Pogrzeb Ignacego Gogolewskiego. Spocznie w grobie ojca, którego widział raz w życiu

2022-05-17 19:00

Ignacy Gogolewski (+90 l.) aktor teatralny i filmowy, a także reżyser i scenarzysta, zmarł 15 maja 2022 roku. Jego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek, 23 maja, na cmentarz parafii św. Wincentego a Paulo w Otwocku. O szczegółach uroczystości pożegnalnej przeczytasz w poniższym artykule.

Pogrzeb Ignacego Gogolewskiego

i

Autor: AKPA

Pogrzeb Ignacego Gogolewskiego

Pożegnalna msza święta odbędzie się w poniedziałek, 23 maja 2022 roku o godzinie 11:00 w Kościele Środowisk Twórczych pw. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła przy placu Teatralnym 18 w Warszawie. Msza będzie transmitowana online na kanale Duszpasterstwa Środowisk Twórczych na YouTube. Po niej nastąpi przejazd na cmentarz parafii św. Wincentego a Paulo w Otwocku, gdzie Ignacy Gogolewski zostanie pochowany w grobie rodzinnym, matki Heleny i ojca Piotra Gogolewskiego, który miał 54 lata, gdy się ten urodził. Ojca nie znał, widział go tylko raz, gdy miał 16 lat. Był starszy od jego matki Heleny Zawady o blisko 40 lat. Był właścicielem majątku, w którym ta pracowała jako nastolatka.  O szczegółach pogrzebu poinformował ks. Andrzej Luter na swoim profilu na Facebooku.

Tego samego dnia odbędzie się także pogrzeb Jerzego Treli (+80 l.). Aktor zostanie pochowany w swojej rodzinnej miejscowości.

Pogrzeb Jerzego Treli. Znamy datę. Tak wyglądały ostatnie dni aktora

Ignacy Gogolewski nie żyje

Ignacy Gogolewski zmarł w niedzielny poranek, 15 maja 2022 roku w wieku 90 lat. Był nie tylko wybitnym aktorem, ale również reżyserem i scenarzystą. Grał przede wszystkim w warszawskich teatrach: Dramatycznym, Współczesnym i Narodowym, ale pojawiał się również na scenach w innych miastach. Największą rozpoznawalność przyniosła mu rola Gustawa-Konrada w "Dziadach" Adama Mickiewicza. Krytycy uważali go za kontynuatora tradycji teatru romantycznego. W ciągu blisko 70 lat kariery aktorskiej wykreował kilkadziesiąt postaci. Grał m.in. Juliusza Cezara, Antka Borynę, Poetę, Otella, Kordiana czy Rejenta. Można było zobaczyć go również w filmach i serialach, np. "Stawce większej niż życie", "Chłopach", "Pogodzie na piątek", "Hrabinie Cosel" czy "Żołnierzach wolności". Był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była Katarzyna Łaniewska, z którą doczekał się córki, Agnieszki. Aktorkę znaną z "Kogla-mogla" i "Plebanii" zdradził ze znaną spikerką TVP Ireną Dziedzic (+93 l.). Potem miał syna Tadeusza (ur. 1975) z nieformalnego związku z Elżbietą, pracownicą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Następnie poślubił Marinę Niecikowską, jednak ich małżeństwo trwało zaledwie dwa miesiące. Kobieta zginęła w katastrofie lotniczej, do której doszło w Gabare 16 marca 1978 roku w Bułgarii. Samolot Tu-134 leciał z Sofii do Warszawy i rozbił się wkrótce po starcie, prawdopodobnie na skutek awarii instalacji elektrycznej. Zginęły wówczas 73 osoby, w tym wiceminister kultury i sztuki Janusz Wilhelmi, reprezentacji Polski w kolarstwie torowym (Tadeusz Włodarczyk, Witold Stachowiak, Marek Kolasa, Krzysztof Otocki i Jacek Zdaniuk), reprezentacja Bułgarii w gimnastyce artystycznej kobiet (Walentina Kiriłowa, Sneżana Michajłowa, Albena Petrowa, Sewdalina Popowa i Rumjana Stefanowa wraz z trenerką Żulietą Sziszmanową) oraz bułgarski piłkarz i trener Georgi Dimitrow (1931-1978), brązowy medalista igrzysk olimpijskich 1956. Marina Samet-Niecikowska pełniła funkcję dyrektor Departamentu Programowego Naczelnego Zarządu Kinematografii, była także dziennikarką telewizyjną. Została pochowana na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Później, do śmierci związany był z Ewą Kwiecień, przyjaciółką z Teatru Narodowego.

Groby rodzinne znanych aktorów. Opania, Fronczewski, Kondrat, Olbrychski. Niezapomniani

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki