Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego. Wyjątkowy gest Jolanty Kwaśniewskiej [ZAPIS RELACJI]

2022-03-29 15:11

29 marca 2022 roku w Krakowie odbył się pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego (+86 l.). W drugą rocznicę śmierci artysty jego prochy zostały przeniesione oraz złożone w Panteonie Narodowym w Krakowie. Pogrzeb miał charakter państwowy. Relację z uroczystości przeczytasz na portalu SE.pl.

Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego

i

Autor: YouTube/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia

Krzysztof Penderecki zmarł w niedzielę, 29 marca 2020 roku. Wybitny kompozytor przegrał walkę z chorobą. Msza pogrzebowa dla najbliższych odbyła się 2 kwietnia 2020 roku, jednak ze względu na pandemię koronawirusa oraz chorobę wdowy po artyście pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego o charakterze państwowym zaplanowano na drugą rocznicę jego śmierci, 29 marca 2022 roku

Prochy kompozytora zostały przeniesione, a następnie złożone w Panteonie Narodowym. Ostatnie pożegnanie rozpoczęło się 29 marca w godzinach porannych. Msza o charakterze prywatnym dla najbliższych kompozytora zaczęła się o godz. 9:30 w bazylice św. Floriana, zaś kondukt żałobny wyruszył spod świątyni o 11:00. Żałobnicy przeszli do kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie o godz. 11:30 rozpoczęło się powitanie urny z prochami Krzysztofa Pendereckiego. Msza w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła zaczęła się o godz. 12:00 - wstęp do świątyni uzyskali najbliżsi artysty, przedstawiciele państwowi, reprezentanci lokalnych władz, instytucji oraz środowisk artystycznych. Pozostali uczestnicy uroczystości mogli oglądać ostatnie pożegnanie Krzysztofa Pendereckiego na telebimie, który został umieszczony na placu św. Marii Magdaleny. O 13:30 miały miejsce obrzędy ostatniego pożegnania, a o 14:00 wyruszyła procesja do krypty Panteonu Narodowego.

Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego

21:00

Uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Pendereckiego rozpoczną się 29 marca o godz. 9:30. Urna z prochami kompozytora zostanie złożona w krypcie Panteonu Narodowego w Krakowie.

22:43

Ostatnie pożegnanie Krzysztofa Pendereckiego w bazylice św. Floriana uświetnią występy Chóru Filharmonii Krakowskiej oraz Chóru Polskiego Radia, z którymi związany był zmarły artysta.

08:00

O godzinie 11:00 z bazyliki św. Floriana wyruszy kondukt żałobny, który przejdzie ulicami Krakowa do kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła.

9:00

W uroczystym pożegnaniu kompozytora wezmą udział przedstawiciele władz państwowych, m.in. prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński.

09:30

Rozpoczynają się uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Pendereckiego. Żałobnicy gromadzą się przed świątynią. Msza w bazylice św. Floriana ma charakter prywatny – wezmą w niej udział wyłącznie najbliżsi kompozytora.

9:38

Urna z prochami została przeniesiona w asyście duchownych do wnętrza bazyliki.

10:17

Za oprawę muzyczną uroczystości w bazylice św. Floriana odpowiadają Chór Polskiego Radia oraz Chór Filharmonii Krakowskiej.

10:51

Kondukt żałobny ruszył spod bazyliki św. Floriana w kierunku kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła.

11:28

Kondukt przeszedł Drogą Królewską, przez ul. Floriańską i Rynek Główny, na ul. Grodzką, gdzie mieści się kościół św. Apostołów Piotra i Pawła.

11:36

Urna z prochami wybitnego kompozytora została wniesiona do świątyni i ustawiona przed głównym ołtarzem. Żałobnicy będą czuwali przy niej do rozpoczęcia mszy o godzinie 12:00.

12:02

W uroczystościach pogrzebowych Krzysztofowa Pendereckiego biorą udział prezydent RP Andrzej Duda, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński, a także były prezydent Aleksander Kwaśniewski wraz z żoną, Jolantą Kwaśniewską.

12:28

W swoim przemówieniu Prymas Polski Wojciech Polak nawiązał do wojny na Ukrainie. "Jak powiedział papież Franciszek, nie wolno nam się do tej wojny przyzwyczajać. Zamiast tego musimy przekształcać nasze dzisiejsze oburzenie w jutrzejsze zaangażowanie". Dodał również, że Krzysztof Penderecki podkreślał, że "potrzebą współczesnego świata jest nawrócenie na chrześcijańskie wartości".

12:47

Za niezwykłą oprawę muzyczną uroczystości w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła odpowiadają Chór Filharmonii Narodowej oraz Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia - zespół szczególnie ważny dla Krzysztofa Pendereckiego.

13:34

- Są w historii świata ludzie niezwykli, zapisani na wieki na jego kartach. Z całą pewnością dzisiaj na miejsce wiecznego spoczynku odprowadzamy takiego wielkiego człowieka. [...] Mistrzu, spoczywaj w pokoju - powiedział prezydent Andrzej Duda.

13:46

Głos zabrał również wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński. Przypomniał, że choć Penderecki przeżył okrucieństwo wojny, to nie stracił swojej wrażliwości: "Żegnamy dziś wielkiego kompozytora, ale przede wszystkim dobrego człowieka o niezwykłej wrażliwości. Krzysztof Penderecki jako dziecko doświadczył okrucieństwa wojny, był świadkiem zagłady. Zapamiętał, jak rosyjscy żołnierze palili książki i nuty z jego rodzinnej biblioteki".

13:50

W czasie pogrzebu przemawiał również prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski. Odczytano także list od Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec, Franka-Waltera Steinmeiera, który napisał, że "Niemcy dużo zawdzięczają wielkiemu polskiemu artyście, Krzysztofowi Pendereckiemu".

13:55

Zostało odczytane wspomnienie spisane przez Elżbietę Penderecką. "To dla mnie niezwykle trudna chwila pożegnać najukochańszego męża, śp. Krzysztofa. Żegnając go, mam nadzieję, że jest nadal z nami wszystkimi, dzięki swojej muzyce. Dziękuję ci Krzysiu za wszystkie twoje utwory. Byłeś w nich zawsze sobą, odważnie podejmując tematy ważne dla ludzi i kultury. [...] Kochany Krzysztofie, tuż przed śmiercią zwierzyłeś mi się, że chcesz napisać dziewiątą symfonię. Mówiłeś, że masz tę symfonię w głowie, ale nie możesz już komponować i stawiać na papierze nut. Siły nie pozwalają. Pewnie komponujesz ją tam na górze".

14:10

W imieniu środowisk twórczych i artystycznych przemówił dyrektor Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Waldemar Dąbrowski: "Wyzwoloną nutą napisał wolną Polskę".

Głos zabrał również profesor Wojciech Widłak, rektor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie: "Środowisko akademickie i artystyczne Krakowa żegna maestro Krzysztofa Pendereckiego, wielkiego Polaka i Krakowianina, czołową postać muzyki naszych czasów, honorowego profesora i doktora wielu uczelni na kilku kontynentach, w tym uczelni krakowskich Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Muzycznej.

14:22

Urna z prochami kompozytora została złożona w krypcie Panteonu Narodowego w Krakowie.

Uroczystość o charakterze państwowym transmitowana była przez media - Polskie Radio Dwójka oraz TVP Info. Na miejscu byli również fotoreporterzy "Super Expressu". Zapraszamy na relację z pogrzebu Krzysztofa Pendereckiego.

Niezapomniani. Tak wygląda grób Krzysztofa Kieślowskiego

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają