarłej Ewy Demarczyk.
14:00
Rozpoczynają się uroczystości pogrzebowe Ewy Demarczyk. Na miejscu pojawili się pierwsi żałobnicy. Siostrę żegnają najbliżsi. Wśród nich siostra z mężem i dziećmi. Na rozwieszonych klepsydrach rodzina poprosiła o nie składanie kondolencji.
Najbardziej tajemnicza polska gwiazda
Ewa Demarczyk uchodzi za jedną z najbardziej tajemniczych polskich gwiazd. Od wielu lat nie występowała na scenie, jednak wciąż uchodziła za legendę polskiej muzyki. Zostawiła po sobie wspaniałe utwory. Karierę zaczęła w 1961 roku w kabarecie krakowskiej Akademii Medycznej. Następnie śpiewała w Piwnicy Pod Baranami. Tam wraz z Zygmuntem Koniecznym zaczęła tworzyć wybitne i ponadczasowe utwory. Jest autorką m.in.: "Grande Valse Brillante", "Groszki i róże" czy "Karuzela z Madonnami".