Pogrzeb Jerzego Treli i łzy żałobników. "W głosie Jurka brzmiała jego dusza". Zapis relacji

2022-05-23 14:43

Jerzy Trela (†80 l.) był znanym i cenionym polskim aktorem. Sławę przyniosły mu role w takich produkcjach jak "Znachor" czy "Quo vadis". W poniedziałek, 23 maja, odbyło się ostatnie pożegnanie artysty. Został on pochowany obok ukochanej żony, Georgette.

Pogrzeb Jerzego Treli

i

Autor: AKPA/Filip Radwański

Jerzy Trela od lat zmagał się z chorobą nowotworową, a przed śmiercią trafił do szpitala. Choć zdrowie mu nie dopisywało, to wciąż pozostawał aktywny zawodowo. Trela był znakomitym aktorem, który zasłynął rolami w najpopularniejszych polskich filmach. Niestety, 15 maja artysta zmarł. 

Pogrzeb Jerzego Treli

Ceremonia pożegnalna Jerzego Treli odbyła się 23 maja. O 9:00 zostały wystawione prochy artysty, a o 10:00 w bazylice u dominikanów w Krakowie rozpoczęła się msza święta żałobna. Następnie o 14:00 urna z prochami zmarłego została umieszczona w grobie jego żony. Jerzy Trela został pochowany na cmentarzu w Leńczach, nieopodal Krakowa, gdzie spoczywają jego rodzice - ojciec Józef (+38 l.), który był kolejarzem i zginął tragicznie, matka Janina (+74 l.) i brat Krzysztof (+58 l.).

Pogrzeb Jerzego Treli

9:37

Już niebawem, o 10:00, rozpocznie się msza pożegnalna Jerzego Treli. Aktor spocznie obok żony, Georgety Treli. Siedem lat temu, gdy kobieta zmarła, Jerzy Trela pochował ukochaną w rodzinnej miejscowości. Zamówił dla niej nagrobek, a przy okazji także płytę nagrobną dla siebie samego.

9:54

Już za kilka minut w krakowskiej bazylice rozpocznie się msza pożegnalna Jerzego Treli. Nabożeństwo odprawi abp Grzegorz Ryś.

10:06

W ostatnim pożegnaniu Jerzego Treli uczestniczą znane osobistości ze świata kultury. Wśród zebranych są m.in. Anna Dymna, Olgierd Łukaszewicz, Tomasz Schimscheiner.

10:28

Duchowny przemawiający podczas ostatniego pożegnania artysty podkreślił, jak ważne są zasługi Jerzego Treli dla polskiej sztuki. - Dobrze rozumiemy, że takich tekstów nie da się po prostu zagrać - mówił o rolach aktora. 

10:30

Przemawiający kapłan wspominał swoje pierwsze wspomnienie związane z Jerzym Trelą. Aktor powiedział wówczas, że "nie chce przez całe życie być Konradem" [Konradem z "Wyzwolenia" - przyp. red.].

10:34

Ostatnie wspomnienie duchownego związane z artystą pochodzi z koncertu po pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu. Jerzy Trela pojawił się na wydarzeniu, by wyrecytować jeden wiersz. - Żeby on na tym koncercie był postacią numer jeden... Ale nie. On przyjechał powiedzieć jeden wiersz, powiedział go i usiadł w ławce. I został z nami do końca. (...) Pewnie dlatego też nie wyobrażałem sobie, że nie będę tu dzisiaj z Wami i z nim - mówił, zauważając, że uczestnictwo aktora w koncercie wiązało się z koniecznością pokonania własnych słabości i dużym poświęceniem.

11:00

Prof. Andrzej Waśko, doradca prezydenta Andrzeja Dudy, odczytuje list od głowy państwa.

11:03

Słowa Andrzeja Dudy skierowane są do bliskich zmarłego Jerzego Treli. "Z ogromnym żalem przyjąłem wiadomość o odejściu Jerzego Treli. W dniu ostatniego pożegnania proszę o przyjęcie wyrazów mojego głębokiego współczucia. Odszedł jeden z najwybitniejszych artystów współczesnego teatru polskiego, znakomity aktor i pedagog, twórca wielu pamiętnych i niesłychanie różnorodnych kreacji scenicznych, filmowych, telewizyjnych i radiowych. (...) Odszedł człowiek szlachetny, o wielkiej erudycji i kulturze literackiej oraz stałych przekonaniach artystycznych, którym zawsze był wierny, niezależnie od ceny tej wierności" - brzmi fragment listu. 

11:04

"Ufam, że śp. Jerzy Trela pozostanie w pamięci potomnych jako wzór artysty całym swoim sercem, talentem i kunsztem służącego prawdzie, dobru i pięknu. Wieczne odpoczywanie racz mu dać, Panie" - napisał Andrzej Duda.

11:07

Trwa odczytywanie listu od wicepremiera, prof. Piotra Glińskiego. "Był niezrównanym mistrzem słowa scenicznego" - wspomina Jerzego Trelę polityk. Przywołuje on także najważniejsze role artysty.

11:10

"Jerzy Trela był osobą otwartą, pełną mądrości i skromności" - napisał Piotr Gliński o zmarłym aktorze. 

11:13

Zmarłego Jerzego Trelę żegna prof. Dorota Segda, Rektor Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. - Kiedyś miałem dziwne przeżycie na przedstawieniu "Dziadów" w kościele dominikanów, wystawionych tam dzięki staraniom bp krakowskiego Karola Wojtyły. Jak mówiłem Wielką Improwizację, stało się coś metafizycznego. Może dlatego, że zetknąłem się z murami kościoła, a nie z atrapą teatralną. Gdy krzyknąłem w kierunku ołtarza "Daj mi rząd dusz!", echo poniosło te słowa, poszły po nawach, zadudniło i jakby piorun we mnie uderzył. Nie mówię, że stał się cud, ale zdarzają się momenty w życiu nie do określenia - cytowała Jerzego Trelę, wspominając, że to wydarzenie miało miejsce w kościele, w którym zebrani są żałobnicy. 

11:16

- W głosie Jurka brzmiała jego dusza, jego serce, jego dobro, prostota, czystość, całe jego człowieczeństwo. Dlatego kiedy mówił, dotykał naszych serc - mówiła prof. Segda. - Nie umiał nikogo minąć, nie oddając mu swojej uwagi - wspominała.

11:20

- Tysiące wieczorów na scenie zapisały ją jego ciepłem, jego talentem, postaciami, które wyczarował, i taka już ona pozostanie - wspominała artystę prof. Dorota Segda. - Byłeś naszym mistrzem i przyjacielem, skałą stworzoną z niezwykłego kunsztu i niezwykłego kruszcu. Nigdy cię nie zapomnimy, zawsze będziemy cię kochali. I dopóki my będziemy na tym świecie, będziesz żył w naszych sercach i będziesz żył w sercu Krakowa. Cześć Twojej pamięci - mówiła z wyraźnym poruszeniem.

11:25

Przemawia Waldemar Raźniak, dyrektor Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Wspomina on kreacje Jerzego Treli, które prezentował na deskach teatru. - Skromny, pokorny, uczciwy. Mistrz, brat, przyjaciel, kolega. Jerzy, Jurek, pan Jerzy. (...) Bez Jerzego Treli nie ma Starego Teatru. Dlatego musimy o Tobie pamiętać - mówił. - Nikt nam cię nie zastąpi - deklarował.

11:29

Olgierd Łukaszewicz, były prezes Związku Artystów Scen Polskich, wspomina Jerzego Trelę i metafizyczną sytuację, o której opowiadała prof. Segda. Mówi także o działalności artystycznej aktora. - Bardzo szczupłe jest grono wykonawców tych ról, którym udało się nawiązać duchowy i społeczny kontakt z szerokimi rzeszami polskich widzów. Trzeba było mieć tę siłę przyciągania, siłę artystycznego wyrazu - mówił. - "Gdzie gra Trela, tam jest Teatr Narodowy" - przywołał cytat śp. Zofii Rysiównej.

11:31

- Dopuśćmy do głosu samego Jerzego. Warto czytać, co mówił na przestrzeni lat dziennikarzom. (...) Gdy odszedł, jego słowa wynurzają się jak drogowskazy, uformowane w jego wnętrzu, wydobyte przez rozmówców - mówił Łukaszewicz. - "Moim marzeniem jest spotkanie człowieka, który chciałby robić prawdziwą sztukę. Nie z powodu ani dla aluzji, domysłów, podtekstów, czy nawet na okazje. Bez myślenia o tym, komu się dołoży, które mrowisko podrażni, a które rozkopie. Myślę, że uratowała mnie pewna naiwność. Nie interesowały mnie pieniądze, ale interesował mnie świat, człowiek. Nie ma ludzi nieskomplikowanych. W każdym drzemie wieloznaczność. Aktor nie ma misji do spełnienia, ma powinność wobec ludzi. Taką mam naturę, że siedzę w kącie. Sztukę uprawia się z pragnienia, z dociekliwości, z potrzeby odpowiadania na pytanie, jak rozumieć los człowieka" - cytował słowa Treli.

11:35

- "Sytuacja musiałaby być naprawdę ekstremalna, żebym dał się wyprowadzić z równowagi. Im jestem starszy, tym mam więcej wątpliwości, ostrożniejszy jestem w definiowaniu świata. (...) Tylko raz z mojego powodu odwołano spektakl, kiedy mi pękły wrzody i zabrano mnie do karetki. Granie jest lekarstwem na starość. Jak już zacznę, to mnie niesie. Całe życie z życia żartowałem i nie było to najlepsze rozwiązanie. Jak się schodzi ze sceny, to się szybko umiera" - przywoływał wypowiedź Jerzego Treli Olgierd Łukaszewicz.

11:39

Trwa odczytywanie podziękowań w imieniu rodziny Jerzego Treli. 

11:41

Msza dobiega końca. Uroczystości pożegnalne będą kontynuowane od godz. 14:00, kiedy to nastąpi złożenie prochów Jerzego Treli obok jego małżonki, Georgety.

11:49

Msza pożegnalna dobiegła końca, a żałobnicy opuszczają świątynię. 

12:24

Żałobnicy są w drodze na cmentarz w Leńczach, gdzie zostaną umieszczone prochy Jerzego Treli.

13:13

Urna z prochami Jerzego Treli zostanie złożona w grobie obok Georgety Treli. Aktor sam wybrał miejsce swojego pochówku.

14:07

Uroczystości pogrzebowe Jerzego Treli dobiegają końca. Prochy artysty składane są w grobie, w którym pochowana została zmarła w 2015 roku Georgeta Trela. 

14:20

Jerzy Trela i Georgeta Trela byli małżeństwem przez 50 lat. Para poznała się w liceum plastycznym i pobrała w 1965 roku. Miłość życia artysty zmarła w 2015 roku.

14:43

Ceremonia pochówku Jerzego Treli w Leńczach w powiecie wadowickim (woj. małopolskie) dobiegła końca. 23 maja o godz. 19:00 w Starym Teatrze rozpocznie się wieczór wspomnień ku czci zmarłego artysty. "Pragniemy pożegnać tego wielkiego Artystę przypomnieniem postaci Konrada w inscenizacji "Wyzwolenia" w reżyserii Konrada Swinarskiego, którego premiera miała miejsce 30 maja 1974 roku" - zapowiedziano. Podczas wyjątkowego pożegnania na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru w Krakowie zgromadzeni obejrzą pokaz telewizyjnej rejestracji "Wyzwolenia" oraz odcinek "Twarzy teatru" poświęcony Jerzemu Treli.

Groby rodzinne znanych aktorów. Opania, Fronczewski, Kondrat, Olbrychski. Niezapomniani

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają